VIDEO Slovenský film o rómskych nepočujúcich deťoch bude mať premiéru: Aj ony majú sny

08.10.2019ZaujímavostiNový slovenský film Hluché dni od režiséra Pavla Pekarčíka prichádza do kín. Zameriava sa na rómske nepočujúce deti, ktoré sa pretĺkajú životom, a napriek tomu, že nepočujú, majú svoje sny, obavy a plány.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Po jednej z rešeršných ciest po rómskych osadách som triedil fotky, keď sa ma moja žena opýtala, kto je ten chlapec s nežnými očami. Pre mňa to dovtedy bolo len jedno z mnohých detí, ktorých je v slovenských osadách veľa. Ale tento chlapec bol špeciálny tým, že nepočul. Začal som teda rozmýšľať o tom, ako sa asi cíti: je outsiderom komunity, ktorá je v našej spoločnosti beztak outsiderom," povedal Pekarčík.

Príbeh sa točí okolo štyroch skupín, ktoré svet okolo seba vnímajú inak, a to často bez toho, aby mu rozumeli. Jeho súčasťou sú futbal milujúca Sandra, ktorá sa chce stretnúť s hráčom Ronaldinhom, Marián, ktorý sa túži stať rušňovodičom a zároveň Van Dammom, Alena a René, ktorí očakávajú spoločné dieťa a obávajú sa, že sa narodí hluché, a nakoniec Kristián, Roman a Karmen, ktorí snívajú o obydlí, v ktorom bude záchod či obývačka.

Pekarčíkovi napadlo, že by bolo zaujímavé pozorovať, ako sa deti s takýmto hendikepom vyrovnávajú. Vnoril sa do každodennej reality svojich protagonistov a pochopil, že každé dieťa prežíva okolitú realitu pomocou snívania.

Premiéra filmu bude 11. októbra o 17.00 h v rámci programu Jeden svet. Po premiére bude nasledovať diskusia, na ktorej sa zúčastnia protagonisti, ako aj organizácia Človek v ohrození. Preberať sa bude napríklad téma týkajúca sa života v osadách.

Zdroj: TASR 

Foto: Facebook Hluché dni / Silent Days, Video: Youtube

Tagy: Hluché dni

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov