Príbehy rovnaké, no scenáre a dojem iný: Toto sú remaky obľúbených Disney filmov

24.04.2019ZaujímavostiWalt Disney bol človekom, ktorý zostal v srdciach mnohých generácií detí i dospelých po celom svete. Niet sa čo čudovať, keďže jeho animované filmy dodnes patria k obľúbeným snímkam, ktoré si pozrieme nespočetne veľa krát. Práve preto sú príbehy o Snehulienke či Popoluške často používaným podkladom pre nové filmy, tzv. remaky. Ste zástancom klasiky alebo si pozriete aj nové adaptácie?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Popoluška

Príbeh o Popoluške patrí k obľúbeným podkladom na nové spracovania. Každý z nás pozná český film Tri oriešky pre Popolušku, ktorý sa už akoby vžil s každými našimi Vianocami. Okrem neho vznikli dve (priemerné) snímky s názvom Moderná Popoluška, ktoré sa snažia príbeh vsadiť do aktuálneho života a množstvo ďalších moderných adaptácií.

Popoluška z roku 2015 od Kennetha Branagha je filmom, ktorý sa nesnaží aktualizovať pôvodný príbeh na modernú éru, ale rozpráva klasický príbeh, ako ho poznáme z animovanej rozprávky od Walta Disneyho (1950). Preto tu nechýba kúzelná víla, ktorá premení tekvicu na koč, vyčaruje Popoluške nové šaty či sklenené črievičky. Kým pre niektorých môže byť Branaghova Popoluška príliš tradičná, pre ostatných práve vystihnutie tej trvalej príťažlivosti "disneyovho materiálu" bez potreby niečo zásadne meniť, je trefa do čierneho. Okrem toho nemožno zabudnúť opomenúť neuveriteľne bláznivý výkon Cate Blanchett ako zlej macochy.

Snehulienka

Snehulienka si našla adaptáciu v rôznych žánroch. Na jednej strane sa v roku 2012 natočila bláznivá komédia s Lily Collins a macochou Juliou Roberts, ktorá vynikala absurdnosťou a bizarnosťou. Na druhej strane vznikla akčná dráma Snehulienka a lovec, ktorá bola skôr určená pre dospelých, ako pre malé deti. Podľa hodnotení kritikov a divákov je však najobľúbenejším filmom klasická Snehulienka a sedem trpaslíkov z roku 1937. Veď kto by už nemiloval rozkošného Kýblika či ušomraného Dudroša? Snehulienka a sedem trpaslíkov je vôbec prvým celovečerným animovaným príbehom, ktorý bol kedy natočený a za ktorého získal Disney ocenenie Oscar.

Dumbo

Pôvodný Dumbo z roku 1941 je jedným z najkratších Disney filmov, ktorý má len 64 minút, takže nie je žiadnym prekvapením, že Tim Burton sa musel s jeho remakeom (2019) vyhrať. Je škoda, že si nevymyslel niečo vzrušujúce. Burton pôvodný film rozšíril na takmer dve hodiny, v ktorom predstavil sprisahania zahŕňajúce podnikateľa (Michael Keaton), ktorý chce, aby Dumbo hviezdil v jeho najnovšom zábavnom podniku Dreamlande. No neskôr vychádza najavo, že pod jeho nablýskaným povrchom sa skrýva nejedno temné tajomstvo. Scény s lietajúcim Dumbom vyzerajú nádherne, to však nie je náhradou za to, že mnoho ľudí odchádzalo z kina s pocitom nezmyselnosti a nezodpovedaných otázok.

Kráska a zviera

Milým, ale zároveň temným remakeom bol ten od Christophea Gansa, ktorý sa úzko viaže na tradičný príbeh z roku 1991. Pre niekoho išlo o zbytočný film, lebo nepovedal nič nové, iným sa páčil práve ten "starý" príbeh a predsa trochu iný. Oceniť treba kostýmy, triky, kostýmy a zakomponovanie rozprávky v rozrávke.

Adaptácia Krásky a zvieraťa z roku 2017, v ktorom si zahrala krásna Emma Watson a Dan Stevens, patrí k tým vydarenejším remakeom. Zožal pozitívne recenzie a ohlasy u divákov, čo ukázal aj obrovský zárobok 1,26 miliardy dolárov na pokladni. Ide o romantický muzikál, ktorý ostáva verný originálnemu filmu, pričom mu však pridáva ďalšie vlastné rozmery. Režisér Bill Condon zostal extrémne verný animácii, ktorá bola veľmi obľúbená v roku 1991. Pritom si zachovala všetky klasické piesne, ale pridali aj nové vlastné výtvory, vrátane piesne „Evermore“ - túžobného lamentu spievaného šelmou, ktorá sa rozhodla nechať Bellu odísť napriek zlým následkom pre neho a jeho začarovaný palác. Príbeh o tolerancii a odvahe (či pôvodný alebo remake) je to pravé, čo by mal každý divák vidieť...

Moderne prerozprávanie Krásky a zvieraťa s názovom Netvor (2011) natočil Daniel Barnz, no divákov nenadchol. Príbeh je o sedemnásťročnom Kyleovi (Alex Pettyfer), ktorý je rozmaznaný, absolútne povrchný, nevídane populárny a vládne svojmu stredoškolskému kráľovstvu. Kyle je presvedčený o úplnej dokonalosti svojho fyzického vzhľadu. 

Za svoju poslednú obeť si zvolil Kendru (Mary-Kate Olsen) a nepríjemne ju pred všetkými ponížil. Dievčinu však jeho kruté správanie nijako nevyviedlo z miery, naopak, rozhodne sa, že mu udelí lekciu - premení ho v čosi, čo je tak škaredé zvonku, ako je on zvnútra. Kyle má presne jeden rok, aby našiel niekoho, kto ho bude milovať takého, aký teraz je, alebo sa so svojím novým ja musí zmieriť už navždy. Jeho jedinou nádejou je tichá spolužiačka Lindy (Vanessa Hudgens), ktoré si nikdy predtým nevšimol. 

Aladin

Na konci mája tohto roku nás čaká remake filmu Aladin. Niektorí fanúšikovia sa pýtali, aký druh adaptácie režisér Guy Ritchie urobil, keďže nikdy predtým neriadil muzikál. "Myslím, že by bolo ťažké neurobiť Aladina ako muzikál," reagoval režisér. Ďalej priznal, že sa naozaj ponoril do tohto projektu. Džina si zahrá ostrieľaný herec Will Smith, vďaka ktorému by malo byť o zábavu postarané.

Čo sa týka piesní, spolupracovali s legendárnym Alanom Menkenom, aby dali texty do svojej novej originálnej hudby. Vo filme by sa mali objaviť klasické piesne z pôvodného filmu (1992) ako 'Whole New World' a 'Friend Like Me'. Neskôr tvorcovia potvrdili, že film zahŕňa aj dve nové piesne, a to jednu pre Jasmínu a ďalšou je duo medzi Aladinom a Jasmínou. Predstaviteľka Jasmíny Mena Massoudová sľubuje, že film bude "magický". Všetko nasvedčuje tomu, že nás čaká romantika okorenená humorom. Necháme sa ale prekvapiť.

Autor: © Zoznam/mCul

Foto: Photo © Walt Disney Pictures, Photo © Warner Bros. Pictures, Photo © ABC Family, Photo © Relativity Media / Jan Thijs, Matthew Rolston, Photo © Universal Pictures, Video: YouTube

Tagy: Walt Disney Kráska a zviera Dumbo Popoluška Snehulienka

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov