Byť v koži Jokera? Smrteľné i geniálne: VIDEO Títo herci vložili do princa zločinu všetko!

04.07.2019ZaujímavostiBrilantný kriminálny mozog. Aj tak mnohí opisujú temného rytiera či princa zločinu Jokera. Ikonický superzloduch je na scéne takmer 80 rokov a stvárnilo ho niekoľko hercov. Heatha Ledgera zatiaľ nikto neprekonal, aj keď pokusy boli. Nováčikom je Joaquin Phoenix, ktorý si ho zahrá v príbehu o jeho zrode. Pozrite sa na najznámejších hercov, ktorí sa ocitli v koži Jokera.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Postava Jokera patrí jednoznačne k tým najznámejším, ba priam ikonickým komixovým zloduchom. Desivý smiech, biela pokožka či široký úsmev. Aj to charakterizuje klauna - princa zločinu. Temný rytier sa dočkal svojej premiéry v komixe Batman z roku 1940. Tvorcovia  Bill Finger, Bob Kane a Jerry Robinson ho plánovali spočiatku zabiť, no rozmysleli si to. Joker sa odvtedy objavil v mnohých variáciách a Americký filmový inštitút ho zaradil v rebríčku najzápornejších postáv v dejinách amerického filmu na 45. miesto. 

Legendárny zloduch

Stvárnenie Jokera sa v priebehu rokov menilo. Kým od konca 40. do 60. rokov bolo populárne jeho stvárnenie ako komického a neškodného zlodeja, neskôr sa ujala pôvodná idea zo 40. rokov. Tá Jokera vykresľuje Jokera ako sociopatického a amorálneho kriminálnika s výzorom klauna. Psychopata so sadistickým zmyslom pre humor a Batmanovu nemezis. Dodnes je považovaný spolu s Green Goblinom za prototyp zloducha.

Postupne sme boli svedkami niekoľkých verzií zrodu Jokera. Jedna z tých najznámejších hovorí o tom, že spadol do nádoby s chemickým odpadom, čo spôsobilo, že má bielu kožu, zelené vlasy a červené ústa. Tento pád mal spôsobiť aj jeho šialenstvo. No existujú aj iné verzie. Jednu z nich nám zrejme predstaví aj najnovšia snímka Joker, ktorá bude mať premiéru začiatkom októbra. 

Inšpirácia pre Jokera

Síce nemá žiadne superschopnosti, no jeho vynálezy dokážu byť často horšie. Zvykne sa spájať aj s inými zloduchmi, aby znepríjemnil život svojho hlavného rivala Batmana v Gothame. Inšpiráciou pre Jokera bola postava Gwynplaina z nemého filmu Muž, ktorý sa smeje z roku 1928. Zahral si ho Conrad Veidt. Gwynplaine bol synom lorda, ktorý mal na tvári permanentný úsmev v dôsledku operácie nariadenej kráľom ako pomstu za zradu jeho otca.

Robinson sa spravil aj náčrt hracej karty. Robinson tvrdil, že to bol jeho nápad, no Finger si to spojil práve s touto postavou. Animovaná séria z roku 1992 predstavila aj Jokerovu lásku a jeho spolupáchateľku Harley Quinn, psychiatričku, ktorá sa do neho zamiluje. Postava sa stala populárnou a o sedem rokov neskôr ju pridali aj do komixov. Joker sa okrem toho objavil v mnohých kreslených seriálov, filmoch či videách.

Cesar Romero (1966)

Meno Cesara Romera vám možno nič nehovorí, no skalným DC fanúšikom je dobre známe. Historicky prvým hraným Jokerom bol práve on. Romero bol predtým známy nielen ako herec, ale venoval sa aj spevu. V roku 1966 sa objavil vo filme Batman. Joker sa tu prvýkrát objavil ako hraná, nie animovaná, postava. Adam West, herec, ktorý si v tomto filme zahral Batmana, o Romerovi povedal, že tejto úlohe dal enormnú energiu. „Neviem, ako to urobil,“ povedal West. Romero však považoval hranie Jokera za relatívne jednoduché. „Keď sa ocitnete v takomto outifite, úplne do toho padnete.“ Zrejme mu táto úloha ozaj padla ako uliata.

Jack Nicholson (1989)

Legenda medzi hercami Jack Nicholson je takisto známy ako jedna z verzií Jokera. Oscarový herec sa objavil v úlohe Jokera v snímke Tima Burtona Batman. V roku 2007 sa v rozhovore MTV priznal, že dôvodom prijatia tejto úlohy bol práve Burton a jeho vízia a smerovanie. „Tim Burton je génius. Mal na tento film právo. To je dôvod, prečo som do toho šiel, a to len po jednom rozhovore s ním. Obaja pôvodne pochádzame z kresleného filmu. Mali sme podobné nápady,“ povedal Nicholson. 

Mark Hamill (1992 - súčasnosť)

Zo všetkých hercov, ktorí si obuli jokerovské topánky, Mark Hamill pri ňom stojí najdlhšie. Venuje sa mu od roku 1992 v podstate až dodnes.

Pomyselný jokerovský dôchod ohlásil v roku 2011, no vrátil sa k nemu v roku 2016 v adaptácii Batmana The Killing Joke. Vtedy ohlásil aj svoje výročie - 25 rokov v koži Jokera. Málokto vedel, že Luke Skywalker sa preslávil aj najznámejším jokerovským smiechom. Dokonca ho daboval aj vo videohre.

Kevin Michael Richardson (2004 - 2008)

Richardson sa považuje za veterána v hlasovom herectve a radikálne zmenil výzor aj smiech. Predtým daboval aj Lexa Luthora. Joker však patril k jeho obľúbeným postavičkám. „Bol ako taký bláznivý chorý sedvič. Mal svoje plusy aj mínusy, svoj smiech. Skoro som odpadol zakaždým, keď som ten smiech robil, no s chuťou by som to spravil znova,“ povedal. Jokera daboval v animovanej sérii Batman v rokoch 2004 až 2008 z pera Michaela Goguena a Duanea Capizzia. V roku 2005 ho daboval aj v sérii Batman vs. Dracula. 

Heath Ledger (2008)

Tohto Jokera snáď netreba ani predstavovať. Heath Ledger mal to šťastie (ale aj nešťastie) zahrať si Jokera v jednom z dielov trilógie Christophera Nolana. Síce bol Christian Bale ako Batman naozaj geniálny, v Temnom rytierovi na neho Heath Ledger vrhol obrovský tieň. Svoju úlohu bral natoľko vážne, že sa na niekoľko týždňov izoloval od okolia, aby naplno pochopil Jokerovu podstatu. Jeho snaha padla na tú najúrodnejšiu pôdu, akú si viete predstaviť. 

Brilantné šialenstvo a herecké majstrovstvo, aké Ledger predstavil, bude ťažké prekonať. Zatiaľ to skúsil len jeden herec a v októbri budeme svedkami druhého pokusu. Stálo ho to však veľa. Film síce dotočil, no ocenenia sa už nedožil. Heatha Ledgera našli koncom januára 2008 v jeho apartmáne na Manhattane v bezvedomí. Neskôršia pitva určila ako príčinu smrti akútnu intoxikáciu v dôsledku užívania viacerých liekov proti nespavosti, bolesti a depresiám, ktorými trpel. 

John DiMaggio (2010)

John DiMaggio patrí k jedným z najväčších hlasových talentov vo filmovom priemysle. Niet sa čo čudovať, že aj on si trúfol na princa zločinu. Vyskúšal si to v animovanom filme Batman vs. Red Hood. Film sa stal ôsmym najlepším filmom z DC vesmíru. 

Michael Emerson (2012 - 2013)

Michael Emerson takisto prepožičal svoj hlas Jokerovi. Diváci ho poznajú zo seriálu Nezvestní alebo z hororu Saw. V animovanom filme Batman: Temný rytier sa vracia (prvý aj druhý diel) daboval staršieho a šialenejšieho Jokera, ktorý sa snaží Batmana vylákať z pohodlia jeho dôchodku. Emerson má blízko k rolám šialencov, čo aj sám priznáva. „Musím sa priznať, že nemusím dlho hľadať nejakú zvrátenú alebo nebezpečnú úlohu. Pre mňa je skôr ťažšie zahrať normálneho,“ povedal v jenom z interview.

Cameron Monaghan (2014 - súčasnosť)

Monaghan bol v úlohe takpovedia polovičného Jokera viac než štyri roky v seriáli Gotham. Najprv sa objavil ako Jerome Valeska, predchodca Jokera. Jerome bol v seriáli zabitý a nahradilo ho jeho dvojča Jeremiah. Ten podstúpil niekoľko transformácií, aby sa stal Jokerom, aj keď nie v jeho plnej kráse. Objavil sa v niekoľkých epizódach.

Zach Galikianakis (2017)

Jedným z predstaviteľov Jokera bola aj hviezda filmovej série Vo štvorici po opici Zach Galikianakis. Aj keď len v tej animovanej, resp. hlasovej podobe. Jokera daboval v animovanom filme LEGO® Batman film z roku 2017. Pokračovanie snímky LEGO® film sa dočkalo vysokého hodnotenia. 

Jared Leto (2016)

Jedného z hraných Jokerov si zahral aj Jared Leto, pre ktorého to bola ozajstná výzva. Bol totiž prvým hercom v koži zloducha po geniálnom Heathovi Ledgerovi. Oscarový herec sa do svojej úlohy vžil, no kritici sa zhodli, že Ledgera neprekonal. Leto sa snažil do úlohy vžiť aj mimo natáčania, svojím kolegom posielal naozaj divné suveníry ako použité kondómy, potkany či mŕtve prasa. Chcel zistiť, aké je to byť v koži psychopata.

V úlohe zloducha sa predstavil vo filme Jednotka samovrahov, ktorá však nebola kritikmi prijatá veľmi priaznivo. Napriek tomu, že sa jeho výkon nevyrovná Ledgerovi, treba povedať, že ho zahral úctyhodne, aj keď bol miestami až príliš ústráchaný. 

Joaquin Phoenix (2019)

Toto hodnotenie je ešte vo hviezdach. Zatiaľ posledného Jokera stvárni Joaquin Phoenix, ktorý patrí k naozaj kvalitným hercom v súčasnom Hollywoode. Film s jednoduchým názvom Joker bude mať premiéru začiatkom októbra. Pôjde o psychologickú drámu, ktorá bude popisovať príbeh zrodu samotného Jokera. Podľa traileru sa však nebude prikláňať k väčšinovému zobrazeniu. Tento Joker zrejme vznikne ako následok mnohých tráum, ktoré sú niekedy na jedného človeka až príliš. 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: Youtube, Video: YouTube/The Los Angeles Times, edelynlily, watchmojo, ShowBizNews E, ASR, WHIST, SirLeopold, Citiprime, We Got this Covered, WB Pictures

Tagy: Heath Ledger Jared Leto Joker Joaquin Phoenix

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov