Duševná choroba v hlavnej úlohe: Zmätenosť, desivé ilúzie, skreslené predstavy

24.01.2018ZaujímavostiSchizofrénia je jednou z najzákernejších duševných porúch. Skrýva sa hlboko vo vedomí človeka a často sa na povrch dostáva postupne a nepozorovane. Snahu odzrkadliť priebeh choroby sa pokúsili či už na motívy skutočných príbehov, alebo prostredníctvom fikcie aj mnohí režiséri.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Sólista (2009)

Dvojica skvelých hercov Robert Downey Jr. a Jamie Foxx sa stretli v spoločnom projekte Sólista. Foxx v úlohe milého, talentovaného, no nestabilného bezdomovca trpiaceho schizofréniou sa spriatelí s novinárom Stevom. Od toho momentu sa začne rozvíjať srdcervúci príbeh. Navyše je natočený podľa skutočnej udalosti na motívy knihy Stevea Lopeza. Po uverejnení prvého článku sa veci začínajú meniť a novinárska pomoc zvyšuje kvalitu života človeka. Bohužiaľ, zdá sa, že schizofrénia ovláda bezdomovca viac ako túžba po normálnom živote v skutočnom svete.

Pí (1998)

Tentokrát sa problematiky schizofrénie chopil režijne aj scenáristicky Darren Aronofsky. Vo filme Pí vystupuje geniálny matematik Max (Sean Gullette), ktorý dokáže svoju jedinečnú myseľ dokonale prepojiť s najnovšou technikou. Pomocou vlastnoručne vyrobeného prístroja sa snaží zistiť, či sa dá nejakým spôsobom predpovedať hodnota akcií na burze. Snaží sa pochopiť nepochopiteľné. Arronofskeho Pí sa zaoberá paranojami, duševnými problémami a posadnutosťou číslami. Genialita si vyberá svoju daň a Maxa prenasledujú halucinácie a schizofrenické stavy.

Čistá duša (2001)

Russell Crowe zažiaril v hlavnej úlohe vo filme inšpirovanom autentickým životným príbehom Johna Forbesa Nasha ml. Oscarová Čistá duša Rona Howarda patrí k jedným z najlepších filmov 21. storočia. Nashe ml. bol nositeľom Nobelovej ceny za ekonómiu. V roku 1947 ho prijali na prominentnú univerzitu v Princetone. Už vtedy mal povesť mimoriadne nadaného matematika. Bol iný, ako ostatní jeho rovesníci. Neobľuboval spoločnosť ľudí ani divoké večierky. Žil pre svoju prácu a pre svoju matematiku. Jedného dňa však jeho manželka zistí, že to, čo doteraz považovali len za podivnosť, je závažná psychická porucha. Liečba je zložitá a dlhá, pretože pacient odmieta prijať fakt, že je duševne chorý. Film je realistickým a úprimným pohľadom na boj človeka so schizofréniou.

Ako v zrkadle (1961)

Film z dielne švédskeho režiséra Ingmara Bergmana. Schizofréniu a existenčné ilúzie, ktoré s ňou prichádzajú, premietol do prostredia emocionálne nefunkčnej rodiny. Prináša tak rôzne uhly pohľadu na problematiku. Karin sa práve vrátila z psychiatrickej liečebne a snaží sa opäť fungovať v rodine. Miesto odráža jej mentálny stav, Karin tvrdí, že vidí Boha vo forme pavúka. Spochybňovanie existencie Boha, rôzne druhy lásky a vzťahov medzi rodinnými príslušníkmi i premýšľanie o bludnej realite, ktorá je v podstate žonglovaním medzi dvoma svetmi, sú hlavnými témami Bergmanovho diela, ktoré sa oplatí pozrieť.


Mohlo by vás zaujímať: Každou dekádou zmenia váš pohľad na svet: Na tieto filmy musíte naozaj dozrieť!


Pavúk (2002)

Kniha Patricka McGratha sa stala námetom pre film o Dennisovi Cleggovi, ktorého práve prepustili z psychiatrickej liečebne. Ten žije v presvedčení, že jeho otec brutálne zabil jeho matku a do domu si priviedol obyčajnú ľahkú ženu. Spomienky sa však postupne začínajú miešať a sú nejasné. Jeho paranoidné a zmätené stavy mu vidno na očiach. Divák sa tak stane svedkom toho, čo sa odohráva v mysli duševne chorého človeka. Dejová línia je popretkávaná presne ako pavúčie siete.

Prekliaty ostrov (2010)

Leonardo DiCaprio exceluje po boku Marka Ruffala v Scorseseho Prekliatom ostrove. Spočiatku v úlohe dvoch detektívov prichádzajú na ostrov, aby vyriešili vraždu Rachel Solandovej. Postupne sa však odhaľuje spletitá dejová línia, ktorá drží diváka v napätí až do prekvapivého konca. Pri tejto režisérsko-hereckej kombinácii je zaručený skvelý filmový zážitok. DiCaprio sa objavil v úlohe muža, ktorého osobnosť poznamenala obrovská trauma z minulosti.

Anjelské dieťa (1995)

V tomto príbehu majú diváci možnosť nazrieť na chorobu z iného uhla pohľadu. Harry a Kate trpia schizofréniou. Napriek tomu sú spolu a musia zvládať každodenné nástrahy. Musia sa naučiť pozerať na svet, ale i jeden na druhého. Musia bojovať sami so sebou, aby sa mohli posúvať ďalej. Film ponúka realistický a emotívny pohľad na toto zákerné ochorenie. Snímku ocenili na Austrálskom filmovom festivale cenou za najlepší film, herca, herečku, režiséra, scenár, kameru a strih.

Donnie Darko (2001)

V tomto prípade sa schizofrénia zahráva so životom mladého Donnieho. Svojský tínedžer trpí halucináciami, v ktorých ho naháňa človek oblečený v kostýme zajaca. Povie mu, že o 28 dní nastane koniec sveta. Pod vplyvom zajaca pácha Donnie zločiny, ktoré si nevie sám pred sebou vysvetliť. Sen ho čoraz viac ťaží a je čoraz viac desivejší. Film hovorí unikátnym jazyk a ponúka hrozivú atmosféru natočenú vlastným štýlom. V hlavnej úlohe sa predstavil Jake Gyllenhall.

Zdroj: telkáč 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: YouTube, Video: Youtube

Tagy: Robert Downey Jr. Russell Crowe Darren Aronofsky Čistá duša Pi schizofrénia

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov