Najväčšia filmová slávnosť sa blíži: VIDEO Oscary sprevádzal aj chaos, kritika a bojkot

20.02.2019ZaujímavostiOdovzdávanie cien Academy Awards, familiárne nazývané Oscary, je najprestížnejšou filmovou udalosťou roka. Už niekoľko desaťročí sa hviezdy najväčšieho formátu stretávajú na červenom koberci, aby si vychutnali výber toho najlepšieho za minulý rok.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Toto prestížne ocenenie každoročne udeľuje americká Akadémia filmových umení a vied. Ceremoniál sa zväčša koná koncom februára a na jeho konci sa dozvieme, ktorý film, herci, filmová hudba či efekty sú to najlepšie z najlepšieho. Televízny prenos Oscar sa však nevyhol ani škandálom a posledné roky ho mnohí kritizujú kvôli tomu, že výber filmov už nepredstavuje to, čo kedysi. Zároveň to bude od roku 1988 po prvýkrát, čo udeľovanie cien nebude mať moderátora.

Podpora kinematografie

Akadémia filmových umení a vied bola založená v januári roku 1927. Zakladateľom bol riaditeľ štúdia MGM Louis B. Mayer a ďalších tridsiaťpäť osobností filmového sveta. Umelci vtedy chceli podporiť kinematografiu. Jednou z činností Akadémie je udeľovanie ocenenia nazvaného Cena Akadémie za zásluhy najlepším výkonom vo svete filmu.

Prvýkrát bola táto cena udelená 16. mája 1929, vtedy ešte len v 12 kategóriách, v súčasnosti je ich dvakrát toľko. Zatiaľ posledné 90. udeľovanie sa uskutočnilo 4. marca 2018 v Dolby Theatre, nasledujúce je plánované na 24. februára tohto roku a malo by byť výrazne kratšie, ako predchádzajúce ceremónie.

Mená víťazov sa kedysi vedeli vopred

Prvá ceremónia z udeľovania Oscarov sa konala v prítomnosti pozvaných hostí, ktorí si za banket v sále hotela Blossom Roosevelt v Hollywoode zaplatili päť dolárov. Držitelia cien boli ohlásení tri mesiace pred slávnostným večerom. Druhý ročník sa už niesol v duchu embarga na zoznam výhercov. Zoznam dostali len novinári, ktorí ho mohli zverejniť až po jedenástej hodine. Tento systém úspešne fungoval až do roku 1940.

Noviny Los Angeles Times zverejnili víťazov vo večernom vydaní, a to potom ponúkali hosťom pri príjazde na slávnostnú ceremóniu. Aj to bol dôvod, prečo Akadémia zmenila pravidlá, ktoré s menšími úpravami existujú dodnes. Mená víťazov nie sú známe až do momentu vyhlásenia. Do tej doby sú uchované v obálkach.

Historicky prvé Oscary

Úplne prvého Oscara získal herec Emil Jannings, a to ešte pred samotnou ceremóniou. V jej priebehu mal byť na natáčaní v Európe. Akadémia tejto požiadavke vyhovela. Počas prvého ročníka sa Akadémia rozhodla udeliť špeciálne ocenenia tým, ktorí sa nevošli do dvanástich kategórií. Cenu získalo štúdio Warner Bros. za prelomový zvukový film Jazzový spevák. Druhého špeciálneho Oscara si odniesol Charles Chaplin za produkciu, réžiu, scenár a herecký výkon vo filme Cirkus.

Dejisko a rozširovanie kategórií

Pôvodne sa odovzdávanie konalo v hoteloch Roosevelt, Ambassador a Biltmore. Ako však záujem hviezd, novinárov a fanúšikov rástol, Akadémia v roku 1944 pri svojom 16. ročníku presunula udeľovanie do väčších priestorov, do Graumanovho čínskeho divadla. Od roku 2002 sa ceremoniál koná v Kodak Theatre s kapacitou 3300 sedadiel, ktoré zmenilo názov na Dolby Theatre 1. mája 2012.

Počet kategórií sa postupne menil. Z pôvodných dvanástich ostalo v druhom ročníku len sedem (ženský a mužský herecký výkon, produkcia, réžia, scenár, kamera a výprava). O päť rokov neskôr v roku 1935 boli pridané kategórie ako strih, hudba a filmová pieseň. V tomto roku začala firma Price Waterhouse (dnes PricewaterhouseCoopers) počítať hlasovacie lístky. Táto úloha jej zostala dodnes. Ceny za vedľajšie úlohy boli prvýkrát udelené počas deviateho ročníka. 

Medzinárodný rozmer

Prvý Oscar za špeciálne efekty bol udelený v roku 1940, o niekoľko rokov neskôr sa rozdelili na zvukové a vizuálne. O dva roky neskôr pribudol prvý Oscar v kategórii dokument. Od roku 1948 sa začali oceňovať aj diela v kategórii dokument. Prvého Oscara získal taliansky film Vittoria de Sicu Deti ulice (v origináli Sciuscià). Ďalších sedem špeciálnych Oscarov bolo udelených predtým, než v roku 1956 vznikla regulárna kategória pre cudzojazyčné, resp. zahraničné snímky.

Postupne začali pribúdať ďalšie kategórie ako kostýmy, masky či najlepší animovaný celovečerný film, za ktorý získal v roku 2002 ako prvý cenu Shrek. Prvýkrát sa Oscary vysielali v televízii v roku 1953, a to v USA aj v Kanade. V Amerike sa konali dve ceremónie. V Hollywoode bol hostiteľom Bob Hope, v New Yorku ním bol Conrad Nagel. V roku 1966 sa udeľovanie cien začalo vysielať vo farbe. Od roku 1969 mal prenos z udeľovania cien medzinárodné rozmery. V roku 2011 bol prenos z udeľovania možný vo viac ako dvesto krajinách. 

Prerušené Oscary

V histórii odovzdávania Oscarov sa trikrát stalo, že musel byť tento slávnostný ceremoniál presunutý. V roku 1938 posunuli veľké záplavy odovzdávanie o týždeň. O tridsať rokov sa ceremónia vzhľadom na úmrtie Martina Luthera Kinga, Jr. presunula z ôsmeho na desiateho apríla. King bol zavraždený štyri dni predtým, no jeho pohreb sa mal konať 9. apríla, preto sa organizátori rozhodli, že udeľovanie presunú. Zatiaľ posledným prerušením bol rok 1981. Kvôli neúspešnému atentátu na vtedajšieho amerického prezidenta Ronalda Reagana presunula Akadémia slávnostný večer o 24 hodín.

Zaujímavosti a kuriozity

Hlavným ťahúňom prvých Oscaroch bol Charlie Chaplin s filmom Cirkus. Chaplin však nakoniec dostal len jedného súhrnného Oscara. Ďalšieho získal až o 43 rokov v roku 1972 za celoživotné dielo. Sprevádzal ho najdlhší potlesk v dejinách udeľovania, trval viac než päť minút. 

Najviac Oscarov, celkom 11 premenili tri filmy. Bol to Ben Hur v roku 1960, Titanic v roku 1998 a Pán prsteňov: Návrat kráľa v roku 2003. Posledný menovaný mal súčasne najväčšiu úspešnosť, keďže premenil všetky nominácie na ocenenie. Naopak najväčšími smoliarmi sú zvukár Kevin O'Connell (20 nepremenených nominácií) a hudobník Victor Young (21 nepremenených nominácií).


Mohlo by vás zaujímať: VIDEO Oscary sú rozdané: Šok večera, La La Land nie je najlepší, vymenili obálky!


Najviac nominácií, celkom 14, mali zatiaľ tri filmy. Prvým bol v roku 1950 All Abou Eve, Titanic a posledným bol La La Land pred dvoma rokmi. Medzi kategóriami panuje tzv. Veľká päťka (najlepší film, režisér, herec, herečka a scenár). Všetkých päť cien získali tri filmy - Stalo sa jednej noci (1934), Prelet nad kukučím hniezdom (1975) a Mlčanie jahniat (1991). 

V roku 1969 sa stala kuriózna situácia. Zatiaľ prvý a poslednýkrát nastala remíza, pri ktorej Oscara za najlepšiu herečku získali dve herečky - Katherine Hepburn a Barbra Streisand. Najviac nominácií má Meryl Streep. Z celkového počtu 21 premenila na Oscarov len 3 nominácie. Ďalším rekordérom je Woody Allen. V kategórii najlepší scenár bol nominovaný 15-krát, no získal len troch Oscarov. Zatiaľ sa však ani jednému scenáristovi nepodarilo získať cenu dvakrát po sebe. 

V histórii získali len dvaja herci Oscara za najlepší herecký výkon, ktorí stvárnili jednu a tú istú postavu. Boli to Marlon Brando a Robert De Niro za film Krstný otec a Krstný otec II.

Bojkot Oscarov

Niektorí kritizovali ceny Akadémie do takej miery, že bojkotovali ceremónie a odmietli prijať aj samotné ocenenia. Prvým, kto tak spravil, bol scenárista Dudley Nichols (Najlepší scenár v roku 1935 za film The Informer). Spravil tak kvôli konfliktom medzi Akadémiou a spoločenstvom spisovateľov. Nakoniec však cenu o tri roky na to prijal. 

Druhým, kto odmietol ocenenie, bol George C. Scott v kategórii najlepší herec v roku 1970. Celý ceremoniál nazval „sprievodom mäsa“ a povedal, že nechce byť žiadnou jeho súčasťou. Tretím bol Marlon Brando o dva roky neskôr za najlepšieho herca v Krstnom otcovi. Dôvodom bola diskriminácia a zneužívanie filmu v Indii.

Zvláštny systém udeľovania

Odovzdávanie Oscarov sa stretlo aj s ďalšou kritikou. Medzi časté výčitky patrí objektívnosť udeľovania cien. Dokazujú to historické štatistiky, podľa ktorých nejde len o hodnotenie filmového umenia, ale aj o spoločenské vzťahy. Často preto dochádza k protestom. Oscar však čelil mnohým ďalším kritikám. Ďalším problémom je tzv. „oscarová sezóna“. Mnoho štúdií si najíma novinárov špeciálne na to, aby propagovali ich filmy pred udeľovaním cien. Na tento problém komercializmu poukázal v roku 2009 režisér a bývalý producent ceremónie William Friedkin so slovami, že ide o „najväčšiu propagačnú schému, ktorú si takýto priemysel kedy sám pre seba vymyslel“

Ľudia z filmového priemyslu vyčítajú Oscarom aj zaujatosť. Podľa niektorých je totiž medzi nominovanými a víťazmi nadmerné zastúpenie romantických historických eposov, biografických drám, romantických dramédií či rodinných melodrám. Problémom bolo aj nedostatok diverzity. Táto kritika bola založený už počas prvých Oscarov, no vyvrcholila až v roku 2016, kedy sa herci sťažovali na príliš biele Oscary a odovzdávanie bojkotovali. Akadémia preto iniciovala historické zmeny členstva do roku 2020. V posledných týždňoch sa skloňuje vo filmovej obci názor, že medzi nominované filmy sa dostanú aj také diela, ktoré tam nepatria. To, čím to je spôsobené, však zrejme ukáže až čas. 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Youtube, SITA, Video: YouTube

Tagy: Titanic Oscar Meryl Streep Woody Allen La La Land Academy Awards

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov