Na výslnie sa dostal sám, rodičia zomreli v Osvienčime: Miloš Forman a jeho životná cesta

Miloš Forman
13.02.2019ZaujímavostiLen máloktorý československý tvorca sa zapísal do svetovej kinematografie tak, ako práve režisér Miloš Forman. Nie každý však už vie, že jeho život rozhodne nebola prechádzka ružovou záhradou. V mladom veku si musel prejsť smrťou oboch rodičov a úspechu sa dočkal až za veľkou mláku. Pozrite sa s nami na kariéru a osud tohto mimoriadneho tvorcu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Narodil sa v protestantskej rodine Anne Formanovej (rodenej Švábovej), prevádzkujúcej hotel pri Máchovom jazere a Rudolfovi Formanovi, ktorý pôsobil ako stredoškolský učiteľ. Jeho pravým otcom bol pražský architekt židovského pôvodu Otto Kohn. O ňom sa však dozvedel až po vojne. Mladosť prežil v rodnej Čáslavi a striedavo aj v penzióne Rut v Starých Splavoch. Hotel aj s penziónom však fungoval len v lete, čo znamenalo, že na zimu sa rodina vracala do Čáslavi.

Ako dieťa prišiel o rodičov. Otec bol zatknutý pre svoje členstvo v odbojovej skupine, matka pre obyčajné falošné udanie v spojitosti s protinacistickými letákmi. Než zatkli matku, odsťahovala sa s deťmi do Starých Splavov, kde bol nútený chodiť do nemeckej školy, pretože iná tu nebola. On však nevedel po nemecky a spolužiaci mu to dávali natoľko pocítiť, až sa s matkou radšej vrátil do Čáslavi. Obaja rodičia boli niekoľko rokov väznení a so svojou matkou sa stretol iba raz, a to krátko v Petschkovom paláci v Prahe.

Krutá smrť rodičov

Matka zahynula 1. marca 1943 na týfus v koncentračnom tábore Auschwitz-Birkenau. Otec zomrel na rovnakom mieste, konkrétne 11. mája. Forman potom vyrastal u príbuzných a v poděbradskej internátnej škole s názvom Stredočeská koľaj kráľa Juraja. Tu boli jeho spolužiakmi také osobnosti ako Václav Havel, bratia Mašínoví a Zbyněk Janata. Po vojne sa osirelý Miloš a brat Pavol, ktorý bol o dvanásť rokov starší, vrátili do penziónu Rut a začali ho opravovať. Po znárodnení v roku 1948 o neho však nešťastne prišli.

On sám mal možnosť bývať v jednej z jeho miestností, ale keď v roku 1953 dosiahol plnoletosť, musel sa odsťahovať. Ich najstarší brat Blahoslav zahynul taktiež mimoriadne tragicky. Stalo sa tak roku 1960 v Nízkych Tatrách počas výpravy turistického oddielu základnej školy v Čáslavi, kde pôsobil ako učiteľ. Formanovci penzión v Starých Splavoch získali späť až v roku 1991 počas reštitúcie. 

Prerazil už na domácej pôde

Vyštudoval scenáristiku na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení. Už počas štúdií pôsobil ako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. V Československu do roku 1968 spoločne s Miroslavom Ondříčkom nakrútil niekoľko úspešných snímok vyznačujúcich sa zžieravým, až čierno-humorným pohľadom na spoločnosť. Snímka Čierny Peter získala na prekvapenie svojho tvorcu hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne (za Formanom vtedy zostali režiséri zvučných mien, Michelangelo Antonioni a Jean-Luc Godard), film Hoří, má panenko bol dokonca nominovaný na Oscara.

Klenot slovenskej kinematografie Boxer a smrť: Sloboda stojí život 40 priateľov!

Za normalizácie legálne odišiel do USA, aby pokračoval vo svojej filmovej tvorbe. Mohol teda na svojich filmoch spolupracovať s českými filmármi. Silne "formanovský" prvý americký film Taking Off - aplikujúci jeho obvyklý, na českých divákov orientovaný prístup na doznievajúcu éru hippies v americkom prostredí, bol ocenený prvou cenou poroty na festivale v Cannes, ale komerčne príliš neuspel.

Pravá láska

Jeho prvou manželkou (v rokoch 1958-1962) bola Jana Brejchová. Jeho synovia z druhého manželstva s Věrou Křesadlovou sú dvojčatá, divadelníci Peter a Matěj Formanovi. Tretíkrát sa oženil s výrazne mladšou Martinou Zbořilovou, ktorá o ich zoznámení neskôr vydala aj knihu. Mali spolu ďalších synov, dvojčatá Andyho a Jima Formanovcov.

Významného úspechu u divákov dosiahol skoro, po troch rokoch, v roku 1974 svojim ďalším filmom, adaptáciou románu Kena Keseyho - Prelet nad kukučím hniezdom. Tento film americká Akadémia filmových umení a vied ocenila piatimi Oscarmi, vrátane ceny za réžiu a najlepší film. Aj jeho ďalšie filmy boli úspešné, niektoré z nich viac u kritiky ako divácky (napríklad Valmont). Film Amadeus získal ďalších osem Oscarov vrátane oboch hlavných kategórií.

Na sklonku života

Je považovaný za jedného z najvýznamnejších českých a významných amerických či dokonca svetových filmových režisérov, úspešných ako u divákov, tak u kritikov po celom svete. Dňa 31. januára 2007 bol v Prahe v Slovanskom dome uvedený v českej premiére jeho film Goyove prízraky za účasti Natalie Portman a Javiera Bardema, ktorí vo filme stvárnili dve z troch hlavných rolí. V apríli toho istého roku mala v Národnom divadle premiéru novonaštudovaná jazzová opera Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Dobre platená prechádzka, ktorú spolurežíroval so svojím synom Petrom Formanom.

Tajný pohreb Miloša Formana: Manželka mu splnila posledné prianie

Zomrel 13. apríla 2018 vo veku 86 rokov v nemocnici connecticutského Danbury. Informáciu zverejnil jeho agent Dennis Aspland. Príčina úmrtia nebola uvedená. Pohreb sa konal v úzkom kruhu najbližších v nedeľu 15. apríla na cintoríne vo Warrene.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA/AP Photo/Gregorio Borgia

Tagy: Miloš Forman

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov