Hollywoodsky štúdiový systém: VIDEO Na počiatku všetkého stála "Veľká päťka"

18.07.2018ZaujímavostiS filmovým priemyslom sú dnes neoddeliteľne späté aj filmové spoločnosti, ktoré snímky produkujú a distribuujú. Na začiatku všetkého však bolo osem spoločností, ktoré viac-menej dominujú aj dnes. Počas zlatej éry Hollywoodu vznikla "veľká päťka" a "malá trojka" štúdií, ktoré pomohli vybudovať továreň na sny.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

V dobe zlatej éry Hollywoodu sa od počiatku 30. rokov 20. storočia presadil tzv. hollywoodsky šúdiový systém, ktorý bol kontrolovaný tzv. "veľkou osmičkou" štúdií. Najsilnejšia však bola "veľká päťka" nazývaná aj Majors. Medzi päticu najmocnejších a najdôležitejších štúdií patrili MGM, Warner Brothers (Warner Bros), Twentieth Century Fox (20th Century Fox), Paramount a RKO Radio Pictures. Päť gigantov produkovalo vlastné filmy a vlastnili aj reťazce kín. 

Hollywoodsky štúdiový systém

Štúdiový systém dominuje filmovému priemyslu dodnes. Štúdia sa sústredili na produkciu do obrovských "továrenských" filmových ateliérov a podarilo sa im ovládnuť svetový trh od produkcie cez reklamu až po premietanie. "Veľká päťka" bola vertikálne integrovaná, čo znamená, že sa spoločnosť angažovala v dvoch alebo viacerých odvetviach filmového priemyslu - produkcia, distribúcia a uvádzanie. Okrem toho vlastnili reťazec kín a svoje filmy distribuovali aj do zahraničia. Samozrejme, reč je o amerických štúdiách, ktoré prepísali mapu filmovej distribúcie. Pred nimi figurovali francúzske štúdiá Gaumont Film Company (1895) a Pathé (1896) a dánsky Nordisk Film (1906).

PARAMOUNT

Paramount Pictures Corporation je jedným z najstarších amerických filmových a distribučných štúdií, ktoré patrí v súčasnosti k najzárobkovejším filmovým spoločnostiam vôbec. Sídli na Melrose Avenue v Kalifornii a založili ho v roku 1912 Adolph Zukor v spolupráci s bratmi Frohmanovcami. Vtedy spoločnosť figurovala pod názvom The Famous Players Film Company, pri ktorej sa začal zrod giganta Paramount Pictures. Do roku 1913 dokončilo štúdio päť filmov - v ich prvom filme Kráľovná Alžbeta si zahrala Sarah Bernhardt.

V tomto období producent Jesse L. Lasky založil Lasky Feature Play Comapny vďaka peniazom, ktoré si požičal od svojho švagra Samuela Goldfisha, neskôr známeho ako Samuela Goldwyna. Prvým zamestnancom tejto firmy sa stal javiskový režisér s nulovými skúsenosťami Cecile B. De Mille. V roku 1914 Lasky spolu s Zukorovou spoločnosťou Famous Players uviedli do kín svoje filmy prostredníctvom spoločnosti Paramount Pictures Corporation, ktorú viedol W. W. Hodkinson, majiteľ divadla v Utahu. O dva roky neskôr Zukor a Lasky kúpili Paramount a tri spoločnosti zlúčili do jednej, ktorá niesla názov Famous Players-Lasky Corporation.


Mohlo by vás zaujímať: Zlatá éra Hollywoodu: VIDEO Takto vznikla továreň na sny a rástli herecké hviezdy


V tom istom roku podpísal Zukor zmluvu s dvadsiatimi dvoma hercami a herečkami a poctil každého z nich jednou hviezdou na logu. Títo herci mali to šťastie a stali sa oficiálne prvými "filmovými hviezdami", keďže dovtedy sa vo filme na menách hercov príliš nebazírovalo. V polovici 30. rokov sa spoločnosť premenovala na dnes známy Paramount Pictures. Spoločnosť bola úspešná až do príchodu hospodárskej krízy v roku 1929, ktorá mala na svedomí nižšie zisky. Paramount sa zadĺžil a v roku 1933 vyhlásil bankrot. V priebehu ďalších rokov prešla spoločnosť reorganizáciou, na jej čelo sa v roku 1936 postavil výkonný producent Barney Balaban a doviedol ju k ziskovosti.

K najznámejším hercom spoločnosti patrili Marlene Dietrich, Rudolph Valentino, Carole Lombard, Bing Crosby, Gary Cooper či Mae West. Od 60. rokov sa začala spoločnosť sústrediť aj na televíziu a produkovalo množstvo známych seriálov ako The Brady Brunch či Frasier. Dnes Paramount vlastní mediálná spoločnosť Viacom a má na svedomí trháky ako Duch (1990), Forrest Gump (1994) či Titanic (1997) a mnohé ďalšie. 

MGM

Spoločnosť Metro-Goldwyn-Mayer známa pod skratkou MGM vznikla v roku 1924, keď podnikateľ v oblasti zábavy Marcus Loew získal kontrolu nad firmami Metro Pictures, Goldwyn Pictures a Luois B. Mayer Pictures. Divadelný magnát Loew mal istý čas problémy a kvôli stálej dodávke filmov musel kúpiť spoločnosť Metro Pictures Corporation v roku 1919 pre svoj veľký reťazec Loew's Theatres. Pre následné zvýšenie kvality svojho nevýrazného sortimentu metropolitných filmov kúpil o päť rokov neskôr Goldwyn Pictures. 

Do tretice v tom istom roku zakúpil spoločnosť Luois B. Mayer Pictures, predchádzajúce nákupy totiž vyvolali potrebu, aby niekto na nové práce v Hollywoode dohliadal. Mayer sa neskôr stal riaditeľom spoločnosti premenovanej na Metro-Goldwyn-Mayer a šéfom produkcie sa stal Irving Thalberg. V prvých dvoch rokoch MGM vyprodukovalo viac než sto filmov. V roku 1925 uviedli kontroverzný film Ben-Hur.

Spoločnosti sa na rozdiel od Paramountu darilo v celom období 1930 až 1945. Mala menší reťazec kín a menej dlhov a ukázala sa ako najziskovejšia americká filmová spoločnosť. Filmy MGM (dokonca aj tie "béčkové") pôsobili omnoho luxusnejšie ako filmy iných štúdií. Spoločnosť sa dokonca chválila, že má zazmluvnených "viac hviezd ako ich je na nebi". Patrili medzi ne Greta Garbo, John Gilbert, William Haines, Judy Garland, Clark Gable, Myrna Loy, Jean Harlow či Spencer Tray.

Začiatkom 70. rokov minulého storočia bol oznámený plán, že sa MGM spojí s 20th Century Fox. Tento plán sa nikdy neuskutočnil. V priebehu ďalších takmer 40-ich rokov bola spoločnosť predávaná a kupovaná na rôznych miestach až do decembra 2010, keď spoločnosť dostala z bankrotu. Vedúci spoločností Spyglass Entertainment Gary Barber stali spolumajiteľmi spoločnosti. Od roku 2017 MGM spolufinancuje, koprodukuje a spoločne distribuuje väčšinu svojich filmov so spoločnosťami Sony Pictures, Paramount Pictures a Warner Bros.

TWENTIETH CENTURY FOX

Spočiatku spoločnosť figurovala pod názvom Twentieh Century Pictures ako nezávislá hollywoodska spoločnosť, ktorú v roku 1933 založili Joseph Schenck (bývalý riaditeľ United Artists) a Darryl F. Zanuck zo spoločnosti Warner Bros. Financie dostali od Schenckovho mladšieho brata Nicholasa, riaditeľa vtedajšej spoločnosti Loew's, ktorá vlastnila MGM a od Louisa B. Mayera, spolumajiteľa MGM. Zakladatelia pôvodnej spoločnosti sa rozhodli kvôli sporom o akcie s United Artis, že začnú debatovať o fúzii s menšou spoločnosťou Fox Films, ktorá mala vtedy finančné problémy.

Riaditeľ Fox Films Sidney Kent, bývalý šéf distribúcie Paramountu, prevzal koncom mája 1935 vedenie nad spoločnosťou a vznikla Twentieh Century Fox. Krátko potom Zanuck rýchlo podpísal zmluvy s hercami, ktorí boli ďalšie roky pre spoločnosť významnými - Tyrone Power, Carmen Miranda, Henry Fonda, Betty Grable a ďalší. Neskôr našiel dve mladé hviezdy - Alice Faye a sedemročnú Shirley Temple. Štúdio malo osobitý štýl a vyznačovalo sa technickou uhladenosťou a eleganciou, o čo sa zaslúžil najmä Zanuck. Spoločnosť produkovala predovštkým muzikály, westerny, biografické snímky a biblické eposy. 


Mohlo by vás zaujímať: Legendy, ktoré odštartovali kult herectva: VIDEO Prvé mená vo svete filmu


Po dlhých rokoch finančných ťažkostí, konečne prišla stabilita. A s ňou aj noví majitelia. V roku 1981 sa spoločnosť Fox predala za vyše 700 miliónov dolárov investorom Marcovi Richovi a Marvinovi Davisovi. Richa však o tri roky neskôr americkí federálni prokurátori obžalovali z daňových únikov, vydierania či nezákonného obchodovania. Davis preto odkúpil Richov polovičný podiel vo firme za nezverejnenú sumu, údájne šlo o 116 miliónov dolárov. Neskôr Davis predal svoje podiely Murdochovi a snažil sa z toho vycúvať, no mediálny magnát Rupert Murdoch nakoniec odkúpil s televíznymi stanicami aj celý Davisov podiel vo firme Fox za 325 miliónov dolárov.

Od januára 2000 je spoločnosť medzinárodným distribútorom pre filmy z dielne MGM/UA. V 80. rokoch minulého storočia spoločnosť Fox, ktorá v tom čase figurovala v rámci spoločného podniku CBS/Fox Video, distribuovala niektoré filmy spoločnosti United Artists na videokazetách. Fox si totiž zarába aj distribúciou filmov pre malé nezávislé spoločnosti. V auguste 2012 podpísala 20th Century Fox päťročnú dohodu s DreamWorks Animation, ktorá sa skončila v júni 2017, kedy distribučnú dohodu prebrali Universal Pictures.

Murdoch ešte v roku 2012 oznámil, že sa jeho spoločnosť News Corp. rozdelí na vydavateľskú spoločnosť a spoločnosť orientovanú na médiá - nová News Corporation a 21st Century Fox, ktorá mala pod sebou pôvodnú 20th Century Fox. Nový názov ostal ako dedičstvo po pôvodnej. V Brazílii, Švédsku, Holandsku a na Filipínach filmy, ktoré patria pod 20th Century Fox, sú distribuované cez konkurenčnú Warner Bros. Minulý rok oznámil konglomerát The Walt Disney Company, že plánuje kúpiť veľkú časť americkej mediálnej spoločnosti 21st Century Fox za približne 52,4 miliardy dolárov. Túto ponuku chcela prebiť spoločnosť Comcast a ponúkla 65 milárd, v súčasnosti spoločnosť očakáva, že Walt Disney ponúku ešte navýši. 

WARNER BROS.

Spoločnosť Warner Bros. založili štyria bratia Warnerovci - Harry, Albert, Sam a Jack. Prvé divadlo si otvorili v Pennsylvanii v roku 1903 a spoločnosť Warner Bros. založili s pomocou peňazí bankéra jedného z bratov v roku 1923. Vtedy figurovala pod názvom Warner Brothers Pictures, Incorporated. Prvý väčší úspech dosiahla snímka Where the North Begins, kde sa v hlavnej úlohe predstavil pes Rin Tin Tin, ktorého priniesol po prvej svetovej vojne z Francúzska americký vojak.

Film bol natoľko úspešný, že najmladší z bratov Jack podpísal so psom zmluvu na tisíc dolárov týždenne, aby sa objavil ešte v niekoľkých filmoch. Rin Tin Tin sa stal top hviezdou štúdia. Ďalšou úspešnou snímkou sa v roku 1924 stala The Marriage Circle Ernsta Lubitscha, ktorý nahradil na mieste hlavného režiséra Harryho Rapfa (ten prešiel ku konkurenčnej MGM). Napriek týmto úspechom ostával Warner Bros. stále menším štúdiom. 

Bratia Sam a Jack sa rozhodli, že ponúknu hlavnú úlohu v ich ďalšom filme Beau Brummel broadwayskému hercovi Johnovi Barrymorovi. Film mal nakoniec taký úspech, že Barrymore podpísal dlhodobý kontrakt. Do konca roka 1924 sa Warner Bros. stal najúspešnejším nezávislým štúdiom. Harry Warner uvidel príležitosť a inzeroval v novinách reklamu za 500-tisíc dolárov, ktorú zaplatili filmári. Podľa neho to bola cesta, ako sa presadiť v mestách ako je New York a Los Angeles. Spoločnosť si postupne budovala svoj úspech.

S príchodom zvuku a farby musela spoločnosť opäť podstúpiť istý finančný risk. Preto sa bratia opäť rozhodli spraviť riskantný krok a vznikol film The Jazz Singer (Jazoový spevák, 1927) v hlavnej úlohe s Alom Jolsonom. Bola to hotová senzácia, ktorá signalizovala súmrak nemej éry. Sam, jeden z bratov, zomrel v predvečer premiéry. Na najmladšieho Jacka to malo obrovský vplyv, keďže z bratov mal k nemu najbližšie. V čase veľkej krízy sa Warner Bros. zlúčila s nezávislou First National. V roku 1931 začala spoločnosť pociťovať dôsledky veľkej hospodárskej krízy. 

Dovtedy sa spoločnosť sústredila na muzikály, no po kríze musela ubrať. Pod vedením Darryla F. Zanucka sa zamerali na sociálne a viac realistické dejové línie. Čoskoro sa z Warner Bros. stalo "gangsterské štúdio". V časoch druhej svetovej vojny stvorilo štúdio zrejme svoje najznámejšie dielo Casablanca (1942), kde si zahral Humphrey Bogart a Ingrid Bergman. V povojnových rokoch sa k hviezdnemu repertoáru pridala Lauren Bacall a Doris Day. 

Od začiatku 70. rokov do roku 1987 sa Warner Bros. spojil so spoločnosťou Columbia Pictures. V niektorých krajinách tento spojený podnik distribuoval filmy od iných spoločností. Neskôr ukončil spoluprácu s Columbiou a do roku 1993 spolupracoval s Walt Disney Pictures. O šesť rokov neskôr malo štúdio za seou 13 oscarových nominácií a nové vedenie - Terryho Semela a Roberta Dalyho. V nasledujúcich rokoch kúpili práva na dnes už kultovú sériu filmov Harry Potter. Najziskovejším filmom Warner Bros. je zatiaľ Temný rytier z roku 2008.

RKO

Pri zrode Radio-Keith-Orpheum stála spoločnosť The Radio Corporation od America. RCA chcela v rámci nových technológií konkurovať spoločnostiam ako je Warner Bros. a Fox. David Sarnoff, generálny riaditeľ RCA, sa snažil pre vlastnú technológiu Photophone nájsť zákazníkov, preto vynakladal maximálne úsilie na to, aby sa tak stalo. Po mnohých finančných operáciách odkúpila spoločnosť RCA získala akcie z divadelných biznisov spoločností KAO a FBO a v októbri 1928 spoločnosť vznik novej spoločnosti Radio-Keith Orpheum, v ktorej mala väčšinový podiel so Sarnoffom ako riaditeľom. 

RKO bola najmenšou z veľkej päťky. Spoločnosť bola permanentne v bankrote a ani vojnová prosperita im nepomohla k ziskovosti. Mala málo hviezd a nestálu stratégiu. Distribučný systém RKO ťažko postihlo, keď si Walt Disney, David O. Selznick (ktorý priviedol Hitchcocka do Hollywoodu) a Samuel Goldwyn založili vlastné distribučné firmy. RKO, ktorá sa chcela čo najrýchlejšie dostať do hry, stavila na vtedy 26-ročného Orsona Wellesa a jeho Občana Kanea (1941).

Film im síce priniesol prestíž, ale takmer žiadne peniaze. Najpopulárnejšími boli zazmluvnenými hviezdami boli Fred Astair a Ginger Rogers. RKO neustále bojovalo s nedostatkom financií, napriek tomu v jeho produkcii vzniklo viacero kultových snímok - King Kong (1933) či Podozrenie (1941). Po viacerých snahách spoločnosť RKO nadobro opustila filmovú scénu v roku 1991.

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Youtube, Video: YouTube

Tagy: Warner Bros 20th Century Fox Paramount filmové štúdio

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov