Franco alias extravagantný pseudoumelec: Z fenomenálneho braku kinohit!

21.02.2018ZaujímavostiPred vyše desiatimi rokmi vstúpil v plnej vážnosti na trh film The Room. Ústrednou postavou bol kontroverzný „akože“ herec Tommy Wiseau, ktorý mal o svojom filme jasnú predstavu. Mal sa stať hitom... a veruže sa ním aj stal. Z opačného konca. Najhorší film v 21. storočí si postupne získal tisíce fanúšikov. James Franco dokázal, že aj z niečoho takého sa dá spraviť trhák.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Paradoxne sa o ňom dnes hovorí viac, než o niektorých kultových klasikách. Wiseau svojím spôsobom dosiahol, čo chcel. James Franco však dosiahol ešte viac. Jedného z najhorších preklasifikoval na jedného z najlepších. Sekundoval mu pri tom jeho brat, s ktorým poslednýkrát spolupracoval pred takmer desiatimi rokmi na krátkych videách.

Fenomenálny brak

Francovci sa postavili pred naozaj ťažkú úlohu. Spraviť z braku trhák si žiada viac než len prepísať scenár a pridať srdcervúce pozadie. Kto pozná a videl The Room, pozná aj magický trojuholník Tommy Wiseaua – ten milostný vo filme a autorský za kamerou. Ako režisér, scenárista a hlavná postava pritiahol pozornosť milovníkov nepodarených scén. Zlá práca s hercami, komický charakter, otrepaný námet, absurdné repliky a nepodarené príbehové vintage softporno. Mnohé filmy bývajú v niečom zlé, no tento je zlý vo všetkých ohľadoch.

A predsa sa stal fenoménom. Fenoménom, ktorý sa začal utvárať v preplnenom a napätom kine počas premiéry filmu za vyše šesť miliónov. Nálady publika sa vtedy stupňovali od počiatočného znechutenia, hanby až po nezadržateľný smiech. Odvtedy si film púšťajú na pobavenie všade po svete a z Wiseaua sa stal hrdina „anti-majstrovského“ diela, navyše s mysterióznym pozadím.

Z najhoršieho to najlepšie

Tento príbeh sa pretavil do knižných i divadelných verzií a dokonca vznikla aj počítačová a divadelná hra. Na Youtube sa najlepšie scénky z filmu tešia miliónovým videniam a svoj pocit môžete vyjadriť aj Tommyho nefalšovanými gifkovými emóciami. Práve extrémne teatrálne, dramatické a prehnané vyjadrenia emócií oslovili koncom 90. rokov aj jeho priateľa Grega Sestera, ktorý sa stal Wiseauovou pravou rukou.

Čo však nikto nečakal je vznik filmu o filme z dielne Jamesa Franca, ktorý si zahral hlavnú úlohu extravagantného „umelca“. Zahrať zlého herca vôbec nie je jednoduché. Franco alias Tommy Wiseau alias Johnny si však za brilantné stvárnenie vyslúžil Zlatý glóbus. Pochvalu si, samozrejme, zaslúžia všetci zúčastnení (a Seth Rogan výnimočne nevyzeral ako nevybúrený puberťák), no starší z bratov Francovcov si dal naozaj záležať.

Okrem takmer identického prízvuku, pohybov, mimiky a vyjadrovania bola identická aj jeho fyzická podoba. Od originálu bol takmer nerozpoznateľný. Kto by mal o tom pochybnosti, zábery na konci ho plne presvedčia. Z nepodareného originálu sa tak zrodila naozaj verná, nadmieru vydarená kópia.

Slzy na krajíčku

Čo však zrejme nečakali diváci (a úprimne ani ja) je dojímavý príbeh. Ťažiť z vďačného (ne)námetu čistej hereckej katastrofy, ktorá ani len netuší, kde má žena vagínu, sa zdá byť ľahké. Každá jedna scéna z The Room je vhodným podkladom na komický skeč či bohapustý komediálny výsmech. Amatérska tvorba a samotný proces natáčania vytvára obraz netalentovaného samouka bez kinematografických základov, u ktorého absentovala akákoľvek sebareflexia. Navyše ho podporovali desiatky ľudí. Najmä jeho najlepší priateľ Greg, ktorý si zahral druhú hlavnú postavu.

Francov humor zo seba vyžaruje pridanú hodnotu, ktorou sa v dnešnej povrchnej dobe môže chváliť len málokto. Miesto reprodukcie tohto bizarného diela spojil kontroverzný príbeh s dojímavým pozadím. Dodnes nikto nevie, odkiaľ Wiseau pochádza, odkiaľ má peniaze či iné podrobnosti z jeho osobného života.

Francovci poskladali mozaiku aspoň z toho mála, ktoré je o ňom známe. Do centra pozornosti postavil jeho priateľstvo s Gregom Sesterom alias Markom. Práve z ich priateľstva a podpory sa zrodilo „antidielo“, a práve ich vzťah sa stal ústrednou líniou filmu o filme. Mnohé scény sú naozaj dojímavé, najmä vtedy, keď sa zloduch mení v Sesterových očiach na bezbrannú čistú dušu s veľkými snami, ktoré si nakoniec vďaka tomu splní. Kruh sa uzatvára.

Možno nedosiahne úroveň Burtonovho Eda Wooda, ale aspoň mu statočne dýcha na päty talentom a svojskou originalitou. 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Continental Film

Tagy: James Franco Dave Franco recenzia The Disaster Artist The Room Tommy Wiseau

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov