Akadémia sa rozrástla o takmer tisíc členov: O filmoch budú rozhodovať aj TÍTO ľudia

Ilustračné foto
07.07.2019ZaujímavostiAmerická Akadémia filmových umení a vied do svojich radov pozvala 842 nových členov a členiek z 59 krajín sveta. Po prvý raz pritom pozvala rovnaký počet mužov aj žien. V 10 odboroch z celkovo 17, medzi nimi i odbory týkajúce sa réžie, scenáristiky a produkcie, pozvanie od akadémie dokonca dostalo viac žien ako mužov. Spomedzi tohtoročných pozvaných 29 percent nie sú belosi.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pre akadémiu, ktorá sa po kritike z predošlých rokov usiluje o väčšiu diverzitu vo svojich radoch, je tohtoročný ročník pozvaných členov a členiek významný obrat k lepšiemu. V porovnaní s rokom 2015 počet jej členiek stúpol z 25 percent na 32. Pri celkovom členstve osôb s inou farbou pleti sa počet zdvojnásobil z 8 percent na 16, uviedla akadémia.

Tohtoročný počet pozvaných je jedným z najväčších v 92-ročnej histórii akadémie, vlani to bolo rekordných 928 členov a členiek. Ak by väčšina z nich pozvanie prijala, Akadémia filmových umení a vied by mala už viac ako 9 000 členov a členiek.

Medzi pozvanými sú tento rok herečka a speváčka Lady Gaga, speváčka Adele, herečky Claire Foy a Letitia Wright či herci Sterling K. Brown a Tom Holland. Spomedzi filmárov sú to napríklad Jon Chu, ktorý nakrútil romantickú komédiu Šialene bohatí Ázijčania (2018), autorka hororu Babadook (2016) Jennifer Kent či režisérske duo Phil Lord a Christopher Miller, ktorí nakrútili akčné komédie 21 Jump Street (2012) a 22 Jump Street (2014).

Zdroj: SITA 

Foto: hollywoodreporter.com

Tagy: Oscary Akadémia AMPAS

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov