Kultové Dědictví ako ho nepoznáte: Irenkine trápenie či namiesto bazéna diera v zemi

Dědictví aneb Kurvahošigutntág
27.03.2018ZaujímavostiSnímka Dědictví aneb kurvahošigutntag je neoddeliteľnou súčasťou českej filmovej klasiky, ktorú dokážeme pozerať kedykoľvek. Používame pamätné hlášky aj v bežných situáciách a aby sme na nič dôležité nezabudli, pravidelne si tento film púšťame. Jednoducho - zlaté dedičstvo.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Náhodný vznik

Nostalgická komédia o živote večne opitého pracanta, ktorý sa nečakane dostane k veľkému bohatstvu, vznikla v podstate vďaka náhodnému stretnutiu. Raz totiž na Bolka Polívku vyskočil z taxíka opitý muž, volal ho na panáka, ukazoval na byty v Brne a vravel, že to všetko je jeho. Zdá sa vám táto situácia známa? Bolek v úlohe Bohuša podobným spôsobom oslovil Karla Gotta.


Mohlo by vás zaujímať: Plné humoru, vtipných hlášok a zaujímavých postáv: Tieto české seriály sme si kedysi nenechali ujsť


Názov, ktorý si každý pamätá

Kultová česká snímka z roku 1992 je výsledkom spoločnej práce režisérky Věry Chytilovej a Bolka Polívku. Pôvodne sa film nevolal tak, ako ho poznáme dnes. Pracovný názov bol Štěstí je krásná věc. Ten sa však neskôr zmenil tak, aby boli spokojní obaja tvorcovia. Chytilová totiž chcela názov Dědictví a Polívka zase Kurvahošigutntag. Nakoniec sa využili nápady obidvoch a použili sa aj do finále.

Irenkine problémy

Jednou z postáv, ktorá sa objavila vo filme, je šľapka z erotického salónu Irenka, ktorú stvárnila herečka Šárka Vojtková. V tom čase mala osemnásť rokov. Sláva spojená s filmom jej však priniesla dosť útrap. Ľudia si ju totiž vo veľkom spájali s jej postavou. Podľa jej slov si veľa ľudí myselo, že ju naozaj vytiahli z nejakého erotického podniku. Mladá herečka sa aj kvôli tomu radšej presťahovala do Talianska. Venovala sa tam móde a až niekoľko rokov dozadu sa vrátila naspäť do Česka.


Mohlo by vás zaujímať: Rozvody, depresie, trápenia: Úspešné české herečky prepadli alkoholu!


Niekoľko zaujímavostí:

  • Jozef Kroner sa stal Bohušovým šoférom vďaka tomu, že ako jediný uchádzač mal vodičák. V skutočnosti bol strašným šoférom.
  • Po skončení natáčania sa bazén na dvore vybral a pani Pantúčkovej ostala diera v zemi.
  • Nočný klub bol Strip Bar Lady Marion v Brně-Králově Poli a natáčalo sa bez komparzu. Takže personál hral sám seba.
  • V Argentíne skrátili názov filmu iba na “Herencia”, teda Dedičstvo.
  • Šárka Vojtková a Dagmar Veškrnová boli síce vo filme nezmieriteľné rivalky, no v skutočnosti spolu veľmi dobre vychádzali a spolu trávili čas aj mimo natáčania.

Mohlo by vás zaujímať: Chcete sa uvoľniť? Niet nad dobrú komédiu, zaspomínajte si na tie najlepšie hlášky


Pripomeňte si aj kultové hlášky

Zdroj: telkáč 

Autor: © Zoznam/mb

Foto: Space Films, Video: YouTube

Tagy: Bolek Polívka Dědictví aneb Kurvahošigutntág

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov