V tureckých telenovelách klišé neplatí: Prísne zvyky, humor, ale aj tragické konce!

18.12.2018ZaujímavostiČasy, keď diváci so zatajeným dychom sledovali mexické, argentínske alebo kolumbijské telenovely, sú preč. Pravdaže, ľudia ich stále milujú, no jedno je potrebné si priznať. Všetky mali podobné príbehy, zápletky a rovnaký záver – svadbu. V súčasnosti však Slovensko ovládli príbehy z krajiny polmesiaca. A že musia mať šťastný koniec? Tak toto klišé v Turecku rozhodne neplatí.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Kde sú tie časy, keď sme deň čo deň sadali pred televízor a sledovali dramatický príbeh slepej Esmeraldy, Divokého anjela, temperamentnej Palomy z Keď budeš moja alebo bratov Reyesovcov zo Skrytej vášne? Či si to pripustíme alebo nie, sú aktuálne s istotou preč. Isteže, počas roka si pozrieme nejakú ich reprízu, no skôr ide o nostalgické spomínanie na detstvo a mladosť, ako o napínavé čakanie na pokračovanie do druhého dňa.

Turecké telenovely ako nový televízny hit

Srdcia Slovákov si posledné roky získali turecké telenovely. Všetko sa to začalo 4. januára 2011 premiérou romantického seriálu Tisíc a jedna noc, v ktorom krásna Šeherezáda musela pre peniaze na záchranu smrteľne chorého syna obetovať nielen svoju hrdosť, ale i niečo viac...

Za prvý mesiac sa z novinky stal najsledovanejší program dňa, ktorý si priemerne pozrelo vyše milión 100-tisíc divákov nad 12 rokov. A tak odštartoval úspech telenoviel z krajiny polmesiaca. Do dneška sme si mali možnosť pozrieť viac ako 15 rôznych príbehov, ktoré sa však na seba podobali len zriedka. Niektoré mali dramatické zápletky a ukazovali prísne zvyky, tradície a postavenie ženy v krajine. Iné boli, naopak, vtipné s poriadnou dávkou humoru a divák sa vďaka tomu mohol úplne uvoľniť. Jedno ale mali spoločné – trhali rekordy sledovanosti.

Šťastný koniec čakali diváci márne

Keď sa povie slovo „telenovela“, každému sa v mysli vybaví sladký príbeh o zaľúbenej dvojici, kde vždy vstúpi do deja nejaká tretia záporná postava, ktorá im chce lásku zničiť. Po sérii intríg, udobrovania a ďalšej zápletke dej vyvrcholí šťastným koncom - svadbou a divák ostáva s dobrým pocitom v duši. V Turecku si o tom ale niektorí scenáristi očividne myslia niečo iné. Alebo jednoducho nemali na výber.

Feriha

Prvým seriálom, v ktorom sme čakali „happy end“ a neprišiel, bol Feriha. Príbeh je o chudobnej domovníkovej dcére, ktorá sa dostala na univerzitu a od tej chvíle vstupuje do úplne iného sveta. Tam jej do života vstúpi miestny školský playboy, Emir Sarrafoglu. Keďže Feriha má na sebe šaty majetnej kamarátky Cansu, zdanlivo sa nelíši od tých, ktorí bývajú v luxusných apartmánoch v bohatej štvrti. Feriha si svoju falošnú identitu na škole užíva, a tak sa mladé dievča pre jedno malé klamstvo zamotáva do stále väčších a väčších klamstiev. Po ich odhalení, vysvetlení a ďalších životných úskaliach sa diváci dočkali svadby. No tam sa stalo to, čo nikto nečakal. Nevestu počas svadobného tanca niekto zastrelí.

A prečo musela hlavná postava zomrieť? Vysielanie Ferihy bolo v Turecku pôvodne plánované do júna 2012. Kvôli úspechu seriálu ho tvorcovia chceli predĺžiť aj na ďalšiu sezónu. Predstaviteľka Ferihy mala podpísanú zmluvu na nový historický seriál, a tak v natáčaní nemohla pokračovať. Scenáristi nemali na výber a tak nás čakal namiesto šťastného konca dramatický zvrat. V pokračovaní vsadili na novú postavu, no bez Ferihy to pre divákov nebolo ono a tak natáčanie museli stopnúť.

Zakázaná láska

Romantický seriál nakrútený podľa rovnomenného románu. Hlavnou postavou je mladá Bihter, ktorá našla prístav pokoja pri staršom mužovi Adnanovi. No keď stretne jeho vzdialeného synovca Behlula, zistí, že ich k sebe ťahá neobyčajná sila. Ich zakázaná láska ovplyvní každého člena v domácnosti, a tak nevinnosť zatieni zrada. Tragické finále seriálu, ktoré vyvrcholí samovraždou.

Nekonečná láska

Seriál s romantickým začiatkom a o to trpkejším koncom. Dcéra z bohatej rodiny Nihan sa zaľúbi do syna chudobného holiča Kemala. Ich krásny vzťah rýchlo skončí, keď sa Nihan nechá zmanipulovať a pre záchranu svojho dvojčaťa Ozana pred väzením sa vydá za psychopata Emira. Kemal so zlomeným srdcom odchádza na päť rokov preč a vracia sa z neho vážený biznismen. Keď sa s Nihan opäť po rokoch stretnú, zistia, že sa stále milujú, no nemôžu byť spolu. Do deja vstúpi naivná Kemalova sestra a až vtedy sa začne ozajstná dráma, kedy sa Nihanin manžel nezastaví pred ničím. Partnerský päťuholník vyvrcholí tragickým finále, keď zomiera Emir aj Kemal a Nihan ostáva sama s dieťaťom.

Poriadna dávka humoru

Aby sme nezaškatuľkovali turecké telenovely ako jednu "veľkú tragédiu" a drámu, prinášame vám výber tureckých seriálov, ktoré sú vydarenými komédiami. Vtipné scénky, nadľahčenú atmosféru a humorné zápletky si proste zamilujete.

Láska na druhý pokus

Dvaja mladí, sklamaní a zúfalí ľudia z rôznych prostredí sa stretnú pri lete do Istanbulu. Práve počas neho uzavrú dohodu o spoločnom manželstve. Fatih chce, aby Zeynep predstierala, že je jeho manželkou, pretože ho rodina chce nasilu oženiť s namysleným dievčaťom Irem. Zeynep sa to hodí a týmto spôsobom chce získať čas na vysvetlenie rodine, že má syna. Preto prijme Fatihov návrh. A tak sa začína hra na manželstvo. Keď sa do toho zamieša šialená matka, drsný otec, sprostučký bratranec, nevzdelaní rybári a klebetné susedy, o zábavu je rozhodne postarané. Bláznivý príbeh o tom, ako sa aj obyčajná hra môže zmeniť na úprimnú a hlbokú lásku.

Sladká pomsta

Mladá, krásna a bohatá Pelin nikdy nemala šťastie v láske, konečne si však ide vziať muža svojich snov. Ale ženích Tolga sa priamo vo svadobný deň vyparí a Pelin ostane na ocot. Pelin verí, že za všetkým je kliatba a že ak nájde Tankuta Sinana, ktorému v minulosti veľmi ublížia a ospravedlní sa mu, tak má ešte šancu byť v živote šťastná. To nebude vôbec jednoduché, pretože Tankut Sinan už zďaleka nie je zakríktuným mladíkom ako kedysi. Stal sa z neho príťažlivý a sebavedomý muž.

Naskytne sa mu tak príležitosť, aby sa mohol Pelin za všetko pomstiť. Preto jej navrhne, aby bola jeho asistentkou v reštaurácii. S čím ale ani jeden nerátal, že pomsta sa zmení na lásku. Do celého vzťahu sa, pravdaže, starajú najlepší kamaráti a rodičia. V skratke, ide o romantickú komédiu, ktorá sa vďaka humoru a úsmevným situáciám postará o pohodový oddych diváka.

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: Repro foto YouTube, Video: YouTube

Tagy: Tisíc a jedna noc Feriha Zakázaná láska

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov