Vznikli na chodbe za 15 minút: Simpsonovci sú tu s nami už 30 rokov, toto ste o nich nevedeli

Simpsonovci
09.10.2019ZaujímavostiAsi sa nájde len málokto, kto by nepoznal žltú rodinku z amerického mestečka Springfield. Simpsonovci sa v priebehu rokov stali obrovským kultom, vďaka čomu sa môžu pochváliť titulom najdlhšie vysielaného seriálu v histórii kinematografie. My sme si pre vás pripravili prierez ich históriou a výber zaujímavostí, o ktorých ste pravdepodobne ani nepočuli.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Pôvodne nemali ani vzniknúť

Keď Matt Groening prišiel do štúdia za James L. Brooksom, v rukách držal námet na animovaný seriál na motívy svojich komiksových stripov Life in Hell. Ten bol však takmer okamžite zmietnutý zo stola a vyzeralo to tak, že Matt premrhal svoju životnú šancu. Ten sa však nevzdal a na kolene vymyslel základný koncept Simpsonovcov za 15 minút. 

Stál za zrodom Simpsonovcov či Ricka a Mortyho, narodenín sa nedožil: FOTO Budeš nám chýbať!

Inšpiráciu čerpal v členoch svojej rodiny. Homer nesie meno podľa otca Homera Philipa Groeninga, Marge a prekvapivo aj náčelník polície má spojenie s jeho mamou, Margaret Ruth Groeningovou, rodenou Wiggumovou. 

Maggie a Lisa dostali mená podľa mladších sestier a tá staršia zase prepožičala krstné meno Patty Bouvierovej. Starý otec sa volá rovnako ako dedo Simpson, teda Abe. Bart sa mal pôvodne volať Matt, no nakoniec sa rozhodol na základe anagramu anglického slova brat, čo zmamená fagan.

Počiatky a ikonický dabing

Po prvý raz sa na obrazovke objavili Simpsonovci 19. apríla 1987 ako dvojminútový skeč, z ktorého neskôr vzniklo ďalších 48 pokračovaní. Prvá epizóda v podobe, ako poznáme Simpsonovcov dnes, mala názov Vianoce u Simpsonovcov (angl. Simpsons Roasting on an Open Fire) a zaznamenala obrovský úspech. Zo začiatku ľudí trápila otázka, prečo sú vlastne postavy tohto seriálu žltí. Odpoveď je pritom jednoduchá - tvorcovia chceli, aby ste si ich okamžite pri prepínamí všimli. 

VIDEO Nový seriál od tvorcu Simpsonovcov: Bláznivý príbeh o princeznej-alkoholičke

Slováci poznajú tento seriál popri originálnom znení hlavne v tom českom. Našťastie, slovenská mutácia nikdy nevznikla a my sme asi aj radi, pretože je ťažké si predstaviť, kto by konkrétne postavy daboval. Dokonca samotný Matt Groening prehlásil, že práve český dabing patrí medzi tie najlepšie na svete. 30 rokov je však poriadne dlhá doba, takže nie je nijako prekvapujúce, že si prešiel istými zmenami.

Veľké zmeny

V českom znení sa o hlas hlavnej postavy Homera postaral najprv Vlastimil Bedrna. Ten ale musel skončil s dabovaním po ťažkom úraze. Nakoniec sa k naklonenému zdraviu pridala ešte aj mozgová príhoda a na niekoľko rokov zostal ochrnutý na jednu stranu tela. Od 13. série ho preto dabuje Vlastimil Zavřel. Mimochodom, Vlastimil Bedrna zomrel minulý rok vo veku 89 rokov. 

Od 13. epizódy 26. série už zase nedabuje pána Burnsa Bedřich Šetena, ale Jan Vlasák. Dôvodom bola Šetenova smrť. Pôvodný dabing poznačila smrť Marcie Wallaceovej, ktorá svoj hlas prepožičala viacerým postavám, no hlavne Edne Krabappelovej. Tvorcovia povedali, že neexistuje hlas, ktorý by ju mohol nahradiť, a tak ju zo seriálu definitívne vyškrtli. 

Rekordmani a filmové pokračovanie

V roku 2010 sa seriál dokonca dostal aj do Guinessovej knihy rekordov. Bolo to vďaka najväčšiemu počtu hosťujúcich celebrít. Tých bolo už v tom čase vyše 600. Zaujímavosťou je, že mnoho známych osobností sa chce do Simpsonovcov dostať za každú cenu, čo v praxi znamená, že sú ochotní súhlasiť aj s tým, aby boli vykreslení v negatívnom svetle. 

Najväčší obchod v histórii kinematografie: Čo znamená kúpa 20th Century Fox štúdiom Disney?

V roku 2006 sa objavili správy, že Matt Groening súhlasí s celovečernou verziou seriálu. Film The Simpsons Movie, uvedený 27. júla 2007, má charakter dielu „pretiahnutého“ na dĺžku filmu. Príbeh filmu sa točí okolo Homera, ktorý zaviní najväčšiu katastrofu sveta.

Celý film je vytvorený pomocou 2D technológie, na rozdiel od mnohých 3D animovaných filmov (ale i vo filme je niekoľko 3D scén, evidentne renderovaných pomocou počítača). Mimochodom, je oficiálne potvrdené, že sa dočkáme aj druhého filmu, ktorý dá definitívne bodku za celým seriálom. Kedy to však bude, je otázkou. 

Ďalšie zaujímavosti

  • Marge sa objavila na titulke amerického Playboya
  • Televízna stanica FOX vlastní práva na vysielanie seriálu až do roku 2082. Bohužiaľ, v štúdiu asi nerátali s tým, že by ho celé mohlo kúpiť Disney, ktorému teraz patria. 
  • Simpsonovci sú jediný americký seriál, pre ktorý boli v jeho domovine vytlačené poštové známky. V obehu ich bola takmer miliarda.
  • V nemeckej verzii seriálu je tučnučký Uther zo Švajčiarska.
  • Skladateľovi Dannymu Elfmanovi trvalo zloženie úvodnej zvučky len dva dni.
  • Seriál je v Rusku od roku 2008 oficiálne zakázaný z dôvodu propagácie násilia, pornografie a krutosti, ktoré škodia morálke detí.
  • Boh a Ježiš sú jediné postavy, ktoré majú 5 prstov.
  • V roku 2001 bola Homerova hláška „D'oh“ zaradená do Oxfordského slovníka.

Zdroj: telkáč 

Foto: 20th Century Fox, Video: YouTube/WatchMojo.com

Tagy: Simpsonovci Matt Groening 20th Century Fox The Simpsons

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov