Juhokórejská senzácia celého večera: Oscary však priniesli aj kritiku či veľké sklamanie!

Džun-ho Pon
11.02.2020ZaujímavostiCenu americkej filmovej akadémie Oscar za najlepší film minulého roka získal juhokórejský film Parazit režiséra Džun-ho Pona. Prvýkrát v dejinách udeľovania týchto prestížnych ocenení tak v hlavnej kategórii zvíťazil neanglicky hovorený film. No galavečer priniesol aj iné zaujímavé momenty.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj
  • Sociálna satira Parazit zvíťazila aj v počte získaných zlatých sošiek. Okrem najlepšieho filmu vyhrala v kategóriách najlepší zahraničný celovečerný film, réžia a pôvodný scenár. 

  • Po Parazitovi sa ako druhá v počte získaných cien umiestnila vojnová dráma 1917 s tromi cenami. Snímka, ktorá sa začiatkom februára stala víťazom britských filmových cien BAFTA, ale premenila nominácie len v technických kategóriách. Cenu získal kameraman Roger Deakins a akademici ocenili tiež zvuk a vizuálne efekty vojnového filmu.

  • Kritike tento ročník opäť čelil kvôli nízkemu zastúpeniu žien a černochov medzi nominovanými. Na twitteri sa napríklad objavil hashtag #OscarsSoWhite (tak biele Oscary). V kategórii réžia nebola nominovaná žiadna žena a medzi dvadsiatimi nominovanými hercami bola Cynthia Erivoová jedinou černoškou.
  • Prekvapením večera bol pre mnohých neúspech filmu Ír režiséra Martina Scorseseho. Nepremenil žiadnu z desiatich nominácií.

  • 92. oscarová slávnosť sa rovnako ako vlani zaobišla bez hlavného moderátora. Namiesto neho ceny v 24 kategóriách odovzdávali napríklad Jane Fondová, Rami Malek či Sigourney Weaverová.
  • Politika tohtoročné Oscary príliš neovplyvnila. Ďakovnú reč využil k výzve k "boju proti nespravodlivosti" vo svete herec Joaquin Phoenix a Brad Pitt len ​​letmo zažartoval na tému nedávnej ústavnej žaloby proti americkému prezidentovi. Meno Donalda Trumpa ale na rozdiel od minulých ročníkov počas galavečera nezaznelo ani raz.

  • V kategórii celovečerný dokument má prestížne ocenenie Americká fabrika, ktorú produkovala spoločnosť Higher Ground Productions exprezidenta Baracka Obamu a jeho manželky Michelle.
  • Napriek dvom nomináciám cenu nedostal ani jeden z českých zástupcov vo filmovom zápolení. V kategórii krátkometrážny animovaný film, v ktorej súťažil český film Dcéra študentky FAMU Darje Kaščejevovej (Daria Kashcheeva), nakoniec uspela snímka Hair Love (Láska k vlasom).
  • Oscara nezískala ani Nora Sopková, ktorú na Oscara za filmovú scénografiu nominovali spolu s Novozélanďanom Ra Vincentom za prácu na filme Králíček Jojo. V tejto kategórii vyhrali tvorcovia filmu Vtedy v Hollywoode.

Zdroj: ČTK 

Foto: SITA/Photo by Richard Shotwell/Invision/AP, Video: Youtube

Tagy: Oscar Parazit Džun-ho Pon

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov