Krásne, vznešené... a smrteľne nebezpečné: TOP televízne draky

Nie je drak ako drak.
05.11.2014ZaujímavostiŽiadne dobré fantasy sa jednoducho nezaobíde bez draka. Toto bájne stvorenie je azda najbežnejším motívom v žánri fantastiky, a vzhľadom na vlastnosti a schopnosti, ktoré sú týmto šupináčom pripisované, sa ani nemôžeme čudovať. Niekedy krvilačné a divoké, inokedy inteligentné a vznešené – v každom prípade sú však draky vo všetkých podobách úžasnými tvormi, ktoré v príbehoch takmer zakaždým zohrávajú kľúčovú rolu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Drak (Vláda ohňa)

Tento katastrofický film z roku 2012 sľuboval neobyčajný letný kinohit, no výsledok väčšinu publika sklamal. Aj keď sa z daného motívu dalo vyťažiť oveľa viac, samotné vyobrazenie drakov a ich schopností zostalo verné zaužívanej predlohe, no s kvapkou vedeckého realizmu. Ten bol, koniec-koncov, nutný, nakoľko je snímka situovaná do skutočného sveta a nie vymyslenej krajiny, kde vládne mágia. Vo Vláde ohňa končí ľudská dominancia v dračích plameňoch a nastáva apokalypsa. Ľudia prežívajú v podzemí, kde sú relatívne v bezpečí pred zdanlivo nepremožiteľnými novými pánmi Zeme. V hlavných úlohách sa divákom predstavili známe tváre; Temný rytier Christian Bale, Matthew McConaughey a Gerard Butler. Vláda ohňa nie je príbehom o konkrétnom drakovi, ale o rase ako celku – a tá je vyobrazená výborne.


Keď sa hercom pomútil rozum: 10 úloh, ktoré nikdy nemali vziať


Bezzubý (Ako si vycvičiť svojho draka 2)

Aktuálny hit od štúdia Dreamworks vytvoril portrét draka tak rozkošného, že si ho zamilujú ako deti, tak i dospelí. Ba čo viac, Bezzubý je aj vnútorne priam dokonalým spoločníkom – nebojácny a oddaný. Jednoduchom je to drak, ktorého by chcel každý milovník týchto tvorov. Tie oči jednoducho musíte zbožňovať!


Obľúbená rozprávka je späť: Číňania vytvoria Krtka aj v 3D


Draco (Dračie srdce)

Aj keď druhý diel trilógie Hobit nasadil latku vysoko, čo sa epickosti drakov týka, Draco je stále nekorunovaným kráľom filmových okrídlencov. Dračie srdce z roku 1996 je dojímavým a úžasným príbehom o priateľstve rytiera a draka, plným hodnôt povestného artušovského okrúhleho stola. V Dračom srdci ožíva legenda hradu Camelot a ostrova Avalon. Ak sú draky vašimi obľúbencami, alebo máte jednoducho radi všetko okolo najznámejšieho britského kráľa, tento film je práve pre vás. Vítaným bonusom je aj skutočnosť, že podstatná časť filmu sa nakrúcala na území Slovenska, konkrétne v lokalitách Strečno, Koliba, Spiš a Slovenský raj. Vo filme navyše účinkuje nejedna budúca hviezda Hollywoodu – Dennis Quaid, David Thewlis, zrejme známejší ako profesor Lupin z Harryho Pottera, či Jason Isaacs, alias Lucius Malfoy.


20 rokov Forresta Gumpa: Pikošky, o ktorých ste určite nevedeli!


Smaug (Hobit: Smaugova pustatina)

Aj keď je univerzum Pána prsteňov fantasy skrz-naskrz, Smaug je jediným známym drakom v tomto svete. V réžii Petera Jacksona, v kombinácii s dabingom a motion-capture v podaní Benedicta Cumberbatcha, sa táto postava stala dračou ikonou modernej kinematografie. Skutočne vyzerajúci, s hlbokým a hypnotickým hlasom, je Smaug jedným z hlavných antagonistov Hobita. Tolkien navyše zostal verný prastarej predlohe o drakoch a ich láske k zlatu, a preto je táto hrôzostrašná beštia strážcom pokladu Osamelej hory.


Herec Sean Bean: Búrlivák, ktorý si musel zvyknúť na umieranie


Kilgharrah (Merlin)

V rovnomennom britskom seriáli je Merlin len tínedžerom, a zápletka sa točí najmä okolo jeho rastúcich schopností. Legendárna postava z artušovskej legendy sa pomaly, ale isto stáva geniálnym mágom, ktorého pozná celý svet. V seriálovej verzii z roku 2008 je neodmysliteľnou postavou aj Kilgharrah, posledný žijúci drak, uväznený v jaskyniach pod Camelotom. Ten v sebe skrýva starovekú múdrosť, ale aj túžbu po pomste.


Sú slávni a protivní: 10 hercov, s ktorými nikto nechce pracovať


Zafira (Eragon)

V nie príliš podarenej filmovej adaptácii románu Eragon nachádzame len pramálo kvalitného materiálu, a väčšinu z neho tvorí práve vizuálna stránka modrej dračice. Mnohým síce do očí udrelo operenie, ktoré ostro kontrastuje s tradičným ponímaním draka ako plaza, na druhej strane autorom nemožno uprieť cit pre vizuálnu eleganciu a krásu. Zafira nevyzerá, a ani nemá byť hrôzostrašná. Jej rysy sú jemné, takmer materské, čo súhlasí s knižnou predlohou z pera Christophera Paoliniho.


Filmárčina je len pre odvážnych: Takto sa z nápadu stáva kinohit!


Zdroj: telkac.sk 

Foto: internet

Tagy: drak Merlin Kilgharrah Smaug Draco Zafira Eragon Bezzubý Ako si vycvičiť svojho draka

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov