Perfekcionista a génius Stanley Kubrick: Režisér, ktorého tvorba sa zapísala zlatým písmom

Stanley Kubrick
09.05.2019ZaujímavostiAsi sa nájde len málokto, kto by nepoznal jeho meno. O jeho tvorbe ani nehovoriac. Muž, ktorý dal svetovej kinematografii také filmové počiny, akými boli Žiarenie, Olovená vesta, 2001: Vesmírna odysea či Mechanický pomaranč, nás navždy opustil už pred dvadsiatimi rokmi. Jeho odkaz však bude žiť navždy.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Stanley Kubrick sa narodil v New Yorku a aj napriek zlým známkam v škole bol považovaný za inteligentného chlapca. Jeho otec Jack dúfal, že zmena prostredia mu prospeje, a tak ho v roku 1940 posal bývať do Pasadeny k strýkovi. Keď sa vrátil v roku 1941 do Bronxu, aby tu dokončil strednú školu, zdalo sa, že sa jeho prístup a známky trochu zmenili. Otec chcel nájsť niečo, čo by jeho syna zaujalo a naučil ho hrať šach, čo prinieslo vytúžené výsledky. V neskorších rokoch sa práve ten pre Kubricka stal dôležitým prostriedkom, ktorý často používal ako nástroj na rokovanie s tvrdohlavými hercami, ale aj ako umelecký motív vo svojich filmoch.

Chlapec s fotoaparátom

Kubrick ešte ako chlapec dostal na narodeniny fotoaparát a stal sa dychtivým fotografom. Potom, čo predal jednu fotografiu časopisu Look, začal spolupracovať s fotografmi časopisu a v sedemnástich rokoch mu ponúkli miesto fotografa-učeníka. Počas týchto rokov sa stal nenásytným návštevníkom kina. Spoločne so svojím priateľom Alexandrom Singerom sa hodlal dostať k filmu a v roku 1950 obetoval svoje úspory, aby nakrútil dokumentárnu snímku Deň zápasu. Po ňom nasledovali krátke dokumenty na zákazku, no celkovo v Kalifornii nakrútil len film Strach a túžba. 

Nakrúcanie však skončilo fiaskom. Opustila ho jeho prvá žena, no napriek zmiešaným kritikám filmu samotného sa Kubrickovi dostalo priaznivých ohlasov na jeho očividný režisérsky talent. Vďaka ďalším projektom sa dostal do Hollywoodu, kde v roku 1957 režíroval snímku Cesty slávy s Kirkom Douglasom v hlavnej úlohe. Douglas Kubricka neskôr povolal, aby prevzal nakrúcanie filmu Spartakus, pričom podľa všetkého dúfal, že Kubrick sa zľakne váhy takéhoto projektu a bude povoľný. To sa však nestalo: Kubrick si vzal projekt na starosť a presadzoval do filmu vlastné nápady a kritériá.

Priklincovali nás do sedačiek už od začiatku: Toto sú najlepšie otváracie scény všetkých čias

Na pľaci ho nenávideli

Mnoho členov natáčacieho štábu jeho vystupovanie pobúrilo: kameraman Russell Mette sa sťažoval producentom, že Kubrick prevzal jeho prácu. Ten mu na to odpovedal, aby si sadol a nič nerobil. Mette sa podvolil a paradoxne získal Cenu Akadémie za kameru. Hollywood Kubricka znechutil. Rozčarovaný ďalším nevydareným manželstvom sa nastálo presťahoval do Anglicka, kde natáčal všetky svoje nasledujúce filmy. 

Prvým britským filmom bola Lolita. Tu si dal veľmi záležať na tom, aby neurazil cenzorský úrad, ktorý mal v tom čase moc silne uškodiť komerčnému úspechu filmu. Snímok Dr. Divnoláska alebo Ako som sa naučil nerobiť si starosti a mať rád bombu znamenal pre Kubricka veľké riziko. Dovtedy nebolo čokoľvek nukleárne považované za komické tému. Hoci malo pôvodne ísť o drámu, Kubrick sa rozhodol, že veľmi veľa nápadov, ktoré napísal, je skrátka príliš komických, než aby mohli byť brané vážne. Komerčný úspech filmu i úspech u kritiky priniesli Kubrick finančnú a umeleckú slobodu pracovať na projektoch, po ktorých túžil.

Skvelé knihy považovali za nesfilmovateľné: Tvorcovia dokázali nemožné

Legendárny projekt

Nasledovala snímka 2001: Vesmírna odysea, ktorú mnohí oslavujú ako najlepší film všetkých čias. Táto kultová klasika nasadila latku a tón pre mnoho nasledujúcich sci-fi filmov. Potom Kubrick nakrútil Mechanický pomaranč ktorý čo do kontroverzie súperil s Lolitou - tentoraz však nielen zobrazovaním sexu, ale aj násilia. Film Barry Lyndon sa ukázal byť bodom obratu v Kubrickovom profesionálnom i súkromnom živote. Jeho neúprosné požiadavky na odovzdanie sa a dokonalosť hercov i štábu sa stali legendárnymi. Po hercoch požadoval natáčanie desiatok záberov bez prestávky. Pri natáčaní príbehu o Írsku, ktorý zahŕňal aj vojenské záležitosti, dostal Kubrick správu, že ho IRA vyhlásila za možný cieľ. Produkcia sa okamžite presunula preč z krajiny a Kubrickova túžba po súkromí a bezpečí spôsobila, že sa nastálo preslávil ako samotár.

V roku 1980 natočil horor Žiarenie. Znovu začali kolovať historky o jeho požiadavkách na hercov a štáb. S ďalšou prácou si Kubrick dal naozaj načas: trvalo sedem rokov, než do kín prišiel film Olovená vesta. Počas tejto doby sa Kubrick oženil, vydal si deti a do značnej miery prestaval svoj dom. V roku 1990 nadviazal Kubrick prerušovanú spoluprácu s Brianom Aldissom na novom sci-fi filme nazvanom Umelá inteligencia, avšak postup bol veľmi pozvoľný a projekt bol odsunutý do pozadia, pokiaľ nebude technológia vizuálnych efektov na takej úrovni, akú Kubrick vyžadoval.

Bol vrahom, psychopatom i nebezpečným vedcom: Vedeli ste, čo preslávilo McDowella?

Nečakaná smrť

Kubrick teda skombinoval filmy Rhapsody a Blue Moon a oficiálne ohlásil svoj ďalší projekt ako Spaľujúca vášeň s neskorším manželským párom Tomom Cruisom a Nicole Kidman v hlavných úlohách. Po dvoch rokoch práce s doposiaľ nevídanou ochranou a utajením sa film stretol s typicky rozporuplným prijatím kritiky a verejnosti; Kubrick vyhlásil, že je to jeho doteraz najlepší film. Technológia efektov zatiaľ prešla rýchlym vývojom a Kubrick sa okamžite pustil do aktívnej práce na filme Umelá inteligencia.

7. marca 1999 ho však v spánku tragicky postihol osudný infarkt. Po Kubrickovej smrti Spielberg prezradil, že boli s Kubrickom priatelia a často v súkromí hovorili o filmárskom umení. Obaja si navzájom veľmi vážili práce toho druhého a Kubrick dokonca navrhoval, že by mal UI režírovať Spielberg, pretože je to skôr projekt jeho typu. Na základe tohto vzájomného vzťahu Spielberg prevzal réžiu snímky a dokončil tak Kubrickov posledný projekt.

Zdroj: telkáč 

Foto: SITA/AP Photo/ Warner Bros, Video: YouTube/Classics trialers

Tagy: Stanley Kubrick

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov