Toto je jedinečná šanca vidieť Kráľovnú džezu: VIDEO Nenechajte si ujsť špeciálne premietanie!

16.12.2019ZaujímavostiV bratislavskom Kine Lumiére sa v utorok (17. 12.) uskutoční prvá a jediná projekcia filmu Ella Fitzgerald: Just One of Those Things (2019) na Slovensku. Dokument o americkej džezovej speváčke, prezývanej "First Lady of Song" či "Queen of Jazz" si diváci môžu pozrieť v rámci cyklu Music & Film.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Som rád, že po Milesovi Davisovi predstavíme ďalšiu džezovú legendu," hovorí dramaturg cyklu Miro Ulman k uvedeniu snímky o speváčke, ktorá "svojou nádhernou farbou hlasu, rozsahom tri oktávy a výnimočnou hlasovou improvizáciou viac ako pol storočia udivovala celý svet".

Dokument mapuje život jedinečnej speváčky

Dokument, ktorý mal svetovú premiéru na tohtoročnom Berlinale, mapuje život a prácu Elly Fitzgerald (1917 – 1996) počas niekoľkých desaťročí, od jej narodenia, cez smrť matky, súťaž talentov v Harleme, zlom v jej kariére, keď jej hudobník Chick Webb dal šancu spievať so svojím orchestrom, až po stretnutie s manažérom Normanom Granzom, vďaka ktorému sa stala jednou z najväčších svetových hviezd. Jej repertoár netvoril len džez, spievala aj soul, gospely, blues, R&B, balady a country.

Keď začala spievať, všetci zmlkli

Film predstavuje speváčku v celej šírke jej osobnosti vďaka dosiaľ nepublikovaným fotografiám či filmovým záberom, obsahuje i nové rozhovory. Vo filme rozpráva aj – v čase nakrúcania 98-ročná – bývalá tanečnica Norma Miller, ktorá si spomína na Ellino prvé vystúpenie na súťaži mladých talentov v Harleme v novembri 1934.

"Hovorí, že Ella pôvodne chcela tancovať, ale napokon sa rozhodla pre spev. Jej ošumelé šaty a plachosť na pódiu vyvolali smiech a bučanie publika, ale keď začala spievať, všetci zmĺkli. Bola perfektná," dodal Ulman k snímke, v ktorej si na Ellu spomínajú aj Tonny Bennett, Jamie Cullum, Laura Maluva, Patti Austin či Smokey Robinson i jej adoptívny syn Ray Brown Jr.

Režisérom filmu je britský dokumentarista Leslie Woodhead, ktorý má na svojom konte tiež záznam koncertu slávnej kapely v londýnskom Hyde Parku The Stones in the Park (1969), dokument o vplyve The Beatles v Sovietskom zväze How the Beatles Rocked the Kremlin (2009) či film o spevákovi Tonym Bennettovi s názvom Tony Bennett's New York (2010).

O svojom filme Ella Fitzgerald: Just One of Those Things povedal: "Pre mňa ako celoživotného džezového fanúšika to bola úžasná práca. Film sleduje mimoriadnu cestu Elly Fitzgerald v priebehu šiestich desaťročí, keď jej vznešený hlas premieňa tragédie jej života a problémy jej čias na radosť." Spevák a hudobník Jamie Cullum vo filme konštatuje, že "jej hudba je jedným z dôvodov, prečo stojí za to byť na tejto planéte".

Zdroj: TASR 

Foto: SITA/AP/Mosaic, Video: YouTube/Eagle Rock

Tagy: Ella Fitzgerald Lumiére premietanie

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov