Zmutované monštrum oslavuje: Kráľovná filmových príšer Godzilla

Godzilla
01.11.2014ZaujímavostiNičivé zmutované monštrum podobné dinosaurovi menom Godzilla je fenoménom, ktorý vo svetovej kinematografii nemá obdobu. Objavila sa v desiatkach filmov a videohier, je ikonou japonskej kultúry a stala sa predobrazom ďalších podobných filmových netvorov. Prvý z asi 30 filmov o Godzille natočil japonský režisér Iširó Honda. Premiéru mala snímka pred 60 rokmi, 3. novembra 1954.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Godzilla sa asi nemohla zrodiť nikde inde ako v Japonsku, krajine zasiahnutej na sklonku druhej svetovej vojny jadrovými bombami. Na plátna kín prišla zmutovaná príšera práve v čase, keď Spojené štáty uskutočnili na pacifickom atole Bikini skúšku svojej vodíkovej bomby a prvá snímka o monštre mala okrem iného varovať pred ďalšou jadrovou skazou, ktorá hrozila ľudstvu. 


Mohlo by vás zaujať: Peniaze nie sú všetko: 10 predražených filmov, ktorým to nevyšlo


Prvý film o Godzille potom vytýčil cestu ďalším podobným snímkam. Na začiatku je neznáma hrozba, ktorá postupne získava podobu obrovského netvora z prehistorických časov, prebudeného k životu jadrovými pokusmi. V skutočnosti ale prvá príšera - japonské meno Gojira (čítané godžira) vzniklo zložením slov gorira (gorila) a kujira (veľryba) - nebola nič iné, ako herec oblečený do neforemného gumového kostýmu. A Tokio, ktoré Godzilla ničila, vytvorili filmári z papierových krabíc.

Triky mal na starosť Eidži Cuburaja a úspech čiernobielej, 96 minút trvajúcej snímky zaskočil aj jeho tvorcov. Godzilla sa postupom času zmenila vo fenomén, ktorý priniesol dlhý rad filmov a aj ďalšie príšery, ako napríklad obrie jaštery Gappa a Gorgo alebo gigantickú korytnačku Gamer. 


Mohlo by vás zaujať: Cesta k úspechu býva tŕnistá: Takto vznikal legendárny Pulp Fiction


V roku 1962 Godzilla napríklad zápasila takisto pod režijným vedením Hondu s rovnako slávnym (a o takmer 20 rokov starším) King Kongom, o päť rokov neskôr sa na filmovom plátne objavil jej syn, postupne tiež likvidovala ďalších svojich sokov s menami Mothra, Destroyah, Hedorah alebo Megalon. 

Dodnes bolo natočených takmer 30 filmov s Godzillou, ktorá ku svojej päťdesiatke v roku 2004 dostala aj vlastnú hviezdu na známom hollywoodskom chodníku slávy. Práve americká továreň na sny po ničivom monštre japonského pôvodu niekoľkokrát siahla. K najnákladnejším filmovým projektom patrila verzia z roku 1998 režiséra Rolanda Emmericha, v ktorej sa v hlavných úlohách objavili Matthew Broderick a Jean Reno. Zatiaľ posledná, opäť hollywoodska Godzilla, vstúpila do kín tento rok v máji.


Mohlo by vás zaujať: Keď sa hercom pomútil rozum: 10 úloh, ktoré nikdy nemali vziať


Japonský internet však po premiére okamžite zaplavila vlna vtipov na adresu príšery, ktorú Japonci označili za "americkú tlsťošku". V najnovšom hollywoodskej verzii v réžii Garetha Edwardsa sa Godzilla ocitla na "tej správnej strane", keď vo veľkolepom štýle bojovala so zlými príšerami, ktoré ohrozovali samu existenciu ľudstva. 

Japonský režisér Iširó Honda (1911 - 1993) dlhú dobu natáčal bežné komerčné snímky a vo svete filmu zaujímal len menšie postavenie. Prvý veľký úspech zaznamenal až s Godzillou. Úspech ho povzbudil natoľko, že potom už nakrúcal takmer výhradne filmy o najčudnejší zkázonosných monštrách: o gigantických veľjašteroch, veľopoch, rybách, chobotniciach a iných príšerách, ale aj o Marťanoch a ďalších mimozemšťanoch, robotoch alebo Frankensteinovi. Za svoju kariéru režíroval takmer šesť desiatok filmov a ako asistent réžie sa podieľal aj na niekoľkých snímkach Akira Kurosawu.

Zdroj: ČTK 

Foto: internet

Tagy: Godzilla

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov