

Nedotknuteľní (2011)
Film, ktorý chytí za srdce a len tak nepustí. Aj takto označovali kritici snímku režisérskeho dua Olivier Nakache a Eric Toledano. Komédia a zároveň dráma založená na kontrastoch hlavných postáv rozpráva príbeh bohatého a ochrnutého aristokrata Phillippa, ktorý si za svojho opatrovníka vybral najmenej vhodnú osobu, akú mohol. Živelného mladíka Driessa totiž len prednedávnom prepustil z väzenia. Film sa nakoniec stal kasovým trhákom a v kinách zarobil 328 miliónov dolárov, čím sa stal najúspešnejším neanglicky nahovoreným kúskom v histórii.
- Omar Sy (Driess) ako prvý herec čiernej pleti získal cenu Césara pre najlepšieho herca vo Francúzsku.
- Aj napriek kvalite a komerčnému úspechu film nebol nominovaný na Oscara za najlepšiu cudzojazyčnú snímku.
Leon (1994)
Francúzsky režisér Luc Besson je dnes už veľkým pojmom, pričom meno si získal napríklad aj filmom Léon z roku 1994. Krimitriller s Jeanom Renom v úlohe zabijáka, ktorý sa rozhodne pomstiť vyvraždenie rodiny 12-ročného dievčatka menom Matilda (Natalie Portman), spĺňal atribúty, za ktoré by sa nemusel hanbiť kdejaký áčkový hollywoodsky trhák s obrovským rozpočtom - skvelú akciu, vynikajúcu réžiu a profesionálne herecké výkony.
- Film sa nakrúcal v tieni smrti Brucea Leeho pri výrobe snímky Vrana, kde bol postrelený. Pri každej scéne so zbraňami a mladučkou Natalie Portman preto Luc Besson odskúšal ich bezpečnosť osobne.
- Rola Léona bola napísana Renovi priamo na telo, ale aj napriek tomu sa Besson usiloval o angažovanie hviezd ako Al Pacino, Mel Gibson či Robert de Niro.
- Kvôli pohoršeniu z rád cenzúry muselo byť vystrihnutých niekoľko minút scén, kde to medzi Mathildou a Leonom iskrilo viac, ako by sa patrilo.
Pozrite si akčnú komédiu Taxi 4 z dielne Luca Bessona už o dva týždne na Film Plus!
Žandár zo St. Tropéz (1964)
Hádam najkultovejší francúzsky film s geniálnym komikom Lousiom de Funésom v hlavnej úlohe pozná väčšina z nás. Áno, to je nezabudnuteľná a bláznivá komédia Žandár zo St. Tropéz o energickom, ale mierne chaotickom žandárovi Cruchotovi. O úspechu filmu nemožno pochybovať, veď sa dočkal niekoľkých voľných pokračovaní ako Žandár v New Yorku, Žandár sa žení či Žandár a mimozemšťania.
- Séria sa na našom územi stala obľúbenou aj vďaka legendárnemu dabingu Františka Filipovského. Samotný de Funés bol z jeho hlasu nadšený.
- Stanica policajtov v Saint Tropéz, kde sa nakrúcalo, sa v šesťdesiatych rokoch stala najfotografovanejším objektom v letovisku.
- Louis de Funés bol až treťou voľbou pre žandára Cruchota.
Prečítajte si viac o de Funésovi, majstrovi grimás.
Bažanti (1971)
Ďalšim zo zástupcov aj v Československu populárnych bláznivých komédií bola séria Bažanti. Päticu mladíkov, ktorých sľubne sa rozvíjajúcu kariéru rockových hudobníkov zastavil povolávací rozkaz, stvárnili ozajstní muzikanti - členovania obľúbenej kapely Les Charlots. Šialená partia sa ocitá pred bránami kasární a rozhodne sa, že ich príčinou tam rozhodne nik nezostane príčetný. Dobrodružstvo na vojne sa tak mohlo začať.
- Film sa nakrúcal v oblastiach Calais a Falaise vo Francúzsku.
- Snímka v roku 1971 prevalcovala svoju konkurenciu a stala sa najúspešnejšou vo francúzskych kinách.
- V Bažantoch ešte účinkoval aj Luis Rego, ktorý však už v pokračovaniach nehral a pätica sa tak zredukovala na štvoricu.
Amélia z Montmartu (2001)
Ak je nejaký film nominovaný na Oscara v piatich kategóriách a navyše nie je pôvodom zo Spojených štátov, o čomsi to svedčí. Amélia z Montmartu pred trinástimi rokmi zapôsobila na divákov a obľúbená je dodnes. Rozpráva príbeh dievčiny, ktorá jedného dňa objaví vo svojom byte poklad v podobe starej škatule s pamätnými vecami na detstvo bývalého nájomníka. Obyčajný život sa tak razom mení čriepky plné dobrodružstva.
Zaujímavosti
- Podobne, ako to bolo v prípade Žandárov zo St. Tropéz, aj Amélia z Montmartu spôsobila nebývalú popularitu lokácie, ktorá sa vo filme vyskytla. Konkrétne išlo kaviareň Café des 2 Moulins v Rue Lepic v Paríži.
- Populárnym sa stal soundtrack, ktorého autorom je Yann Tiersen.
- Snímka získala v roku 2001 aj Českého leva pre najlepší zahraničný film.
Pena dní (2013)
Fantastická dráma s prvkami komédie na motívy knihy Borisa Viana zatne do živého. Režisérovi Michaelovi Gondrymu (Večný svit nepoškvrnenej mysle, Náuka o snoch) sa podarilo verne zobraziť absurdný svet Vianovho románu, v ktorom ľudia korčuľujú dozadu, autá majú volant v kufri, kokejly miešajú klavíry a ľudia zomierajú na to, že im v pľúcach vyrastajú lekná. Nepomôže im ani obeta bízkych či láska vychádzajúca z najhlbších útrob srdca.
- Jedna z postáv volá Jean-Sol Partre, čo je odkaz na Jeana-Paula Sartra. Ten bol s Borisom Vianom priateľom, až kým si nezačal s jeho ženou.
Asterix a Obelix: Misia Kleopatra (2001)
Mnohí fanúšikovia pôvodného komiksu o dedine plnej hrdinských Galov, ktorí s pomocou čarovného lektvaru druida Panoramixa odolávajú rímskych légiám, sa tento film nepáčil. Z istého pohľadu sa im niet čo čudovať, pretože Misia Kleopatra pôsobí miestami až neuveriteľne absurdne, keď v reáliách starovekého Egypta paroduje aj hollywoodske snímky ako Matrix či Titanic. Francúzi sú však majstrami komédií a potvrdzujú to aj tentokrát.
Zaujímavosti
- Gérard Depardieu musel kvôli úlohe Obelixa, statného Gala, ktorý v mladosti padol do kotla s čarovným nápojom, pribrať takmer 20 kilogramov.
- Kapitán pirátskej lode kričí v jednej zo scén repliku "Som kráľom sveta." Ide o zjavnú narážku na Titanic, kde to isté kričí Leonardo diCaprio.
- V snímke vytvoril výťah Egypťan Otis. V skutočnosti sa výrobou týchto zariadení zaoberá práve firma s názvom Otis.
Prečo sa z Gérarda Depardieua stáva pravý Rus?
Zdroj: telkac.sk