Ivan Reitman - rodák z Komárna nakrútil Ghostbusters a rozosmial Schwarzeneggera

Ivan Reitman a záber z jeho filmu Dvojičky
06.12.2017ZaujímavostiMnoho Slovákov a Čechov je dnes už neodmysliteľnou súčasťou Hollywoodu. Doma sa o nich hovorí pomerne málo aj napriek tomu, že by bez nich filmová továreň na sny vôbec nevyzerala tak, ako v súčasnosti.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Narodenie a útek z krajiny

Ivan Reitman sa narodil 27. októbra 1946 do židovskej rodiny. Jeho mama Klára prežila hrôzy koncentračného tábora v Osvienčime a otec Ladislav bol odbojár. Keď mal Ivan 4 roky, rodičia sa chopili možnosti utiecť do Kanady, čo sa im úspešne podarilo. Najprv študoval na verejnej vysokej škole Oakwood Collegiate Institute v Toronte.

5 hollywoodskych filmov, o ktorých ste nevedeli, že ich režíroval Slovák

Po jej úspešnom ukončení sa Reitman dostal do Hamiltonu v Ontáriu, kde získal v roku 1969 titul Bachelor of Music na McMaster University. Tu začal tvoriť prvé krátkometrážne snímky. Jeho prvým zamestnávateľom na pozícii producenta bola novovzniknutá televízna stanica CITY-TV Toronto. Aj keď ho majiteľ televízie po roku prepustil, Reitman tu spoznal dlhoročného priateľa, herca Dana Aykroyda. 

Začiatky kariéry a prvý úspech

Prvý zlomový bod v kariére prichádza pri režírovaní komédie Meatballs (1979), kde si hlavnú úlohu strihol Bill Murray. O dva roky neskôr sa spolu títo dvaja páni opäť spojili a nakrútili Stripes (1981), vojnovú komédiu o lenivom taxikárovi, ktorý má už svojho súčasného života po krk a rozhodne sa nastúpiť do armády.

Dan Aykroyd, vyššie spomínaný Reitmanov priateľ, prišiel popri účinkovaní v Saturday Night Live so zaujímavom konceptom na film, v ktorom by skupina profesionálov odchytávala premnožených duchov po New Yorku. Dan chcel najprv réžiu zveriť Johnovi Belushimu, nehovoriac o tom, že úloha  Dr. Petera Venkmana bola písaná priamo na Belushiho, no ten sa ako 33-ročný predávkoval drogami. 

Nakoniec tak oslovil Reitmana, ktorý sa projektu okamžite chopil a vzdal sa tak práce na tvorbe Stopárovho sprievodcu galaxiou. Spolu s Haroldom Ramisom prepísal scenár a senzácia bola na svete. Šesť rokov boli Ghostbusters (1984) najziskovejšou komédiou kinematografie a predbehol ich až Sám doma. Reitman nahovoril pre film démonický hlas Zuul v originálnom znení. Okrem iného film získal aj Saturn Award za najlepšiu fantasy snímku.

Raketová cesta na vrchol

Komerčný úspech filmu zaistil Krotiteľom duchov isté pokračovanie. Fanúšikovia sa jednoducho nevedeli dočkať. O päť rokov neskôr dorazili do kín Ghostbusters II, opäť pod Reitmanovou taktovkou a v snímke si dokonca zahrali aj obe jeho deti. Medzi pokračovaním tejto kvalitnej komédie sa Ivanovi podarilo aj niečo neuveriteľné. Dokázal presvedčiť dovtedy hrdinu výlučne akčných filmov, Arnolda Schwarzeneggera, na účinkovanie v komediálnych filmoch.

Arnold Schwarzenegger je v novom filme najlepší zabijak sveta, ktorého chcú všetci zabiť

Spolu s Dannym de Vitom nakrútil Twins (1988), z ktorých sa stal obrovský hit. Arniemu sa zmena imidžu páčila, divákom tiež a o chvíľu vznikol Policajt zo škôlky (1990). Trio Ivan-Arnie-Danny sa stretlo ešte raz. Výsledkom bol Junior (1994) o prvom tehotnom mužovi na Zemi. Arnold sa snažil (nominácia na Zlatý glóbus), ale film komerčne prepadol, nehovoriac o tvrdej kritike odborníkov.

21. storočie a súčasnosť

Po roku 2000 sa postaral o známe komédie ako Moja super ex (2006) či Hlavne nezáväzne (2011) s Natalie Portman a Ashtonom Kutcherom, no nejde nespomenúť aj športovú drámu s Kevinom Costnerom Veľký draft (2014). Z jeho syna, Jasona Reitmana, sa po rokoch tiež stal režisér. Jeho doposiaľ najväčším úspechom bola snímka Up in the Air (2009), za ktorú získal Golden Globe award za najlepší scenár a šesť nominácii na Oscara, vrátane tej za najlepší film.

Zdroj: telkáč 

Foto: Telkáč koláž, thisisnotporn.net, Video: Youtube

Tagy: Krotitelia duchov Hollywood režisér Ivan Reitman Komárno Dvojičky

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov