

Cenu za réžiu si odniesol Václav Kadrnka za stredovekú roadmovie Křižáček. Režisér Bohdan Sláma bol ocenený za scenár filmu Baba z ľadu. Dve sošky si z večera v pražskom divadle Archa odniesli tiež tvorcovia tragikomédie Baba z ľadu; okrem Bohdana Slámy za scenár to bola aj Zuzana Kronerová za herecký výkon v hlavnej úlohe. Stvárnila staršiu vdovu, ktorá vďaka otužovaniu a plávaniu v ľadovej vode znova spozná nezávislosť a šťastie.
Nvotová opäť zažiarila
Filmová dráma Špina v celovečernej tvorbe debutujúcej režisérky premenila dve nominácie z celkových šiestich. Rozpráva o dievčati Lene, ktorej dospievanie zásadne poznamená znásilnenie. Pocit viny a obavy, že jej nikto neuverí, ju doženú až k pokusu o samovraždu. Film bol inšpirovaný skutočnými udalosťami. Vyvracia zažité predstavy, že znásilnenie sa deje v noci opitým dievčatám v krátkych sukniach zo strany nejakého podozrivého indivídua.

"Film tu nie je len kvôli zábave a oddychu, ale aj kvôli reflexii toho, v čom žijeme," zdôraznila pri preberaní ceny za Objav roka Nvotová, ktorá mala s presadením svojej snímky pred realizáciou veľa práce. Jeden z producentov víťazného filmu potom v narážke na výsledok prezidentských volieb uviedol, že "dnes je taký víťazný deň pre špinu". O to viac ho teší, že snímka dostala hlasy kultivovaných a vzdelaných žurnalistov.
Roden očaril ako Masaryk
Cenu za réžiu prevzal Václav Kadrnka za spirituálny film Křižáček. Snímka o otcovi hľadajúcom syna voľne nakrútil podľa poémy Jaroslava Vrchlického. Objavil sa v ňom tiež nominant Karel Roden, ktorý však bol nakoniec v mužskej kategórii ocenený vďaka svojej druhej nomináciu, a to za herecký výkon v biografickej dráme Masaryk Júliusa Ševčíka. Křižáček vlani zvíťazil v hlavnej súťaži karlovarského festivalu a dostal Krištáľový glóbus. Kadrnku kritici vyhlásili Objavom roka v roku 2012 za debut Osemdesiat listov.

Najlepším dokumentom uvedeným do kín bola snímka s názvom Richard Müller: Nepoznaný od slovenského tvorcu Mira Rema. Dokument o najhoršie platených profesiách v Česku Hranice práce Apoleny Rychlíkové z cyklu Český žurnál zvíťazil v kategórii Mimo kino. Tou chcú kritici upozorniť na počiny mimo klasickú kinodistribúciu, ktoré vznikajú pre televíziu či internet a robia českú audiovizuálnu kultúru rozmanitejšou, ale zároveň bývajú menej vidieť. Protagonistka dokumentu Hranice práce Saša Uhlová sa tiež vyjadrila k prezidentským voľbám. Podľa nej bol zvolený prezident, ktorý sa tváril, že zastupuje ľudí, ktorí sú na tom zle a že je ich hlasom. "Pritom, čo je zrejmé z jeho výrokov, nimi pohŕda úplne najviac," uviedla.
V kategórii Audiovizuálny počin kritici vyzdvihli výtvarnú koncepciu životopisného filmu o ruskej poetke Anne Barkovovej 8 hláv šialenstva, konkrétne Annu Krtičkovú a Martu Novákovú. O cenách rozhodlo 49 novinárov zo Združenia českej filmovej kritiky. Ich hlasovanie je verejné, výsledky sú dostupné na www.filmovakritika.cz. Česká filmová a televízna akadémia vyhlási České levy 10. marca.
Nad rámec týchto cien bola za mimoriadny prínos českej filmovej kritike "mladšími kolegami" ocenená umelecká poradkyňa karlovarského festivalu Eva Zaoralová, ktorá je v týchto dňoch v kúpeľoch.
Prehľad držiteľov Cien českej filmovej kritiky za rok 2017
Najlepší film: Špina (producenti Peter BadAce, Miloš Lochman, Karel Chvojka; réžia Tereza Nvotová)
Najlepší dokumentárny film: Richard Müller: nepoznanie (réžia Miro Remo)
Najlepšia réžia: Václav Kadrnka (Křižáček)
Najlepší scenár: Bohdan Sláma (Bába z ľadu)
Najlepšia herečka: Zuzana Kronerová (Bába z ľadu)
Najlepší herec: Karel Roden (Masaryk)
Audiovizuálny počin: Anna Krtičkova a Marta Nováková (výtvarná koncepcia filmu 8 hláv šialenstva)
Kategória Mimo kino: Apolena Rychlíková a Saša Uhlová (dokument Hranice práce)
Cena Innogy pre objav roka: Tereza Nvotová (réžia filmu Špina)
Zdroj: ČTK