Snaha prekonať Pottera opäť nevyšla: Bože, odpusť, zhrešil som v nesúrodej džungli

Stratený v džungli
29.12.2017ZaujímavostiDaniel Radcliffe sa už dlhé roky snaží o to, aby ho diváci vnímali inak ako Harryho Pottera. Hraný dokument na motívy skutočných udalostí by bol za ideálnych podmienok správnym priestorom na to, aby uplatnil širokú škálu svojich hereckých predispozícií.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Bohužiaľ, vymaniť sa z tejto škatuľky bude zrejme ťažšie, než si myslel. Keď k tomu pridáte hororové prvky, nie veľmi podarený scenár a chaotické vsuvky, dostanete skladačku, ktorej kúsky jednoducho nesedia.

Večný Potter

Prekonať obraz Harryho Pottera, ktorý majú fanúšikovia i kritici v hlavách viac ako 15 rokov, je takmer nemožné. Nie je to tým, že by Daniel Radcliffe nebol dobrým hercom. Svojimi výkonmi to dokázal v mysterióznom horore Žena v čiernom či vo svojskom fantasy thrilleri Rohy, ktorý bol na počudovanie aj napriek námetu celkom pozerateľný. Ide o to, že Radcliffe sa jednoducho svojich trhaných pohybov, nesmelého kŕčovitého úsmevu a detskej potterovskej tváre jednoducho nikdy nezbaví.

Každá jeho postava sa aspoň v niektorých aspektoch podobá Potterovi, to mu dovoľuje zanechať si mimiku i gestikuláciu „chlapca, ktorý prežil“. Nepopierateľne má ako herec obrovský potenciál. Netreba veci príliš unáhliť, stále má čas a prostriedky na to, aby sa naplno prejavil. Možno by mu pomohol lepší scenár a to, čo chýba väčšine dnešných filmov. Lepšia práca s postavou.

Hriešny scenárista

Príbeh ako tento priam prahne po skvelom scenári. Pokiaľ máte k dispozícii hotový príbeh, je hriech nevyužiť to. Nie veľmi skúsený scenárista Justin Monjo veru zhrešil na plnej čiare. Knižná predloha Yossiho Ghinsberga si zaslúžila oveľa viac. Je zrejmé, že režisér sa snažil dať zrejme viac priestoru vizuálnej stránke a v prípade, že by bola ohromujúca, je scenár ospravedlniteľný. No v tomto prípade to tak nie je.

Scenár skúpy na slovo nevyužíva potenciál troch ústredných postáv a ani tajomného Karla (Thomas Kretschmann), ktorý tvorí gro celej zápletky. Síce sa dočkáme načrtnutia charakterov všetkých troch postáv, ich plný vývoj či prerod z obyčajného charakteru na plne fungujúcu postavu absentuje. Sme svedkami naivného zbabelca Marcusa (Joel Jackson) a pod šťastnou hviezdou narodeného siláka Kevina (Alex Russell). V rámci toho, že autor v tejto takmer dvojhodinovej snímke pracuje prakticky len so štyrmi postavami, je to naozaj slabý nákres.

Hriešny režisér

Plynule sa dostávame k strojcovi celého diela. Grega McLeana poznajú skalní fanúšikovia b-čkových hororov veľmi dobre. Pri filmografii, ktorej dominuje Wolf Creek, takisto film na motívy skutočnej udalosti s nevyužitým potenciálom, a The Belko Experiment, ktorý sklamal na plnej čiare, je zázrak, že stvoril niečo, čo si zaslúži dva a pol hviezdičky z piatich.

Bod si zaslúži za krásne obrazy bolívijskej prírody a za živočíšnosť niektorých scén (aj keď vyrezávaniu si červa z hlavy asi nikto tak celkom neuverí). Pri pohľade na zničené nohy naozaj pocítite bolesť. To však na plnohodnotný zážitok nestačí. Pokiaľ strávite v neznámej džungli tri týždne, je jasné, že prestanete uvažovať racionálne a váš mozog začne prežívať halucinácie. Ideálny priestor na obohatenie príbehu.

Pokiaľ ho nezničíte. Umelo vytvorené prostredie minulosti izraelského turistu, ktorý sa rozhodol napriek nevôli rodičov vydať do divočiny a objaviť sám seba, priam ničí pohľad na inak úchvatný skutočný príbeh. Klišéovité predstavy o bohatstve, sexe, vyvinutej blondíne, izraelskom McDonalde a tvrdom otcovi s umelým pozadím... To si nežiada ani komentár. Jedinou vhodnou scénou bola halucinácia domorodkyne. Po troch týždňoch v divočine vám ľudský kontakt začne chýbať.

Skladačka, ktorá nefunguje

Jednotlivé časti sami o sebe sú síce funkčné, no možno v inom žánri, iného filmu, s inými tvorcami a hercami. Silu príbehu dodali reálne fotky na konci, no ako celok film fungoval spolovice. Radcliffe si tak na svoje konto zapíše film, o ktorom sa určite bude ešte pár mesiacov hovoriť a Greg McLean sa bude môcť pýšiť kúskom z trochu odlišnej dielne. Škoda len, že hraná verzia nedodala príbehu esenciu, akú si zaslúžil. 

Pozrite si TRAILER k filmu Stratený v džungli

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Bontonfilm, Video: YouTube/Bontonfilm

Tagy: Daniel Radcliffe Stratený v džungli

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov