Slováci zbierajú ocenenia: Najlepším filmom sa stala Nvotovej Špina

Tereza Nvotová
28.01.2018ZaujímavostiNajlepším filmom uplynulého roka sa stala česko-slovenská dráma Špina. Jeho režisérka Tereza Nvotová bola na včerajšom odovzdávaní Cien českej filmovej kritiky vyhlásená tiež Objavom roka.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Cenu za réžiu si odniesol Václav Kadrnka za stredovekú roadmovie Křižáček. Režisér Bohdan Sláma bol ocenený za scenár filmu Baba z ľadu. Dve sošky si z večera v pražskom divadle Archa odniesli tiež tvorcovia tragikomédie Baba z ľadu; okrem Bohdana Slámy za scenár to bola aj Zuzana Kronerová za herecký výkon v hlavnej úlohe. Stvárnila staršiu vdovu, ktorá vďaka otužovaniu a plávaniu v ľadovej vode znova spozná nezávislosť a šťastie.

Nvotová opäť zažiarila

Filmová dráma Špina v celovečernej tvorbe debutujúcej režisérky premenila dve nominácie z celkových šiestich. Rozpráva o dievčati Lene, ktorej dospievanie zásadne poznamená znásilnenie. Pocit viny a obavy, že jej nikto neuverí, ju doženú až k pokusu o samovraždu. Film bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Vyvracia zažité predstavy, že znásilnenie sa deje v noci opitým dievčatám v krátkych sukniach zo strany nejakého podozrivého indivídua.

"Film tu nie je len kvôli zábave a oddychu, ale aj kvôli reflexii toho, v čom žijeme," zdôraznila pri preberaní ceny za Objav roka Nvotová, ktorá mala s presadením svojej snímky pred realizáciou veľa práce. Jeden z producentov víťazného filmu potom v narážke na výsledok prezidentských volieb uviedol, že "dnes je taký víťazný deň pre špinu". O to viac ho teší, že snímka dostala hlasy kultivovaných a vzdelaných žurnalistov.

Roden očaril ako Masaryk

Cenu za réžiu prevzal Václav Kadrnka za spirituálny film Křižáček. Snímka o otcovi hľadajúcom syna voľne nakrútil podľa poémy Jaroslava Vrchlického. Objavil sa v ňom tiež nominant Karel Roden, ktorý však bol nakoniec v mužskej kategórii ocenený vďaka svojej druhej nomináciu, a to za herecký výkon v biografickej dráme Masaryk Júliusa Ševčíka. Křižáček vlani zvíťazil v hlavnej súťaži karlovarského festivalu a dostal Krištáľový glóbus. Kadrnku kritici vyhlásili Objavom roka v roku 2012 za debut Osemdesiat listov.

Najlepším dokumentom uvedeným do kín bola snímka s názvom Richard Müller: Nepoznaný od slovenského tvorcu Mira Rema. Dokument o najhoršie platených profesiách v Česku Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál zvíťazil v kategórii Mimo kino. Tou chcú kritici upozorniť na počiny mimo klasickú kinodistribúciu, ktoré vznikajú pre televíziu či internet a robia českú audiovizuálnu kultúru rozmanitejšou, ale zároveň bývajú menej vidieť. Protagonistka dokumentu Hranice práce Saša Uhlová sa tiež vyjadrila k prezidentským voľbám. Podľa nej bol zvolený prezident, ktorý sa tváril, že zastupuje ľudí, ktorí sú na tom zle a že je ich hlasom. "Pritom, čo je zrejmé z jeho výrokov, nimi pohŕda úplne najviac," uviedla.

V kategórii Audiovizuálny počin kritici vyzdvihli výtvarnú koncepciu životopisného filmu o ruskej poetke Anne Barkovovej 8 hláv šialenstva, konkrétne Annu Krtičkovú a Martu Novákovú. O cenách rozhodlo 49 novinárov zo Združenia českej filmovej kritiky. Ich hlasovanie je verejné, výsledky sú dostupné na www.filmovakritika.cz. Česká filmová a televízna akadémia vyhlási České levy 10. marca.

Nad rámec týchto cien bola za mimoriadny prínos českej filmovej kritike "mladšími kolegami" ocenená umelecká poradkyňa karlovarského festivalu Eva Zaoralová, ktorá je v týchto dňoch v kúpeľoch.

Prehľad držiteľov Cien českej filmovej kritiky za rok 2017

Najlepší film: Špina (producenti Peter BadAce, Miloš Lochman, Karel Chvojka; réžia Tereza Nvotová)

Najlepší dokumentárny film: Richard Müller: nepoznanie (réžia Miro Remo)

Najlepšia réžia: Václav Kadrnka (Křižáček)

Najlepší scenár: Bohdan Sláma (Bába z ľadu)

Najlepšia herečka: Zuzana Kronerová (Bába z ľadu)

Najlepší herec: Karel Roden (Masaryk)

Audiovizuálny počin: Anna Krtičkova a Marta Nováková (výtvarná koncepcia filmu 8 hláv šialenstva)

Kategória Mimo kino: Apolena Rychlíková a Saša Uhlová (dokument Hranice práce)

Cena Innogy pre objav roka: Tereza Nvotová (réžia filmu Špina)

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR, slovakfilm.sk, totalfilm.cz

Tagy: Karel Roden Tereza Nvotová Špina

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov