Vynikajúce filmy s LGBT tematikou: Sú kvalitné a učia tolerancii

Eddie Redmayne vo filme Dánske dievča (Danish Girl)
04.09.2019ZaujímavostiTéma LGBT sa dá poňať naozaj hocijako. Na jednej strane sú tu zaužívané stereotypy, no na strane druhej kvalitné snímky, staršie aj novšie, ktoré učia tolerancii a rešpektu voči všetkým.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Carol (2015)

Príbeh elegantnej dámy Carol a mladej predavačky Therese sa začína pri nevinnom stretnutí v obchodnom dome. Medzi ženami preskočí iskra a obe prekvapí vzájomná náklonnosť. Môžu však dve ženy v Amerike v 50. rokoch, kedy ich vzťah bol spoločensky neprijateľný a postavený mimo zákon, nájsť spolu šťastie? Navyše Carol je vydatá žena a matka. O réžiu sa postaral Todd Haynes a film si odniesol šesť nominácií na Oscara. Mimochodom, dej bol voľne inšpirovaný vzťahom autorky knižnej predlohy Patricie Highsmith so staršou rozvedenou Virginiou Kent Catherwood.


Mohlo by vás zaujímať: Kontroverzný Lars von Trier: Obeť experimentu vlastnej matky provokuje filmami aj názormi


Daj mi svoje meno (2017)

Talentovaný režisér Luca Guadagnino spracoval tematiku LGBT v oscarovej snímke Daj mi svoje meno. V spojení so skvelými hereckými výkonmi hlavných hrdinov vytvoril naozaj jeden z najlepších filmov roku 2017. Snímka rozpráva príbeh sedemnásťročného Elieho a 24-ročného študenta Olivera, ktorý je ich letným hosťom. Po počiatočnej nevôli začnú spolu tráviť čoraz viac času a začne medzi nimi vznikať niečo hlbšie ako len priateľstvo...

Skrotená hora (2005)

Dnes už filmovej romantickej klasiky sa ujal oscarový režisér Ang Lee, aby podľa rovnomennej poviedky vytvoril príbeh o dvoch kovbojoch, ktorí sa počas práce na hore Brokeback zblížia. Ľúbostný vzťah na seba nenechá dlho čakať, no po práci sa každý vyberie k svojej rodine. Nadobudnuté priateľstvo im však vydrží celý život.


Mohlo by vás zaujímať: Sú zvláštne, mrazivé a dokonalé: Tieto severské filmy stoja za to!


Život Adèle (2013)

Vysoké hodnotenia od divákov aj kritikov si vyslúžil príbeh o intenzívnom vzťahu dvoch mladých žien. Film, ktorého réžie sa zhostil Abdellatif Kechiche, si tiež odniesol viacero významných ocenení. Predstaviteľky hlavných hrdiniek, Adèle Exarchopoulos a Léa Seydoux, sa svojich úloh zhostili priam dokonalo.

Prevýchova Cameron Postovej (2018)

Hlavnú hrdinku Cameron počas maturitného večierku pristihnú s iným dievčaťom na zadnej sedačke auta, a preto ju rodina pošle do špeciálneho náboženského tábora, v ktorom by sa mala z homosexuality vyliečiť. V tábore vládne tvrdá ruka doktorky Lydie Marsch a jej brata reverenda Ricka, ktorý sa neostýchajú používať prísne metódy. Film bol inšpirovaný skutočnými udalosťami.


Mohlo by vás zaujímať: Čiernobiela kvalita, ktorú musíte vidieť: Tieto filmy farby nepotrebujú


Dánske dievča (2015)

Dánske dievča je príbehom jedného z najlepších dánskych maliarov svojej doby Einara Wegenera. Aby pomohol svojej manželke, prezlečie sa do ženského oblečenia. To v ňom spustí emocionálny zmätok, s ktorým sa vyrovnáva nevinnou hrou na dánske dievča Lili. Je presvedčený, že šťastný dokáže byť len ako žena a je kvôli tomu ochotný podstúpiť čokoľvek. Celou premenou ho prevádza manželka Gerda, ktorá síce takto získala novú múzu Lili, no stratila lásku.

Autor: © Zoznam/mb

Foto: Universal Pictures/Focus Entertainment, Video: Youtube

Tagy: Skrotená hora Carol Dánske dievča Daj mi svoje meno Život Adele

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov