Charlie Chaplin je nestarnúcou legendou: Toto sú jeho najlepšie filmy, ktoré si zamilujete

Charlie Chaplin
27.11.2019ZaujímavostiCharlie Chaplin bol britský filmový herec, hudobný skladateľ, filmový režisér a producent, ktorý svoje najvýznamnejšie obdobie prežil v ére nemého filmu. Celosvetovo sa preslávil hlavne úlohou tuláka Charlieho, ktorý je považovaný za najdôležitejšiu postavu histórie filmového priemyslu. Kariéra tohto herca trvala viac ako 75 rokov. Začínal ešte ako dieťa vo viktoriánskom období a poslednýkrát hral iba rok pred svojou smrťou v roku 1977. Jeho stopa v kinematografii je nezmazateľná. Pozrite sa s nami na výber toho najlepšieho, čo svetu tento geniálny umelec ponúkol.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Cirkus (1928)

Tulák sa ocitá v cirkuse, kde ho naháňa polícia, pretože ho považuje za vreckového zlodeja. Charlie je pri naháňačke natoľko zábavný, že sa ho majiteľ cirkusu rozhodne zamestnať. Keď však zistí, že tulákovi nejde zábava sama od seba, rozhodne sa mu trochu pomôcť.

Nekorunovaný kráľ grotesky Charlie Chaplin: Pozná ho každý... Viete ale o ňom všetko?

Tulák sa medzitým zamiluje do krásnej akrobatky, majiteľovej dcéry. Zdá sa, že je všetko na dobrej ceste, kým sa však neobjaví milostný sok a Charlie sa nerozhodne o svoju lásku bojovať. Pre zaujímavosť, počas nakrúcania tohto projektu sa Chaplin rozviedol so svojou manželkou Litou Grey. To očividne umelca dosť vzalo, pretože vznik filmu sa predĺžil o viac ako rok. 

The Kid (1921)

Film Kid znamenal na začiatku dvadsiatych rokov, kedy bol uvedený do kín, gigantický obrat vo vývoji Chaplinovej tvorby. Bol to nielen jeho prvý dlhý film, ale líšil sa od všetkých jeho predchádzajúcich krátkych grotesiek aj námetom a štýlom. Táto, dickensovským dychom poznačená melodráma o tulákovi, ktorý sa ujme a otcovskú starostlivosťou zahŕňa malého chlapca, malo svojimi ľudsky hlboko prežitými scénami mimoriadne veľký ohlas v kinách.

Bol to dovtedy najúspešnejší Chaplinov film. Počas nakrúcania filmu zase prebiehal rozvod Chaplina s jeho prvou manželkou Mildred Harris, ktorej právnici mu hrozili skonfiškovaním negatívu filmu. V zúfalej snahe tomu predísť prepašoval vyše 121 000 metrov negatívov z Kalifornie do Salt Lake City, kde strihal vysoko horľavé nitrátové filmy na podlahe hotelovej izby. 

Diktátor (1940)

Nebezpečenstvo hroziaceho vojnového konfliktu urýchlilo rozhodnutie Charlesa Chaplina prispieť svojím dielom k obrane ideálov slobody. Vo filme Diktátor zaujal kategoricky odmietavé stanovisko k fašizmu a jeho vládcom. Pred celým svetom odhalil úbohosť a krutú smiešnosť Adolfa Hitlera, postihol abnormalitu a vyšinutosť fašizmu: Chaplinov diktátor Hynkel v sebe zlučuje sentiment so zvieracím hulákaním do mikrofónu. Je to teda slaboch, trpiaci komplexom menejcennosti a zároveň chorobným pocitom nadradenosti.

Lepší než originál? Do svojich postáv vložili všetko: FOTO Neskutočná podoba a brilantné výkony

Chaplin vo filme stelesňuje aj prenasledovaného židovského holiča. Pre vonkajšiu podobnosť však dôjde k zámene týchto dvoch protagonistov... Pre Hynkelove prejavy si Chaplin vymyslel umelý jazyk, pri ktorom použil všetky náležitosti rečníckej nemčiny, a skvele ho uplatnil aj v milostnej scéne.

Moderná doba (1936)

Posledný film, v ktorom sa Charles Chaplin objavil vo svojom svetoznámom kostýme Tuláka. Zvádza v ňom súboj so strojmi v ére, ktorá nie je ľuďom veľmi naklonená. Hoci film vznikol už ére zvukového filmu, Chaplin ho poňal ako film nemý. A tak ani tentoraz Tulák – s výnimkou francúzsko-taliansko znejúcej piesne – na plátne neprehovorí.  Film, ktorý je protestom proti nehumánnym aspektom technickej civilizácie a automatizácie ľudského života, je vybudovaný ako mozaika epizód.

Každá z nich má vlastnú výstavbu gagov, geniálne sa v nej uplatňuje zmysel pre humor, iróniu i sarkazmus. Charles Chaplin bol kvôli filmu Modern Times obvinený z plagiátorstva. Produkčná spoločnosť Tobis tvrdila, že nápady a scény prevzal z filmu Nech žije sloboda. Režisér filmu, René Clair, bol veľkým obdivovateľom Chaplina a preto odmietol vypovedať.

Svetlá veľkomesta (1931)

Keď tulák Charlie náhodou zachráni opitého milionára (Harry Myers) pred samovraždou, je od neho najprv bohato obdarovaný, ale nasledujúceho rána vyhodený za dvere. Neskôr sa Charlie stretne so slepou kvetinárkou (Virginia Cherillová), ktorej osud ho natoľko dojme, že jej chce uhradiť drahú operáciu. Aby zohnal peniaze, pokúsi sa dokonca boxovať o cenu. Pritom stretne znova milionára, ktorý mu - zase v opitosti - dá tisíc dolárov.

Legendy, ktoré odštartovali kult herectva: VIDEO Prvé mená vo svete filmu

Charlie ich podstrčí dievčaťu a vzápätí je zatknutý, pretože na neho padne podozrenie, že doláre ukradol. Keď je prepustený z väzenia, stretne sa znovu s dievčaťom, ktoré sa medzitým vyliečilo a stala sa majiteľkou malého kvetinárstva. Hoci svojho jediného dobrodinca spozná, k happy-endu prekvapivo nedôjde.

Zdroj: telkac.sk  imdb.com  csfd.cz  wikipedia.org 

Foto: SITA/AP, Video: YouTube/MOVE ZONE, green lamp public domain, Harshit Tewari, Domínio Público,

Tagy: Diktátor Charlie Chaplin Cirkus The Kid Svetlá veľkomesta Moderná doba

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov