Hudbou zmenil svet filmu: Pozrite sa na životnú cestu skladateľa Johna Williamsa

John Williams
25.01.2018ZaujímavostiNa svete sa pravdepodobne nájde len málokto, kto by nepoznal Johna Williamsa. Možno vám nebude nič hovoriť jeho meno, no pri počúvaní melódií, ktoré vytvoril, zostanete poriadne zaskočení. Stojí totiž za takmer každou ikonickou filmovou hudbou. Ako vyzerala životná cesta 85-ročného velikána?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Začiatky

John sa narodil 8. februára 1932 v New Yorku, jeho otec bol jazzový bubeník v Raymond Scott Quintet, takže hudbu mal v krvi už od narodenia. V roku 1948 sa Williamsova rodina presťahovala do Los Angeles, kde navštevoval University of California (UCLA) pod vedením talianskeho skladateľa Maria Castelnuovo-Tedesca. V roku 1952 vstúpil do leteckých síl USA, kde dirigoval kapelu.

Po odchode v roku 1955 odchádza Williams študovať do New Yorku na najprestížnejšiu umeleckú školu na svete – Juilliard. V tomto čase si privyrábal ako jazzový klavirista v kluboch po New Yorku, bol známy ako "Little Johnny Love" a do roku 1960 pracoval ako hudobný aranžér speváka Frankieho Laina.

Po štúdiách sa vrátil do Los Angeles, kde pracoval ako orchestrátor a v niektorých prípadoch hral aj na klavír. Tu spolupracoval so skladateľmi ako Alfred Newman či Jerry Goldsmith. Prvý film, ku ktorému zložil hudbu, bol Daddy-O a po ňom The Reivers, kde si ho všimol Steven Spielberg, čo odštartovalo jeho kariérny rast.

Harry Potter, Star Wars či Avatar: Koľko stála výroba najdrahších filmov všetkých čias?

Prvé úspechy a nestarnúce melódie

Svojho vôbec prvého Oscara získal za film Fiddler on the Roof. Po Spielbergovom filme Sugarland Express nasledovala ďaľšia spolupráca na projekte The Jaws, pričom za druhý spomínaný film získal svätú štvoricu cien - BAFTA, Oscara, Zlatý Glóbus a Grammy award.

Po veľkom úspechu v Spielbergových filmoch prichádza ešte väčší, a to keď zložil hudbu k hexalógii Star Wars. Pri tvorbe tohto soundtracku sa nechal inšpirovať štýlom Richarda Wagnera a Čajkovského, a tak vznikla jeho najznámejšia skladba The Imperial March a vôbec jeho najznámejší a najpredávanejší soundtrack, za ktorý získal Oscara, cenu BAFTA, Zlatý glóbus a tri Grammy awards. To, že jeho vek nie je pre jeho tvorbu žiadnou prekážkou dokázal aj tým, že ako 85-ročný skladal hudbu aj pre ôsme pokračovanie s podtitulom The Last Jedi, ktoré do kín prišlo len pred pár týždňami. 

Po obrovskom úspechu sa opäť spája so Spielbergom, pre ktorého je už dvorným skladateľom, aby vytvoril emotívny soundtrack k filmu E.T., a hneď po ňom známu hudbu k všetkým dielam Indiana Jones, ktorá po prvýkrát zaznela vroku 1981 a ľuďom sa vryla do pamäte dodnes. Aby toho nebolo málo, neskôr prichádza s populárnym soundtrackom k prvým dvom dielom Sám doma s Macaulayom Culkinom, ktoré sa u nás na Slovensku stali neoddeliteľnou súčasťou Vianoc.

Čarodejník, ktorého milujú všetci

Po roku 2001 sa zapísal do pamäti mladšej generácie vytvorením soundtracku k prvým trom dielom Harryho Pottera, ktorej najznámejšia časť je Hedwig's Theme a je použitá v menších úpravách aj v nasledujúcich dieloch. Za hudbu bol nominovaný na Oscara a Grammy award.

Samozrejme, je nemožné opísať celú Williamsovu tvorbu v jednom článku, keďže za svoj život vytvoril viac ako 160 soundtrackov, na rôzne ocenenia bol nominovaný presne 150-krát a z nich premenil 40 na triumf. Okrem toho je to najviac nominovaná osoba na Oscara hneď po Waltovi Disneym. Taktiež vytvoril hudbu pre štyri olympiády.

John Williams je čestným členom národného spolku Kappa Kappa Psi, združujúceho amerických hudobníkov, v roku 2000 bol uvedený do Hollywood Bowl Hall of Fame, v roku 2004 navyše dostal ocenenie Kennedyho strediska. Jeho manželkou bola herečka Barbara Ruick, ktorá zomrela v roku 1974 a porodila mu tri deti.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA/AP, Video: YouTube/Darkxmatrix, jediking12

Tagy: John Williams

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov