ROZHOVOR so Zuzanou Piussi: Pri vražde novinára asistoval štát! Obávam sa, že si to odnesie iba Kočner

07.10.2019ZaujímavostiSlovenská režisérka a dokumentaristka Zuzana Piussi sa pustila do ďalšieho odvážneho projektu. O pár dní bude mať premiéru film Ukradnutý štát, ktorý zachytáva obdobie udalosti okolo vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Film reaguje na systém, v ktorom na Slovensku žijeme. Piussi pre Telkáč v rozhovore priznala, že sa premiéry trochu bojí. Počas pojednávania v kauze zmenky sa stala dôverníčkou Mariana Kočnera, ktorý sa podľa nej správal v neprítomnosti novinárov inak.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Vražda novinára a jeho priateľky minulý rok odhalila prepojenia štátu, mafií či záujmových skupín natoľko, že tisíce ľudí vyšli do ulíc. Celovečerný film Ukradnutý štát sa zaoberá rôznymi verziami tejto skutočnosti a hlavne mechanizmami, ktoré ju tvoria. Okrem toho sa v kauze zmenky stala dôverníčkou Mariana Kočnera, ktorý je v prípade dvojnásobnej vraždy obvinený z objednávky vraždy.

Mohla sa tak zúčastniť na neverejnej časti pojednávania. Počúvala obvinenia a svedectvá Petra Tótha. Priznala, že názov Ukradnutý štát považovali spočiatku za prehnaný. Po dvoch dňoch v súdnej sieni o názve viac nemala pochybnosti. Prví diváci na Slovensku uvidia najnovší film Zuzany Piussi Ukradnutý štát v stredu 9. októbra 2019 na špeciálnej projekcii v kine Mladosť. Ďalší v rámci otváracieho večera Medzinárodného filmového festivale Jeden svet. 

Kedy vznikla prvá myšlienka na natočenie dokumentárneho filmu Ukradnutý štát?

Najprv bol film Po gorile, ktorý sme začali natáčať, ale do toho prišla vražda novinára a jeho priateľky. Zmenilo sa niečo zásadné, ale to, čo sa v Gorile neriešilo, sa prejavilo horším spôsobom.

V roku 2012 ste natočili dokument od Fica do Fica. Vaše prvé slová boli, že ste ho začali natáčať zo zúfalstva. Ako vnímate to, čo sa stalo teraz?

Zúfalstvo bolo opodstatnené, došlo to až k vražde novinára, kde asistoval štát.

Je aj tento dokument natáčaný zo zúfalstva? Myslím zo zúfalstva v zmysle, kam sa krajina po rokoch dostala. Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej bola veľká rana pre Slovensko a celý svet. Sloboda slova i sloboda tlače sú ohrozené.

Vražda zmobilizovala novinárov, začali písať odvážnejšie. Dokonca sa možno dočkáme aj zmeny v prokuratúre a snáď aj v justícii.

Ako dlho dokument vznikal?

Dva roky.

Bude sa niesť v rovnakom duchu ako dokument Od Fica do Fica? Teda súhrn záberov z celého obdobia spolu s niekoľkými výpoveďami.

Je to dramatické rozprávanie, ktoré analyticky ukazuje dianie a procesy, ktoré majú majú väčší vplyv ako ich viditeľnosť.

Rozprávali ste sa s novinármi, s utajenými zdrojmi, s bývalým SIS-károm... Objaví sa v dokumente aj niekto z aktérov kauzy?

Aktéri sú v base, ale vystupujú tam ľudia, ktorí k ním majú blízko.

Budete sa sústrediť aj na osobu Roberta Fica?

Sú tam momenty, kde sa objaví aj Fico, nedal sa vynechať.

Chceli ste ho mať v dokumente?

Nechcela som ho, ale nedalo sa ináč.

Predpokladám, že veľkú časť bude tvoriť aj Marian Kočner. Robili ste s ním rozhovor (ak ste točili ešte predtým, než skončil vo väzbe)?

Kočnera najlepšie natočil Vasky v jeho najlepších rozpoloženiach, tento archív som použila vo filme. Napísali sme žiadosť, aby sme mohli natočiť Mariana Kočnera v base, ale nepustili nás k nemu.

Na súde v kauze zmenky ste ostali na neverejnej časti pojednávania ako dôverníčka. Predpokladám, že kvôli dokumentu. Bude niečo z toho v Ukradnutom štáte?

Áno, prejaví sa to v závere filmu.

Čo sa dialo počas neverejnej časti?

Prebiehal výsluch svedka Tótha a zaujímavé konfrontácie.

Mohli by ste sa vyjadriť k niečomu konkrétnemu z neverejnej časti?

Vyjadrujem sa k tomu vo filme.

Správal sa Kočner inak ako keď vypovedá pred novinármi?

Áno.

V čom bol Kočner iný?

Menej hovoril o sebe a viac sa pýtal. Bolo viac jasnejšie ako rozmýšľa.

Spolu s vami bol v sieni aj Martin Daňo. Ako ho vnímate? Je to „kvázi novinár“, ktorý robí kampaň Kočnerovi.

Je to viac aktivista ako novinár, ktorý pracuje v prospech ľudí ako sú Harabin, Kočner...

Pojednávanie bolo začiatkom septembra, necelý mesiac pred premiérou. Stihli ste to zapracovať aj do dokumentu?

Stihli!

Gorila bola kauza, ktorá postavila na nohy celé Slovensko a od revolúcie to boli prvé veľké protesty. Pomaly však utíchla. Po tridsiatich rokoch sa stala tragédia, ktorá opäť postavila na nohy celé Slovensko. Nebojíte sa, že aj toto utíchne?

Takých ľudí ako je Kočner, ktorí pracujú tými istými metódami, je viac. Obávam sa, že si to odnesie iba Kočner.

Aký je zámer vášho dokumentu?

Zámerom filmu je ukázať viac ako bežne vidíme. A uvedomiť si to, v čom žijeme.

V kontexte všetkých udalostí a informácií, ktoré sa od vraždy stali... Nebáli ste sa pustiť do natáčania tohto dokumentu?

Nebála som sa natáčania. Ale teraz, keď sa má pustiť, trošku sa bojím.

Čoho sa obávate?

Tento dokument je natočený s reálnymi ľuďmi, nie sú tam žiadne inscenované pasáže. Preto film predstavuje aj zrkadlo pre ľudí, ktorí v ňom účinkujú. Ukáže viac, ako si pri nakrúcaní uvedomili. Vždy sa obávam, ako to dokážu prijať.

Ukradli nám štát?

Odpoveď nájdete vo filme, prídite sa pozrieť.

Aký je odkaz vášho dokumentu?

Verím, že si na to odpovie divák.

TRAILER k filmu Ukradnutý štát

Zuzana Piussi svojou tvorbou prináša odvážny a originálny pohľad na javy a dianie v spoločnosti; okrem iných nakrútila filmy: Nemoc tretej moci, Krehká identita či Od Fica do Fica. Jej zatiaľ posledné filmy sú Obliehanie mesta (2019), ktorý na kremnickom prípade tematizuje všeobecné aspekty zápasu komunít s veľkými ťažobnými zámery, a Univerzizity a sloboda (2019) o premenách univerzít v čase masifikácie a komercionalizácie vzdelania. Vytvorila ich spolu s Vítom Janečkom.

Autor: © Zoznam/Adriána Majerčínová

Foto: Karel Cudlín, D1Film/Ukradnutý štát, Video: Facebook/Ukradnutý štát

Tagy: Jeden svet Zuzana Piussi Ukradnutý štát

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov