Odovzdávanie Oscarov sa blíži, vyzerá to na silný ročník: Toto sú naše TIPY na víťazov

04.03.2018ZaujímavostiOdovzdávanie prestížnych cien Akadémie sa blíži. Jubilejný 90. ročník sa začne už o pár hodín. Medzi nominovanými filmami sú naozaj silné príbehy, nedá sa tak presne odhadnúť, ktorá snímka zaujme porotcov najviac. Naša redakcia si tak pred začiatkom Oscarov tipla, kto by mohol tento rok zvíťaziť v hlavných kategóriách.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Odovzdávanie cien Akadémie sa začne už o pár hodín. Naša redakcia predstavila svoje tipy na tohtoročných víťazov.


Zoznam všetkých nominácií


MIREC: Tohtoročné Oscary sa takmer s určitosťou budú niesť na vlne odporu proti sexuálnemu obťažovaniu žien. Otázkou však zostáva, ako veľmi to ovplyvnilo členov Akadémie pri hlasovaní. Cenu za najlepšiu herečku by si mala bez problémov uchmatnúť Frances McDormand za herecký koncert v Three Billboards Outside Ebbing, Missouri. Pri najlepšom hercovi v hlavnej úlohe sa skloňuje meno Garyho Oldmana, no kartami môže zamiešať aj Daniel Day-Lewis, pre ktorého je ospevovaná snímka Phantom Thread poslednou v kariére, pričom z celkovo piatich nominácií sa mu v priebehu rokov podarilo premeniť až tri. The Shape of Water síce mnohí titulujú za najlepší film, no netreba zabúdať, že v čase finálneho hlasovania sa prevalil škandál, že režisér takpovediac vykradol tému staršieho diela. V súvislosti s iniciatívou #Metoo a veľkej podpory žien by sa nakoniec prekvapivo mohla zo zlatej sošky tešiť Greta Gerwig za snímku Lady Bird, či už v kategórii najlepší film, alebo réžia.

MÁRIA: Tento ročník ponúka veľmi silné filmové skvosty, takže víťazom môže byť skutočne ktokoľvek. Čo sa týka najlepšieho filmu, je pre mňa jednotkou skvelá snímka Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, ktorá priniesla zaujímavý príbeh aj skvelé herecké výkony. Spolu s ňou by som ocenila fantastickú Frances McDormand, ako aj oboch hercov nominovaných na najlepšieho herca vo vedľajšej úlohe - Sam Rockwell a Woody Harrelson. Bohužiaľ, vyhrať môže len jeden. Cenu za najlepšieho herca v hlavnej úlohe by si podľa mňa zaslúžil Gary Oldman za vynikajúci výkon v snímke Darkest Hour.

Najlepší film: Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Najlepší herec v hlavnej úlohe: Gary Oldman (Darkest Hour)
Najlepšia herečka v hlavnej úlohe: Frances McDormand (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)
Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe: Allison Janney (I, Tonya)
Najlepší herec vo vedľajšej úlohe: Sam Rockwell (Three Billboards Outside Ebbing, Missouri)

ANDREA: Zlatú sošku za film si podľa mňa zaslúži film Three Billboards Outside Ebbing. Skvelý príbeh, kde sa striedaju dramatické prvky so skutočne drsným čiernym humorom. Zároveň je jeho posolstvo aktuálnejšie ako nikdy. Túžba po spravodlivosti, ak nie je naplnená, vie byť deštruktívna. Násilie plodí násilie. Oscara za najlepší ženský herecký výkon si zaslúži Frances McDormand.


Mohlo by vás zaujímať: Už máte svojho favorita? Tieto filmy sa tento rok pobijú o najcennejšiu sošku Hollywoodu


MAREK: Gary Oldmen druhú nomináciu v kariére konečne pretaví aj na triumf.  Za skvelé stvárnenie Winstona Churchilla vo filme Najtemnejšia hodina si ju určite zaslúži. Frances McDormand je jednoznačnou favoritkou, ktorej víťazstvo by malo hraničiť s istotou. Film a zároveň režisér -  Podoba vody a Guillermo del Toro získali spolu až 13 nominácií, no veľkou konkurenciou bude snímka Tri billboardy kúsok za Ebbingom. Ja si však tipnem, že Oscary ovládne práve Podoba vody a mexický režisér získa po Zlatom Glóbuse, cene britskej akadémie BAFTA aj tú najcennejšiu trofej.

ANDREA: Mal by vyhrať film Tri bilboardy za Ebingom, pretože to bolo dokonalé spojenie čierneho humoru a drámy. Rovnako aj herečka Frances McDormand, ktorá hrala hlavnú postavu, sa na ňu výborne hodila a zahrala to dokonale.

ADRIÁNA: Vzhľadom na udalosti minulých dní je mojím favoritom, čo sa filmu týka The Post: Aféra v Pentagone. V poslednej dobe totiž začína myšlienka víťaziť nad samotným spracovaním. Myslím, že v poslednej dobe aj vo svete rezonuje potreba spravodlivosti a napravovanie krivej spoločnosti. Práve na to poukazuje aj Spielbergov posledný film. Okrem toho ľahkosť réžie, scenára a hereckých výkonov predurčuje túto snímku k favoritom. Herca a herečku neviem odhadnúť. V rámci herečky to bude boj medzi Meryl Streep, Margot Robbie a Frances McDormand. Z hercov by si to zaslúžil Gary Oldman za skvelé stvárnenie Churchilla. Jednoznačným favoritom na herečku vo vedľajšej úlohe je pre mňa Allison Janney, ktorá v životopisnej snímke Ja, Tonya stvárnila matku krasokorčuliarky naozaj bravúrne a bez zbytočného pátosu.

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: SITA/AP

Tagy: Oscar Podoby vody anketa

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov