Nemiešať, pretrepať: Tieto zaujímavosti o Jamesovi Bondovi ste rozhodne netušili

Daniel Craig na premiérie snímky Spectre
25.10.2018ZaujímavostiAgent s povolením zabíjať. Ikonický James Bond je na filmovej scéne už viac ako 50 rokov. Za ten čas sme už mohli vidieť úctyhodných 24 filmov o agentovi 007, pričom toho dvadsiateho piateho by sme sa mali dočkať už v roku 2020 pod taktovkou Caryho Fukunagiho. V hlavnej úlohe sa opäť (a pravdepodobne naposledy predstaví Daniel Craig). My sme si pre vás pripravili výber zaujímavostí, o ktorých ste rozhodne ani len netušili. Niektoré sú dlhé, iné zase krátke, no všetky vám takmer s istotou vyrazia dych. Poďme sa na ne spoločne pozrieť.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Ako už pravdepodobne dávno viete, postava Jamesa Bonda pochádza z kníh Iana Fleminga. Ten pôvodne hľadal to "najviac najobyčajnejšie meno", ktoré bude v podstate úplne nudné. Chcel, aby u agenta 007 dominovali iné prednosti.

Vtedy si spomenul na meno jedného ornitológa, od ktorého kedysi čítal knihu o pozorovaní vtákov vo voľnej prírode. Orinitológ James Bond bol z tejto voľby taký unesený, že Flemingovi nakoniec poslal list, v ktorom mu dával plné právo použiť jeho meno na akékoľvek účely, ktoré bude on sám považovať za dôležité. 

Sirota

A čo vlastne vieme o Bondovej (teraz už máme na mysli postavu samotného tajného agenta) minulosti? Prekapivo pomerne dosť. Pre postavu v projekte Žiješ len dvakrát autor totiž napísal nekrológ. Z neho sa dozvedáme, že James je synom škóta Andrewa Bonda a Monique Delacroix, ktorá zase mala švajčiarske korene. Jeho otec pracoval pre spoločnosť vyrábajúcu zbrane a veľmi často s celou rodinou cestoval. Obaja rodičia zomreli, keď mal James 11 rokov.

Nový Bond prišiel o režiséra: Boyle vycúval z projektu, o dôvodoch stále mlčí

Po tejto strašnej udalosti žil u svojej tety v Anglicku. Študoval Eton a Fettes College v Edinburghu. Ako sedemnásťročný školu úspešne dokončil a nastúpil do kráľovského námorníctva. Rodinným mottom rodiny Bondových bolo "Jeden svet nestačí", čo sa nakoniec stalo aj názvom pre jeden z filmov. Pre zaujímavosť, Fleming taktiež študoval na Etone a po ukončení školy nastúpil k britskému kráľovskému námorníctvu. 

Inšpirovaný tvorcom

Tu však inšpirácia samotným autorom nekončí. Ian taktiež preferoval kávu pred čajom, fajčil rovnaký druh cigariet, miloval ženy (a nie len ich prítomnosť) a čo je asi azda najdôležitejšie - svoje martini chcel vždy pretrepané a rozhodnie nie miešané. Fleming sa taktiež stal špiónom a svojho času pôsobil aj ako osobný asistent pre admirála Johna Godfreya, ktorý sa neskôr stal inšpiráciou pre postavu M. 

Agent 007 je filmový gentleman a sexsymbol: Dočkáme sa v budúcnosti aj Jane Bondovej?

Vedeli ste, že Zlaté oko má pre Fleminga obrovskú hodnotu? Nehovoríme však o vojenskom útočnom satelite, ale o niečom úplne inom. Počas druhej svetovej vojny totiž autor zavítal na slnečnú Jamajku a takmer okamžite sa do nej zamiloval. Rozhodol sa kúpiť si tu menší pozemok, na ktorom postavil vilu. A skúste hádať, ako ho nazval. V GoldenEye napísal až 14 noviel o agentovi 007.

Ďalšie zaujímavosti

  • Flemingovi sa tak zapáčil výkon Seana Conneryho, že v ďalších poviedkach sa rozhodol Jamesovi pridať vlastnosti, ktoré predtým nemal - istú dávku humoru a škótskych predkov. 
  • Čeľuste v snímke Špión, ktorý ma miloval, boli vytvorené z cukríkov
  • Vo všetkých filmoch, kde hral Bonda Roger Moore, boli scény s behom natočené s kaskadérom. Moore vraj totiž uteká skutočne nesmierne divne. 
  • Snímka Goldfinger je okrem iného prelomová aj v tom, že ide o prvý film, kde James šoféruje Aston Martin.
  • Jedna z Bondových dievčat bola transsexuál. Caroline Cossey sa pôvodne narodila ako Barry Kenneth Cossey 
  • Osadenstvo snímky Skyfall minulo viac ako 200-tisíc nábojov počas trénovania streľby
  • Existencia MI6 bola britskou vládou oficiálne potvrdená až v roku 1994
  • Nehoda auta v Casine Royale sa zapísala na zoznam svetových rekordov v počte rolovaní auta vo vzduchu. Aston Martin DBS sa s kaskadérom v aute otočil neuveriteľných sedemkrát. 
  • Spectre má na konte zase rekord za najväčšiu nepočítačovú explóziu v kinematografii.

Zdroj: telkáč 

Foto: TASR/AP Photo/Michael Sohn/File, Telkáč koláč, Video: YouTube/DB Film Scenes

Tagy: James Bond

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov