V hlavnej úlohe opatrovateľka: Od milej rozprávky a rodinnej komédie až po napínavý thriller

05.12.2018ZaujímavostiSlovo opatrovateľka sa každému spája so starostlivosťou o deti, chorých či seniorov. Pre tvorcov ide o zaujímavú postavu, ktorú vedia vyformovať rôznymi smermi. Môže ísť o dobroprajnú rozprávkovú babičku, mladú privyrábajúcu študentku, zdatného muža alebo kúzelnú pani, ktorá všetko dokáže. Prinášame vám výber filmov, v ktorých to bola hlavná postava.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kúzelná opatrovateľka (2005)

Rodinná komédia, ktorú si zamiluje dieťa i dospelý. Hviezdne obsadenie zaručuje zážitok a príjemný dojem z pozerania. Film rozpráva príbeh o zúfalom vdovcovi Brownovi (Colin Firth), ktorému po smrti manželky ostalo sedem bystrých, ale i veľmi neposlušných detí. Pán Brown je majiteľom krachujúceho pohrebného ústavu, ktorého nad vodou držia len štedré príspevky panovačnej tety Adelaide (Angela Lansbury). Je pravidelným klientom miestnej opatrovateľskej agentúry, no tá s ním už po „likvidácii“ sedemnástich opatrovateliek nechce mať nič spoločné. 

V jeden večer sa však pred dverami domu zjaví mimoriadne škaredá a nesympatická osoba, ktorá sa predstaví ako Nanny McPhee (Emma Thompsonová), ktorú by za iných okolností skôr nezamestnal, no teraz bola pre neho jedinou nádejou. Deti ju najskôr odmietajú poslúchať, no potom zistia, že nejde o obyčajnú opatrovateľku. Táto používa čary a kúzla, ktorými ich dokáže ovládnuť. Ak milujete príbehy so štastným koncom a všetkým, čo k tomu patrí, tento film je rozhodne pre vás.

Návrat Mary Poppins (2018)

Tohtoročná novinka, ktorá bude mať premiéru v decembri 2018. Ide o americký hudobno-fantazijný film z produkcie Walta Disneyho, odohrávajúci sa okolo roku 1930. Jeho predlohou je sedem kníh P. L. Traversovej a spája živé akcie a animácie. Hviezdna Julie Andrew debutuje ako Mary Poppins, ktorá prichádza v pravej chvíli na správne miesto. Vo filme sú deti známe z pôvodného filmu (Michal a Jana), no už dospelé. Na Čerešňovej ulici žije Michal so svojimi tromi deťmi a vychovávateľkou Ellen (Julia Walters). Po tom, čo Michal prekoná osobnú stratu, sa v rodine Banksových objaví tajomná opatrovateľka Mary Poppins so svojim slávnym dáždnikom, ktorá vďaka svojim jedinečným kúzelným schopnostiam pomôže rodine znovu nájsť ich stratenú radosť a šťastie. Kto má rád Kúzelnú opatrovateľku, potom si príde na svoje. Aspoň tak sľubuje trailer.

Pestúnka v akcii (2009)

Vianočná klasika, ktorej sa možno dočkáte aj tieto sviatky. Vdovec Seth Webster (James van der Beek) hľadá opatrovateľku, aby mu pomohla s jeho neposlušnými šesťročnými dvojčatami. Podobne ako pri Kúzelnej opatrovateľke, aj tu deti robia každej novej posile zo života „peklo“. No raz sa pred dverami objaví tajomná "Pani Zázračná" (Doris Roberts), ktorá sa rýchlo stáva nenahraditeľnou pestúnkou, kuchárom, priateľom a životným sprievodcom.

Nedotknuteľní (2011)

Tento film azda ani netreba predstavovať, alebo predsa. Ide o francúzsku komediálnu drámu inšpirovanú skutočným príbehom Philippa Pozza di Borga a vzťahom s jeho ošetrovateľom Abdelom Sellounom, ktorá rozhodne stojí za viac ako len jedno zhliadnutie. Ochrnutý a bohatý aristokrat Philippe (François Cluzet) si na výberovom konaní  zvolí za svojho nového opatrovníka Drissa (Omar Sy), živelného mladíka z predmestia, ktorého práve prepustili z väzenia. V skratke, tú najmenej vhodnú osobu. 

Tejto dvojici sa však podarí nemožné, a to prepojiť serióznosť a žoviálne vtipy, Vivaldiho a populárnu hudbu, či tepláky a luxusné obleky. Ich priateľstvo sa stane neočakávaným, zábavným, bláznivým, silným  a hlavne nedotknuteľným. Komédia s dramatickou zápletkou nám podáva krásne svedectvo, že ani od krku až po prsty na nohách nepohyblivý človek odkázaný na pomoc od druhých nemusí stratiť zmysel života. Ak ste tento kasový trhák nevideli, tak máte o pohodový večer postarané.

Opatrovateľka/Diablovo dieťa (2008)

Pri tomto filme prejdeme od zázračných a dobroprajných opatrovateliek na inú „nôtu“. Hororová snímka Opatrovateľka je príbehom o mladej študentke Angie Albrightovej (Sarah Thompson), ktorá popri štúdiu na vysokej škole potrebuje peniaze. Nájde si brigádu a robí tzv. dievča na opatrovanie. Dostane prácu na dedinskej farme, kde má počas víkendov strážiť malého Sama. No to ešte nevie, že miesto starania sa o dieťa bude bojovať o svoj holý život. Dostala sa totiž do domu vyznávačov diabla. Aj keď možno ide o neoriginálny scenár a je dopredu jasné, o čo vo filme pôjde, napriek tomu dokáže v určitých scénach vyvolať napätie a mrazivé pocity.

Chlapec (2016)

Hororový thriller o tom, ako sa opatrovanie stane nočnou morou. Hlavnou predstaviteľkou Gréty je aktuálna hviezda seriálu The Walking Dead - Lauren Cohan. Gréta je mladá Američanka, ktorá po svojom príchode do Anglicka začne pracovať ako opatrovateľka v odľahlej dedine. Po nástupe do novej práce však zistí, že osemročný chlapec, o ktorého sa má starať, je porcelánová bábika v životnej veľkosti. Jeho rodičia mu venujú rovnakú starostlivosť ako ich predchádzajúcemu živému synovi, ktorý pred dvadsiatimi rokmi zomrel, a s ktorého smrťou sa stále nemôžu vyrovnať. Spočiatku si Gréta robí z prísnych pravidiel srandu. No až po rade rušivých a nevysvetliteľných udalostí si s hrôzou uvedomí, že bábika je živá.

Dokonalá pestúnka (2014)

Klasický príbeh o tom, ako rodičia zháňajú opatrovateľku pre dcérku Chloe a zrazu sa pre ich dverami objaví človek, ktorý ich problém vyrieši. Aspoň na prvý pohľad. Hlavnou postavou filmu je mladé dievča Heather (India Eisley), ktoré má záujem opatrovať dievčatko Chloe. Tá si ju rýchlo obľúbi, a tak prácu získa. Po nejakom čase sa ale v rodine začnú diať zvláštne veci a rodičia Linda a Mark tušia, že im Heather nepovedala o sebe celú pravdu.

Zdroj: telkáč 

Foto: Reprofoto YouTube, SITA/AP Photo/The Weinstein Company, Thierry Valletoux, SITA/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP; Video: YouTube

Tagy: Nedotknuteľní Kúzelná opatrovateľka Opatrovateľka Mary Poppins sa vracia

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov