Boli jedineční, kontroverzní a nezabudnuteľní: Hudobné legendy zmenili svet!

02.08.2017ZaujímavostiHudba je dôležitou súčasťou každého z nás. Každý holduje niečomu inému, no vo svete hudobného priemyslu existovali osobnosti, na ktoré sa nezabúda. Ich životy boli často komplikované, kontroverzné a poznamenané nepriazňou osudu. To všetko dokázali využiť vo svojich textoch a melódiách. Ich osobnosti rezonovali vo svete natoľko, že sa dostali až na filmové plátno. Buď ich milujete, alebo nenávidíte. Pozrite si snímky o muzikantoch, ktorí zmenili svet zo dňa na deň.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Walk the Line (2005)

Legenda medzi americkými country spevákmi. Jeho posledné albumy boli oceňované kritikmi po celom svete a označovali sa za alternatívne country. Stal sa populárnym svojimi koncertami vo väzniciach v 60. rokoch. Každý koncert začínal slovami "Hello, I´m Johnny Cash". Kontroverzný rebel, skvelý spevák, ktorý zažil traumy a niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu. Prekonal drogovú závislosť a dnes sa pri jeho mene roztancujú milióny. Aj taký bol Johnny Cash. Nezabudnuteľného hudobníka si zahral Joaquin Phoenix, ktorého si do úlohy vybral samotný spevák na základe jeho výkonu vo filme Gladiátor. Jeho životnú lásku June Carterovú stvárnila Reese Witherspoon. Napriek tomu, že úlohu pôvodne vziať nechcela, získala za ňu Oscara.

The Doors (1991)

Je ťažké vžiť sa do kože ľudí z hudobnej brandže. Je ťažké dostať sa do ich mysle a skúsiť aspoň trochu stvárniť postavu takú, akou v skutočnosti bola. Val Kilmer v úlohe Jima Morrisona, frontmana americkej kapely The Doors zažiaril. Divákom vzal dych nielen jeho autentický výkon, ale aj nesporná podoba. Na pľaci chcel, aby ho oslovovali Jim a jeho hlas sa stal autentickým do takej miery, že bol schopný nachytať aj skutočného manažéra The Doors. Jim Morrison patril k jedným z najspornejších muzikantov, akých hudobná scéna zažila. Jeho život je opradený množstvom mýtov a legiend, ktoré sa Oliver Stone pokúsil vo filme podľa knižnej predlohy ukázať. The Doors sa stali fenoménom zo dňa na deň. Ich hviezda stúpala rýchlo a nikdy nerobili rozhodnutia bez súhlasu všetkých členov. Morrisona ste buď nenávideli, alebo milovali. Jedno je však isté. V hudbe zanechal psychedelickú stopu, ktorá ovplyvnila mnohých. Zomrel vo veku 27 rokov na zlyhanie srdca.

Selena (1997)

Príbeh mladej speváčky, ktorá za 23 rokov svojho života dosiahla všetko. Splnili sa jej tie najtajnejšie sny. Mala rodinu, talent a jej hviezda stúpala enormne rýchlo. Mexicko-americká speváčka vydala svoj prvý album v 12 rokoch. Milovali ju tisíce a prezývali ju "kráľovná hudby Tejano". Vlastným menom Selena Quintanilla Perez sa stala idolom mnohých dievčat po celom svete. Zdalo sa, že jej kariéra bude už len stúpať a nič ju nezastaví. Stalo sa. Keď zistila, že ju prezidentka jej fanklubu okráda, vyhodila ju. Yolanda Saldívar ju potom zastrelila a Selena sa svojich 24. narodenín nikdy nedožila. V hlavnej úlohe sa predstavila Jennifer Lopez, pre ktorú film znamenal ozajstný štart v hereckej kariére. Za jej výkon ju nominovali na Zlatý Glóbus.


Mohlo by vás zaujímať: Každou dekádou zmenia váš pohľad na svet: Na tieto filmy musíte naozaj dozrieť!


The Runaways (2010)

Kristen Bell presedlala z upíra na rockerku a dokázala, že vie zahrať aj niečo úplne iné. V príbehu o rovnomennej dievčenskej kapele, ktorá sa sformovala v 70. rokoch, si zahrala dušu kapely Joan Jett. Ozdobou a zároveň hlavnou speváčkou kapely bola Cherie Currie. Krehkú blondínku stvárnila herečka Dakota Fanning. Jednu z vôbec prvých dievčenských kapiel sformovali v ich tínedžerských rokoch. Napriek ich veľkej sláve boli medzi členkami kapely problémy. Každá z nich si predstavovala osud kapely inak. Film nakrútený podľa memoárov Cherrie sleduje ich začiatky, vzostup, ale aj temné stránky, ktoré nakoniec vieli k rozpadu The Runaways.

Edith Piaf (2007)

Meno Edith Piaf netreba predstavovať. Dievča, ktoré sa narodilo na ulici, vyrastalo v nevestinci a zarábalo si pouličným spevom prerazilo vo svete šoubiznisu. Ťažké detstvo malo, bohužiaľ, na svedomí alkoholizmus a choroby, ktoré ju sprevádzali celý život. Výnimočná francúzska šansoniérka Edith Piaf spravila dieru do sveta, žila naplno a nič neľutovala. Útrapy jej života a smrť životnej lásky sa spolu s jej obrovským talentom spojili v snímke Oliviera Dahana v hlavnej úlohe s Marion Cotillard. Mnohí francúzsku krásku vo filme nespoznali. No jej výkon ostane, rovnako ako osobnosť Edith Piaf, nezabudnuteľným. Vďaka tejto úlohe získala Cotillard Oscara za najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Love & Mercy (2014)

Genialita si stále vyžiada svoju daň. Brian Wilson, frontman legendárnej kapely Beach Boys, bol vo svete hudby skutočným mágom. Spájal tóny, melódie a zvuky, aké by nikto nedal dokopy. Zo začiatku bolo všetko fajn, no počas nahrávania albumu Pet Sounds začal prepadať psychotickým stavom, ktoré mali sčasti na svedomí aj drogy. Paradoxne kvôli liečbe a liečebným praktikám jeho psychiatra Eugena Landyho sa Wilson dostal do ešte horších stavov. Keď Wilsonova priateľka odhalila drastické metódy s fatálnymi následkami, Landy dostal doživotný zákaz priblíženia sa. Wilson sa tak bol schopný po rokoch opäť vrátiť na pódium. V hlavnej úlohe sa predstavili Paul Dano v mladšej verzii a John Cusack ako o dvadsať rokov starší Wilson.

Posledné dni (2005)

Film inšpirovaný životom Kurta Cobaina je synonymom tragického osudu symbolu grunge rockovej scény 90. rokov minulého storočia. Cobain bol jednou z tých najsvojráznejších osobností, s ktorými sa hudobný priemysel stretol. Album Nevermind sa dostal do dvadsiatky najlepších albumov všetkých čias. V snímke však sledujeme osud Blakea (Michael Pitt), ktorý ušiel z liečebne a prežíva posledné dni svojho života s nezvládnuteľnými depresiami a ťažkými závislosťami. To všetko vyúsťuje do stavov, ktoré sa už nedajú zvládať. Snaží sa nájsť vytúžené vyslobodenie. Motívy Cobainovho života sú zašifrované v dialógoch. Režisér Gus Van Sant chcel natočiť biografický príbeh, no vdova po Cobainovi hrozila žalobou.

Control (2007)

Osud speváka post-punkovej kapely Joy Division stál a padal na výraznej osobnosti frontmana Iana Curtisa. Ich hudba zasiahla fanúšikov a ľudí z hudobnej brandže tým najhlbším spôsobom. Svojské vystupovanie a rebélia sprevádza Curtisovu osobnosť celý život. Spevák trpel epilepsiou a depresiami, ktoré ho nakoniec stáli život. Umrel vo veku 23 rokov, no tak isto za sebou zanechal nezmazateľnú stopu. Snímka Control v čiernobielych tónoch dokonale odzrkadľovala atmosféru kapely a nálady svojského rebela. Sam Riley bol ako Curtis skvelý a do veľkej miery autentický a neuveriteľne podobný spevákovi. 


Mohlo by vás zaujímať: Od Pomády k La La Landu: Kultové muzikály, ktoré zmenili svet!


Ray (2004)

Trvá naozaj dlhú chvíľu, kým si divák uvedomí, že vo filme nehrá skutočný Ray Charles. Jamie Foxx sa úlohy slepého jazzového speváka, ktorého život sa skladá z mnohých vzostupov aj pádov, zhostil naozaj bravúrne. Za túto úlohu získal v roku 2005 Oscara. Výnimočnej snímke predchádzal pätnásťročný zber materiálu režisérom Taylorom Hackfordom. Kým sa stal jedným z najväčších hudobných mágov svojej generácie, musel sa vyrovnať s udalosťami v piatom roku jeho života. Jeho brat George sa utopil a Ray začal postupne strácať svoj zrak. Boli to časy, ktoré navždy ovplyvnili hĺbku Rayových citov a práve vtedy sa v ňom prebudila jeho nesmrteľná hudba.

Partička B. D. (2007)

Experimentálna snímka Todda Haynesa zachytáva život Boba Dylana v niekoľkých etapách. Šesť hlavných predstaviteľov rôznej dekády a žánre obľúbeného folkového speváka. Boba Dylana odprezentuje Woody (Marcus Carl Franklin), Jack Rollins (Christian Bale), lyrický poet Arthur (Ben Whishaw), populárny herec, ktorého život sa vďaka sláve ocitol v troskách (Heath Ledger), milovník starého folklóru Billy (Richard Gere) a nakoniec Jude (Cate Blanchett), stvárňujúca búrlivé 60. roky. Okrem nich si v snímke zahrali Julianne Moore, Charlotte Gainsboroug, Michelle Williams a Eddie Vedder.

Sid & Nancy (1986)

Frontman kapely Sex Pistols Sid Vicious patril k jedným z najkontroverznejších postáv punkrockovej scény. Jeho krátky, no o to intenzívnejší život zanechal za sebou búrlivú hudbu a ešte búrlivejšie následky. Práve o tom je film z konca 80. rokov. Nancy Spungenová bola manažérkou kapely a Sidovou priateľkou. Ich vzťah bol síce plný pochopenia a lásky, ale poznamenaný závislosťou na heroíne. Sid sa dostal do kontaktu s drogami už v 14-ich rokoch a o tri roky neskôr začal užívať drogy spolu s matkou. Rozklad ich osobností a nakoniec aj vzťahu má na svedomí tragické úmrtie Nancy. Sid ju údajne zavraždil, pred súdom sa však vo svojich 21 rokoch predávkoval. V hlavnej úlohe sa predstavil Gary Oldman a Chloe Webb.

Bonus: Woodstock (1970)

V tomto prípade síce nehovoríme o životopisnom filme, no Oscarom ocenený dokument z roku 1970 si určite zaslúži čestné miesto. Festival Woodstock sa prvýkrát konal v roku 1969 a odvtedy sa považuje za jeden z najlegendárnejších festivalov na svete. Ďalšie ročníky nikdy neprekonali slávu z roku ´69, neprekonali ho ani v iných mestách a krajinách, v ktorých sa Woodstock odvtedy usporiadal. V čase, keď Amerika zažívala éru hippies a obrovského odporu proti vojne vo Vietname sa zrodil dokument, ktorý zachytil legendárne vystúpenia Jimiho Hendrixa, Joea Cockera, Janis Joplin, Carlosa Santanu či Jefferson Airplane. 

Zdroj: AMaj 

Foto: ČSFD/Atlantic Film, Video: YouTube

Tagy: Kristen Stewart Jamie Foxx Gary Oldman Reese Witherspoon Walk the line Val Kilmer Joaquin Phoenix Control Sam Riley The Doors

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov