Smoliar Roger Deakins: Stál pri vzniku najlepších filmov a po rokoch sa konečne dočkal

Roger Deakins a jeho filmy
06.04.2018ZaujímavostiMožno vám na prvé počutie nebude meno Roger Deakins vôbec nič hovoriť. Keď však spomenieme filmy ako Skyfall, Fargo, Táto krajina nie je pre starých či sci-fi thriller Blade Runner 2049, väčšine z vás sa rozsvieti kontrolka. Tento vážený kameraman sa do histórie kinematografie zapísal zlatými písmenami už dávno, no my sa teraz pozrieme na jeho životnú cestu úplne od začiatku.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Roger Deakins je už dlhé roky známy hlavne svojím precíznym citom pre strhujúce zábery. Narodil sa 24. mája 1949 v britskom prímorskom meste Torquay. Lásku k umeniu zdedil s najväčšou pravdepodobnosťou po svojej matke, ktorá bola populárnou herečkou. Už od mladosti sa venoval maľovaniu, čo potvrdzuje aj fakt, že študoval grafický dizajn na Bath School of Art and Design. Počas štúdií však objavil niečo, čo prvotne neplánoval - čaro fotografie. Nakoniec sa rozhodol prestúpiť na prestížnu National Film and Television School.

Interview s Goslingom a Fordom zahltilo internet: VIDEO Whiskey a záchvaty smiechu!

Dokumentárne začiatky

Už krátko po promóciach sa Roger Deakins začal naplno venovať kamere. Istú dobu pracoval ako asistent nakrúcania predovšetkým dokumentárnych filmov. Pozornosti televíznych producentov neunikla snímka Around the World With Ridgeway, ktorá zobrazuje prostredie jachtárskeho závodu. Pre televíziu potom vytvoril dokumentárne fotografie z oblasti Afriky, kde sa zameral na nie príliš šťastné obdobie čierneho kontinentu. Už prvý film Zimbabwe bol silným opísaním tamojšej občianskej vojny, ktorý sa divákovi doslova vryl pod kožu.

Kariérny prelom

Nakrúcaniu dokumentov sa venoval až do 80. rokov 20. storočia. Potom sa jeho pozornosť konečne presunula k celovečerným filmom. Stále však ešte tvoril filmy obmedzené skôr pre britské publikum. Prvou spoluprácou s americkým režisérom sa stala snímka Mesačné hory z roku 1990, ktorým sa definitívne dostal do povedomia tvorcom aj v Spojených štátoch. Prelomovým bodom v kariére sa mu však stala súhra s bratmi Coenovcami, a to na filme Barton Fink.

Veľká FOTOGALÉRIA víťazov: Pozrite sa na hlavné hviezdy Oscarov

Dá sa povedať, že po prvej úspešnej skúsenosti s Rogerom Deakinsom sa stal ich dvorným kameramanom. Za kameru sa postavil pri všetkých ich projektoch, a to len s jedinou výnimkou. Pri filme Po prečítaní spáľte bol nahradený známym Emmanuelom Lubezkim, ktorý sa postaral o dychberúcu snímku Revenant, ktorá Leondardovi DiCapriovi konečne priniesla Oscara.

Oscarový smoliar

Úspech tvorby Rogera Deakinsa sa však neobmedzuje iba na spoluprácu s bratmi Coenovcami. Prvú nomináciu na cenu Akadémie získal v roku 1995 za populárnu snímku Vykúpenie z väznice Shawshank. Potom sa na nominačnej listine jeho meno objavovalo pravidelne. V roku 2008 bol nominovaný dokonca dvakrát, a to za snímky Táto krajina nie je pre starých a Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom.

Ani jednu nomináciu však nepremenil na triumf. Teda až doteraz. Rogera dlhodobo považovali za Oscarového smoliara. Premeniť sa mu totiž podarilo až jeho 14 nomináciu, konkrétne za film Blade Runner 2049. Ani v rodnej Británii však na jeho talent nezabúdajú a v roku 2013 mu bol udelený Rád britského impéria za prínos filmu. Do dnešnej doby má Deakinsova filmografia viac ako päťdesiat titulov najrôznejších žánrov, pričom väčšina z nich patrí ku klenotom. 

Foto: Telkáč koláž, SITA/AP, Video: Youtube

Tagy: Roger Deakins

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov