Z papiera na zelené plátno: Najlepšie filmové adaptácie kníh

Najlepšie filmové adaptácie kníh
13.11.2014ZaujímavostiVášniví čitatelia väčšinou nemajú radi, keď sa ich obľúbený knižný kúsok má dostaviť aj na zelené plátna. Mnohokrát je totiž prispôsobený masám a štandardu Hollywoodu, čo očakávania fanúšikov niekedy nenaplní. Pozrite sa však s nami na filmové adaptácie kníh, ktoré sa podarili a niektoré sa aj zapísali do zlatého fondu kinematografie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Carrie (1976) 

Hororová lahôdka od majstra žánru Stephena Kinga priletela do kín v roku 1976. Príbeh o nesmelej dievčine Carrie White, ktorá je terorizovaná šialenou matkou, náboženskou fanatičkou, režíroval Brian de Palma (Zjazvená tvár, Mission Impossible). Vychutnal si predovšetkým režírovanie krvavej scény na školskom plese, keď Carrie prasknú nervy a naplno využije potenciál svojich telekinetických a ničivých schopností.


Mohlo by vás zaujať: Stephen King - Carrie na ipark.sk


Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

Kniha amerického spisovateľa Kena Kesseyho bola ešte pred filmovým spracovaním uvedená aj na slávnom Broadwayi v roku 1963, avšak poriadne ju preslávilo až hollywoodske dielo Miloša Formana s hviezdnym Jackom Nicholsonom v hlavnej úlohe. Dráma z prostredia psychiatrickej liečebne získala až päť Oscarov vrátane sošiek za najlepší film, herca a herečku v hlavnej úlohe a režiséra.


Mohlo by vás zaujať: Knihy od Kena Kesseyho na ipark.sk


Jurský park (1993)

Steven Spielberg pred 21 rokmi dokázal svoje vizionárstvo, keď svetu ponúkol napínavé dobrodružstvo z modernej doby plné oživených prehistorických jašterov. Spracovanie románu sci-fi spisovateľa Michaela Crichtona dobylo kiná a u divákov zarobilo aj vďaka 3D spracovaniu z roku 2013 viac ako miliardu amerických dolárov. Všetko vďaka obrovitým dinosaurom, na tú dobu prelomovým efektom a výkonu legendárneho Richarda Attenborougha.


Mohlo by vás zaujať: Knihy od autora Strateného sveta, Michaela Crichtona na ipark.sk


Psycho (1960)

Legendárna snímka, ktorá istým spôsobom definuje hororový žáner. Dielo Alfreda Hitchcocka podľa románu Roberta Blocha v roku 1960 ohúrilo desivou atmosférou a hereckým výkonom Anthonyho Perkinsa, ktorý až mrazivo realisticky stvárnil duševne chorého vlastníka motelu Normana Batesa. O strach bolo v tomto prípade postarané. 


Mohlo by vás zaujať: Hitchcock neznášal sex: S manželkou spal len raz, aby ju oplodnil


Krstný otec (1973)

Americký autor s talianskymi koreňmi Mario Puzo v roku 1969 románom z prostredia mafie v New Yorku šokoval knižný svet. Krstný otec sa v rebríčku bestsellerov New York Times udržal neuveriteľných 67 týždňov. Niet sa čo čudovať, keď o štyri roky na to prišla aj verná filmová adaptácia, ktorá ohúrila. Výkony Marlona Branda, Al Pacina či Roberta Duvalla v rolách hlavných postáv gangsterskej rodiny, Coppolova réžia a spolupráca so samotným autorom knihy na scenári priniesli ovocie v podobe obľúbenosti u divákov a ocenení od kritikov.


Mohlo by vás zaujať: Mario Puzo - Krstný otec na ipark.sk


Zelená míľa (1999)

Diel od Stephena Kinga bolo sfilmované veľké množstvo, medzi tie naozaj podarené patrila Darabontova adaptácia knihy Zelená míľa. Diváci môžu sledovať životný príbeh Paula Edgecomba (Tom Hanks), bývalého dozorcu vo väzení pre ťažkých zločincov odsúdených na trest smrti. Starý muž retrospektívne rozpráva o období, keď sa prizeral na to, ako musí na elektrické kreslo poslať človeka, ktorý si to nezaslúžil a bol naozaj jedinečným.


Mohlo by vás zaujať: Stephen King - Zelená míľa na ipark.sk


Séria Harry Potter (2001 - 2011)

Fenomén Harryho Pottera, okuliarnatého čarodejníka, ktorého osudom je stretnúť sa v súboji s najväčším zloduchom v dejinách - Lordom Voldemortom, dosiahol okrem kníh J.K. Rowlingej svoj vrchol aj vo filmovej sérii. Osem filmov jedenásť rokov sprevádzalo fanúšikov kúzelného sveta na púti Harryho Rokfortom a nenávratne spolu s Danielom Radcliffom, Emmou Watsonovou a Rupertom Grintom smerovalo k záverečnému boji o čarodejnícku školu. 


Mohlo by vás zaujať: Séria Harry Potter a iné knihy od J.K. Rowlingovej na ipark.sk


Séria Pán prsteňov (2001 - 2003)

Zástupca fantasy žánra si filmovú verejnosť podmanil veľkoleposťou, výpravnosťou a nádherným svetom. Peter Jackson v trilógii (Spoločenstvo prsteňa, Dve veže, Návrat kráľa) zo začiatku nového milénia vzdal poctu dielu spisovateľského velikána J.R.R. Tolkiena epickými snímkami, ktoré dokázali udržať diváka ako akciou, tak emocionálnymi osudmi niektorých hrdinov. Sean Bean v úlohe Boromira by o tom vedel rozprávať.


Mohlo by vás zaujať: Finančná bomba menom Hobit: Rovnaký režisér, trikrát vyššie náklady!


Schindlerov zoznam (1993)

Kniha Thomasa Keneallyho je známa pod názvom Schindler´s Ark, Steven Spielberg použil pri svojom prevedení na zelené plátna názov Schindler´s List. Filmoví fajnšmekri dostali nemilosrdné znázornenie holokaustu založené na pravdivom príbehu nacistu Oskara Schindlera, ktorý zachránil pred smrťou viac ako 1200 židovských občanov z Poľska. Mrazivá dráma spoločne s vynikajúcim výkonom Liama Neesona zabezpečili emocionálny zážitok.


Mohlo by vás zaujať: Thomas Keneally - Schindlerov zoznam od ipark.sk


Klub bitkárov (1999)

David Fincher je známy ako sofistikovaný režisér, ktorý dokáže knižnú predlohu spracovať svojsky a kvalitne. Podarilo sa mu to aj pri titule Klub bitkárov spisovateľa Chucka Palahniuka. Film s Bradom Pittom a Edwardom Nortonom síce u amerických divákov prepadol, no u kritikov a v Európe zabodoval. Povedali by sme vám o ňom viac, ale nemôžeme. Veď poznáte prvé pravidlo Klubu bitkárov...


Mohlo by vás zaujať: Vyskúšajte knihu Prokletí od Chucka Palahniuka


Zdroj: telkac.sk 

Foto: internet

Tagy: Steven Spielberg Krstný otec Jack Nicholson Stephen King

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov