Hercov zmenili na nepoznanie: Toto sú najlepšie a najpamätnejšie masky vo filmovej histórii

Jim Carrey vo filme Maska
03.09.2019ZaujímavostiMasky a make-up sa stali v priebehu rokov neoddeliteľnou súčasťou svetovej kinematografie. Postupne sa vyvíjali, vďaka čomu môžeme vidieť obrovské rozdiely medzi filmami. My sme pre vás vybrali tie najlepšie a najpamätnejšie masky, ktoré sa ľuďom navždy vryli do pamäte. A možno sa niektorá z nich objavila aj vo vašom obľúbenom filme.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Mystique (X-Men séria)

Mutanti sú ľudia s nadprirodzenými schopnosťami, ktorých odlišnosť sa prejavuje až v puberte a spôsobuje ju evolučný skok ľudského druhu. Cynický dospelý Magneto, ktorý ovláda kovové veci pomocou magnetického poľa, očakáva vojnu medzi príslušníkmi svojho druhu a obyčajnými ľuďmi. Jeho bývalý priateľ Charles Xavier (Patrick Stewart) presadzuje zase mierové spolužitie. 

Takto začala v roku 2000 komiksová éra. Film X-Men spôsobil svojho času evolúciu, a to hlavne vďaka vizuálnym efektom a skvelým hercom. Masky však boli taktiež neoddeliteľnou súčasťou úspechu. Azda najviac vtedy zaujala postava Mystique v podaní Rebeccy Romijn. Nahá a predsa oblečená si získala priazeň mnohých mužov, no všetci zostali na ocot, keďže neskôr oznámila, že sa jej páčia ženy. Úlohu si neskôr zopakovala Jennifer Lawrence.

Maska - Jim Carrey

Stanley Ipkiss  je na prvý pohľad obyčajný a nezaujímavý zamestnanec banky, ktorého jedinou radosťou je čítanie komiksov a sledovanie kreslených filmov. Je smoliar, ktorý nemá šťastie ani v láske. Jeho život sa však zmení, keď vyloví z rieky starú drevenú masku. Keď si ju nasadí, získa schopnosti kresleného hrdinu a využíva animované rekvizity. Vďaka maske sa z nenápadného úradníka stáva neuveriteľne škeriace sa monštrum so zelenou tvárou a nadprirodzenými schopnosťami.

Desivé príbehy z natáčania: Clooney sa chcel zabiť, štáb Titanicu takmer otrávili!

Film sa tešil veľkému úspechu nielen v kinách. Počas oscarovej sezóny bol nominovaný nielen za vizuálne efekty, ale aj na tri Zlaté Glóbusy, vrátane masiek. Aplikovanie samotnej masky trvalo až štyri hodiny a jej ikonické veľké biele zuby mali byť pôvodne použité iba v tichých scénach. Jim Carrey sa s nimi ale naučil rozprávať, a tak sa stali súčasťou celého filmu. 

Mucha - Jeff Goldblum

Seth Brundle je mladý ambiciózny vedec, ktorý sa zaoberá teleportováním ľudí na diaľku prostredníctvom takzvaných telepodov. Ako správny vedec skúša svoje objavy sám na sebe. Všetko ide dobre až do okamihu, kedy jeho pozornosti unikne len jediná maličkosť: do telepodu sa spoločne s ním dostane mucha a pri procese teleportovania dôjde k zmiešaniu DNA oboch účastníkov pokusu. A tak začína pomalý proces Sethovej premeny v muchu. 

Fantastická hororová záležitosť režiséra Davida Cronenberga je rozhodne povinnou jazdou každého filmého fanúšika. Hlavná úloha sadla ako uliata Jeffovi Goldblumovi a tento film okrem iného získal aj Oscara. A to práve za make-up. Premena na muchu je tu po technickej stránke zvládnutá úplne fantasticky.

Hellboy - Ron Perlman

Obludný a fascinujúci zároveň je newyorský herec Ron Perlman, ktorého si najlepšie pamätáme z televízneho seriálu Kráska a zviera, alebo zo štvrtého Votrelca. V komixovej adaptácii Hellboy si zahral červeného, obrieho poločloveka-polopríšeru enormnej fyzickej sily, ktorú s cieľom vytvoriť dokonalú smrtonosnú zbraň splodil počas druhej svetovej vojny čarodej Grigori Rasputin (Karel Roden).

Šokujúca správa! Mladá slovenská režisérka (†30) je mŕtva, spáchala samovraždu

Vtedy bol ešte Hellboy malý chlapec a odvtedy, čo ho nacistom ukradla americká tajná služba, žije spolu s ďalšími mutantami - pyrokinetičkou Liz a obojživelníkom Abe - v opatere doktora Bruttenholma na izolovanom ostrove. A trojica čaká na chvíľu, kedy bude svet potrebovať ich pomoc v boji proti zlu. A tým zlom nebude nikdo iný, než starý známy Rasputin. Unikátnosť a zručnosť tvorcov masiek a make-upu je v tomto filme na ukážkovnej úrovni. 

Grinch - Jim Carrey

Opäť Jim Carrey v zelenom. Jeden z najobľúbenejších, aj keď trochu temných filmov je príbeh o Grinchovi, ktorý chcel ukradnúť Vianoce. V ôsmich mu narástli fúzy, chlpy a k tomu všetkému bol zelený. Rovesníci sa mu vysmievali a preto sa po čase usadil v jaskyni. Keď mesto po rokoch opäť žije vianočným ruchom, rozhodne sa malá Cindy Lou pozvať Grincha aj s jeho psom na obed. Je dvakrát menší a až keď zistí, že sa Vianoce nedajú kúpiť ani ukradnúť, dorastie do bežnej veľkosti. 

Aj keď sa snímka stretla len s vlažným prijatím u filmových kritikov, diváci (hlavne tí americkí) si ju zamilovali a stala sa neoddeliteľnou súčasťou Vianoc rovnako tak, ako u nás Sám doma. Grinch získal Oscara za make-up a cenu BAFTA za masky. Maskovanie Jima Carreyho na Grincha trvalo každý deň nakrúcania až 3 hodiny. Aby to vydržal, bol nútený sa naučiť od špeciálnych vojenských jednotiek techniky na zvládanie stresu. Celkovo mu bol počas nakrúcania nanesený viac ako stokrát. 

Zdroj: telkáč 

Foto: New Line Productions, Video: YouTube/EVOLUTION TV, Movieclips Classic Trailers, Horror Trailers HD,

Tagy: X-Men Grinch Maska Hellboy make-up Mucha masky

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov