Strapatý génius Tim Burton: Jeho snímky vás pobláznia svojou originalitou!

Tim Burton
26.04.2017ZaujímavostiRukopis geniálneho Tima Burtona je možné rozpoznať v priebehu pár minút. Jeho filmy majú svojský vzhľad, gotický nádych, nedajú sa napchať do žiadnej škatuľky a všetky nesú nenapodobiteľný šarm. Pozrite si výber snímok od geniálneho režiséra!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Talentovaný mladý Tim nastúpil po strednej škole do štúdia Disney ako animátor, no tam nemohol naplno prejaviť svoju kreativitu. V štúdiu si však všimli jeho talent a dovolili mu natočiť dva filmy. Prvý bol poctou Vincentovi Priceovi s názvom Vincent a tým druhým Frankenweenie (1984). Práve príbeh o chlapcovi, ktorý elektrinou oživil svojho psa, rozbehol hviezdnu režisérsku kariéru Tima Burtona.

Charlie a továreň na čokoládu (2005)

Snímka natočená podľa rovnomennej knižnej predlohy Roalda Dahla spojila rôzne zvláštnosti svetov, ktoré sa Burtonovi darí vytvárať aj v naoko obyčajnom prostredí. Ústrednou postavou je malý chlapec, ktorý získa zlatý kupón, s ktorým sa dostane do továrne na čokoládu podivného majiteľa Willyho Wonku, ktorého nestvárnil nik iný ako Burtonov obľúbenec Johnny Depp.


Mohlo by vás zaujímať: Majú svojich obľúbencov: Ktorí herci sú miláčikovia režisérov?


Nožnicovoruký Edward (1990)

Práve vďaka tejto snímke sa Tim Burton stretol s Johnnym Deppom, ktorý sa postupne predviedol vo viacerých jeho filmoch. Tu si zahral mladého chlapca, ktorý mal namiesto prstov nožnicové čepele. Film plný citov a nepochopenia hlavnej postavy bol pre Burtona veľmi osobný. A hoci sa po finančnej stránke snímke príliš nedarilo, zožala od divákov aj kritiky veľmi pozitívne ohlasy a dnes tento príbeh pozná azda každý.

Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005)

Tim Burton sa neobmedzuje výlučne na hrané tituly. Animovaným filmom Mŕtva nevesta Tima Burtona priam zažiaril. Samozrejme, ani v animáku sa nedokázal vzdať ponurej atmosféry a krehkých postáv. Doplnil ho však o skvelé pesničky a hudbu Dannyho Elfmanna, ktoré sú priam nákazlivé. Džez v ríši mŕtvych a ticho vo svete živých? To nemohol vymyslieť nik iný ako Burton!


Mohlo by vás zaujímať: FOTO Legendárna Esmeralda v bikinách: Po rokoch by ste ju ani nespoznali!


Ed Wood (1994)

Film Ed Wood je podľa kritikov jeho najlepším počinom. V čiernobielom filme si opäť strihol hlavnú úlohu Johnny Depp. Snímkou režisér vzdáva hold najhoršiemu režisérovi všetkých čias – Edovi Woodovi. Hoci on sám zbožňoval svoju prácu, všetkým ostatným bola na smiech. Film získal dva Oscary a kritici boli z neho nadšení, no nezaznamenal výraznejší komerčný úspech.

Alica v krajine zázrakov (2010)

Do klasického príbehu vytvoreného podľa knihy Lewisa Carrolla zapojil už tradične Johnnyho Deppa aj Helenu Bonham Carter. Vo filme spojil techniku, hercov aj animáciu. Názory na film sa od diváka k divákovi líšia, preto vám neostáva nič iné, ako si ho pozrieť a utvoriť si vlastný názor.


Mohlo by vás zaujímať: Známa herečka straší aj v realite! Neupravená a s hniezdom na hlave, tá ale vyzerá!


Sweeney Todd: Čertovský holič z Fleet Street (2007)

Spojenie chytľavých muzikálových melódií a hororu? Pre Tima Burtona žiadny problém! Za diabolským holičom Sweeney Toddom sa skrýva nespravodlivo odsúdený Benjamin Barker, ktorý sa s novým menom rozhodne pomstiť. Za zmarené roky aj svoju rodinu. Ide o snímku temnú, brutálnu a čo je pre Burtona netypické, aj bez humoru. V každom prípade však stojí za pozretie. Hoci, citlivejšie povahy by sa jej mali vyhnúť.

Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej (2016)

Burtonovým zatiaľ posledným počinom je film vytvorený podľa knižnej predlohy Ransoma Riggsa. Sirotinec slečny Peregrinovej je kúzelným miestom, kde môžu neobyčajné deti so zvláštnymi schopnosťami byť také, aké naozaj sú. Fantasy filmy sú jednoducho tým, čo Burton zvláda skutočne excelentne a Domov pre neobyčajné deti slečny Peregrinovej je toho dôkazom.

Tim Burton je jednoducho zárukou kvality. Vytvára nenapodobniteľné príbehy, ktoré sú dokonalé ako z vizuálneho, tak aj z obsahového hľadiska, pričom vôbec neprekáža vidieť ich niekoľkokrát. Čas, ktorý pri nich strávite, nebudete ľutovať.

Zdroj: telkac.sk/mb 

Foto: SITA, Video: Youtube

Tagy: Tim Burton

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov