Stretávate ich vo dne v noci, sú nenápadní a šarmantní: Najväčší filmoví manipulátori!

Hannibal Lecter (Anthony Hopkins) vo filme Mlčanie jahniat
20.09.2017ZaujímavostiSú zvodní, nenápadní a majú obrovskú charizmu. Aj takí bývajú manipulátori. Vo voľnej prírode ich nerozoznáte, no ich vplyv vás poznačí do konca života. Hannibal Lecter, John Doe, Keyser Söze, Kathryn Merteuil, Aaron Stampler a mnohí ďalší. Tí najlepší herci zahrali tých najlepších manipulátorov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Stratené dievča (2014)

Zatiaľ posledné dielo na Fincherovom liste nijako nezaostáva za ostatnými snímkami. Rovnako ako v jeho predchádzajúcich dielach, aj v tomto sú nosným prvkom psychologické hry a zahrávanie sa s mysľou. V hlavných úlohách sa predstavili Ben Affleck a Rosamunde Pike. Kým vo väčšine filmov po čase jasne ukážete prstom na toho, kto manipuluje, tu to až také jasné nie je. Blonďavá Amy zmizne a bude zo seba robiť obeť, kým chúďa jej manžel je len obeťou jej hrátok a dôkladne naplánovanej pomsty. Fincherovo majstrovstvo sa ukáže až v posledných minútach. Je naozaj Nick obeťou pomstychtivej manželky alebo je práve on tým cynickým netvorom?

Sliedič (2014)

Kriminálna dráma Dana Gilroya sa sústredí na príbeh jedného človeka. Sociopat Lou Bloom je reportér na voľnej nohe a pre dokonalý záber je schopný spraviť čokoľvek. Aj keby mal zmanipulovať všetkých a doslova všetko naokolo. V centre snímky sa tak ocitá skvelý Jake Gyllenhaal, ktorý vdýchol manipulátorovi Louovi život. Lou totiž začne stierať hranice medzi reportérom a účastníkom incidentu. Väčšinu času totiž natáča drastické nehody, lúpeže či vraždy. Aby bol jeho záber čo najdôveryhodnejší, neváha zmanipulovať scénu tak, aby zločin v jeho vlastnej réžii vyzeral ešte horšie, než v skutočnosti je. Exkluzívne fakty dodáva televíznej spoločnosti, ktorá ho odhalí v momente, keď ich má všetkých podchytených. Mrazivý možno nie je spôsob manipulácie, ale fakt, že sa to pokojne môže stať aj v reálnom živote a vy o tom nebudete mať ani to najmenšie tušenie. 

Veľmi nebezpečné známosti (1999)

Klasický prípad zahrávania sa s ľudskými osudmi, životmi a vzťahmi. Ak však zájdete príliš ďaleko, už niet cesty späť. Kathryn je bohatá, zdanlivo nevinná a veľkodušná žiačka strednej školy, kde tínedžeri prežívajú mladosť úplne odlišným spôsobom. Svojho nevlastného brata Sebastiana má pod palcom, dievča, ktoré má uviesť do nového prostredia takisto. Všetky plány však naruší príchod Annette, vychýrenej panny, ktorá propaguje čistý a nepoškvrnený život. Získa si Sebastianovo srdce a Kathryn stratí svojho obdivovateľa. To ju naštve a rozohrá svoju poslednú hru, ktorá ju bude stáť reputáciu a Sebastiana život. V hlavných úlohách sa predstavili Sarah Michelle Gellar, Ryan Phillippe, Reese Witherspoon a Selma Blair. Je treba dodať, že zvyšné pokračovania ani zďaleka nedosahujú úroveň drámy z roku 1999.

Prvotný strach (1996)

Richard Gere a Edward Norton rozohrajú hru, z ktorej mali vyjsť víťazne obaja. Klient aj právnik. To však sebavedomí Martin Vail netušil, koho vlastne obhajuje. On sám roky manipuluje faktami v súdnej sieni, ale aj s ľuďmi, pretože si o svojej práce nerobí žiadne zbytočné ilúzie. Jedného dňa však dostane zapeklitý prípad Aarona Stamplera, mladíka, ktorý si vraždu biskupa nepamätá. Po čase Vail zisťuje, že trpí ťažkou schizofréniou. Jeden z najprekvapivejších filmových koncov vás donúti pochybovať o tom, či sa vôbec schizofrénii ako chorobe dá dôverovať. Majstra súdnej manipulácie totiž zmanipuloval jeho vlastný klient.


Mohlo by vás zaujímať: Psychopatické skvosty na filmovom plátne: Vidieť ich raz nestačí!


Zvyčajní podozriví (1995)

Bryan Singer a Christopher McQuarrie sa podpísali pod nezvyčajnú, teda skôr zvyčajnú zápletku. V kalifornskom prístave San Pedro vyletí do vzduchu loď a je zmasakrovaná celá argentínska pašerácka posádka. Po výbuchu prežili len dvaja, krívajúci čudák Verbal a jeden z členov posádky, ktorý teraz umiera a blúzni v nemocnici. Polícia má žalostne málo stôp, no napriek korupcii vyšetruje tento prípad, ktorý siaha oveľa ďalej a podrobuje výsluchu partičku chlapov. Dôvtipne spracované a prepletená mierne mafiánska historka sa postupne majstrovsky odhaľuje cez rozprávanie jednotlivých a postáv a vrcholí jednou z najgeniálnejších záverečných scén novodobej kinematografie. Za všetko hovoria Oscarom ocenení Kevin Spacey vo vedľajšej úlohe manipulátora Keysera Sözeho a scenárista Christopher McQuarrie.

Mlčanie jahniat (1991)

Na manipulátorskom jedálničku nesmie chýbať Hannibal Lecter. Kanibal s obrovským šarmom, ktorého dolapenie a vôbec celá jeho osobnosť nedala mnohým policajtom spávať. Inteligentný profesor s trochu odlišnými „chúťkami“ sa v niekoľkých príbehoch zahráva s osudom mladej agentky FBI, ktorá je jeho osobou fascinovaná. V prvom diele sa v úlohe Clarice Starlingovej predstavila Jodie Foster, v pokračovaní sa objavila herečka Julianne Moore. Legendárneho Hannibala si zahra Anthony Hopkins, ktorý v tejto úlohe naozaj exceloval. Manipuláciu v tomto prípade hľadať netreba, stačí žasnúť nad tým, akým ľahkým spôsobom sa dá praktizovať.

Sedem (1995)

Aj tu sa v úlohe manipulátora predstaví Kevin Spacey. Je nepochybné, že sa jeho herecké majstrovstvo na takého úlohy hodí ako uliate. Tentokrát svoj talent ukázal v jednom z Fincherových psychologických skvostov. Dvaja detektívi, zelenáč Brad Pitt a dosluhujúci policajt Morgan Freeman, sú na stope zvrátenému vrahovi. Časom odhalia, že vraždí podľa siedmich smrteľných hriechov. Zvrat príde v momente, kedy vraha síce chytia, no on svoju hru ešte nedohral. Vrchol manipulatívnych hrátok pocíti zaúčajúci sa policajt na vlastnej koži. Do svojej hry ho totiž John Doe vťahoval stále hlbšie a hlbšie.

Zdroj: AMaj 

Foto: www.buzzquotes.com, Video: Youtube

Tagy: Anthony Hopkins Jack Nicholson Edward Norton Stratené dievča Prvotný strach Hannibal Lecter Mechanický pomaranč

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov