Priatelia oslavujú 20. výročie: Toto ste o nich určite nevedeli

Hviezdy zo seriálu Priatelia
23.09.2014ZaujímavostiJe to až k neuvereniu, ale kultový sitkom Priatelia sa na televíznych obrazovkách prvýkrát zjavil pred dvadsiatimi rokmi a jeho posledná klapka padla pred desiatimi. Prečítajte si pri tejto príležitosti zaujímavosti o seriáli, ktorý k televízorom prikovával milióny divákov.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Príbehy Monicy (Courteney Cox), Phoebe (Lisa Kudrow), Rachel (Jennifer Aniston), Chandlera (Matthew Perry), Joeyho (Matt Leblanc) a Rossa (David Schwimmer), sa začali vysielať už 22. septembra 1994. Životné príhody a patálie šestice skvelých priateľov, ktorí sa dennodenne stretávali v kaviarni Central Perk, si získali srdcia divákov a napríklad v USA ani raz za desať rokov vysielania nevypadli z top desiatky najsledovanejších programov.

Názov mohol byť úplne iný

Aj keď je nakoniec kultový seriál známy pod jednoduchým a úderným "Friends" (Priatelia), spočiatku bolo v hre viacero názvov. Spoločnosť NBC preferovala "Friends Like Us" (Priatelia ako my), jej prezident zas prispel do mlyna menom "Across The Hall" (Naprieč sieňou/halou). Pracovný názov seriálu bol dokonca úplne iný - "Insomnia Café", pričom okrem neho bolo badať aj niekoľko ďalších veľkých odlišností. Kľúčovým prvkom napríklad nemal byť vzťah Rossa a Rachel, ale Joeyho a Monicy.


Ako vyzerajú predstavitelia z Priateľov po 20 rokoch?


Na titulnej piesni sa podieľali aj tvorcovia seriálu

Čo by to bolo za Priateľov, ak by sme si na začiatku každej časti nemohli vychutnať titulkovú scénu vo fontáne za tónov piesne "I'll Be There For You" od kapely The Rembrandts? Chytľavá melódia a silný text o priateľstve rezonujú totiž aj dnes. Môže za to aj fakt, že na tejto hitovke spolupracovali aj tvorcovia seriálu Marta Kaufmann a David Crane.V seriáli mohol účinkovať aj Alan z Dva a pol chlapa

Nechýbalo veľa a obsadenie hlavných postáv mohlo byť úplne odlišné. Jedine rola Rossa totiž bola šitá na mieru Davidovi Schwimmerovi, inak šlo všetko cez casting. Courteney Cox bola ponúknutá rola Rachel, no herečka radšej si vybrala "silnejší" charakter Monicy. Veľmi blízko k úlohe Chandlera zas mal ako Jon Favreau (Iron Man 3), tak Jon Cryer, známy predovšetkým ako cenami ovenčený Alan Harper z ďalšieho populárneho sitkomu Dva a pol chlapa.


Čo momentálne trápi Jona Cryera?


Bruce Willis hral zadarmo

Počas nakrúcania komédie "Môj sused zabijak", kde v hlavných úlohách účinkovali práve Matthew Perry a Bruce Willis, sa Perry stavil, že film bude v kinách debutovať ako jednotka. To sa naozaj stalo, a tak sa hrdina akčných filmov Willis objavil na pľaci ako otec Rossovej priateľky a na istú chvíľu aj milenec Rachel. Všetok honorár navyše musel kvôli prehratej stávke venovať na charitu.


Aká bola cesta ku sláve v podaní Bruca Willisa?


Posledná séria takmer bez Rachel

Bežal rok 2003 a seriál sa pomaly, ale isto chýlil ku koncu. Najznámejšou herečkou bola v tej dobe určite Jennifer Aniston aj vďaka filmom ako Bruce Všemohúci či Poctivé dievča, statusu celebrity neuškodilo ani manželstvo s Bradom Pittom. Aj toto všetko a niekoľko ďalších problémov sa podpísalo na jej psychickom stave, kvôli ktorému takmer neúčinkovala v poslednej sérii.

V New Yorku funguje kaviareň na motívy seriálu

Fanúšikovia seriálu majú do v najbližšom období jedinečnú možnosť. V New Yorku totiž spoločnosť Warner Bros pred pár dňami otvorila kaviareň na motívy seriálu na 199 Lafayette St. v Soho. Fungovať bude až do 18. októbra a priaznivcom ponúkne okrem kávy zadarmo aj tú pravú atmosféru - čašníka Gunthera, typický oranžový gauč či Joeyho bieleho psa. Ak sa teda v blízkej dobe chystáte do metropoly USA, neváhajte a vyskúšajte!

Je Chandler gay?

Táto otázka napadla po prečítaní scenáru mnohým členom štábu a hercom, vrátane Lisy Kudrow, ktorá stvárnila Phoebe. Aj nasledujúcich pár sérii sa aj vďaka výkonu Matthewa Perryho ešte špekulovalo o Chandlerovej sexuálnej orientácii, až nakoniec všetkým klebetám urobil rázny koniec jeho vzťah s Monicou. Jeden z tvorcov David Crane potvrdil, že Chandler vždy bol a vždy bude heterosexuál.


Prečítajte si, ako sa darí predstaviteľovi Chandlera, samotnému Matthewovi Perrymu.


Neznáme hviezdy v seriáli

Ďalšou špecialitou, ako to už v prípade sitkomov býva, bol fakt, že sa v seriáli objavilo v menších úlohách veľa hercov, z ktorých sa neskôr stali hviezdy. Jednými z nich sú mená ako Anna Faris (Scary Movie) či detský talent Dakota Fanning. Špecifickým príkladom je cameo Hugha Laurieho, slovenskému divákovi známeho predovšetkým z obľúbeného seriálu Dr. House. V ňom sme ho mali možnosť vidieť ako nevrlého chlapíka, ktorého počas letu vytočila Rachel svojimi rečami a správaním. Laurie bol v danej dobe populárny najmä na Britských ostrovoch, no v USA sa mu uznania dostalo až vďaka spomínanej úlohe Gregoryho Housa.

Traja herci zo Simpsonovcov

Aj keď si to možno veľa fanúšikov neuvedomilo, zaujímavé role si v Priateľoch strihli aj herci, ktorí sú známi najmä ako dabéri zo Simpsonovcov. Okrem Dana Castellanetu (Homer Simpson) a Harryho Shearera (Pan Burns) to bol aj Hank Azaria alias Vočko Szyslak. Seriálový David sa dokonca uchádzal aj o úlohu Joeyho, a to dokonca dvakrát.


Simpsonovcov si môžete vychutnať každý deň na Prima Cool.


Zdroj: telkac.sk  imdb.com  buzzfeed.com  mentalfloss.com 

Foto: telkac.sk

Tagy: jennifer aniston Priatelia Matthew Perry David Schwimmer

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov