Francúzi majú univerzálny liek na depresie: Máte dosť KARANTÉNY? Pustite si Funèsa!

09.04.2020ZaujímavostiMilióny Francúzov sa aj napriek koronavírusovej kríze a karanténe v popoludňajších a večerných hodinách smejú. Dôvodom sú početné reprízy filmov legendárneho komika Louisa de Funèsa, ktorý im v čase karantény poskytuje veselý únik z každodenného života, píše AFP.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

„Keď ide všetko z kopca, je tu ešte stále Louis,“ hovorí neznámy používateľ internetu stojaci za twitterovým účtom JustdeFunes, ktorý komentuje súčasné dianie s pomocou obrázkov a ukážok z hercových filmov. „Keď sa pozeráte na jeden z jeho filmov, na všetky svoje problémy zabudnete minimálne na 90 minút. Môže sa to zdať hlúpe, ale toto dokáže len málo hercov,“ dodáva internetový vtipálek, ktorého na sociálnej sieti sleduje cez 22-tisíc užívateľov.

Maratón smiechu

Funès je bezpečným útočiskom. „Je isté, že s jeho filmami zasiahnete všetky typy publika: robotníkov, imigrantov, pravicu, ľavicu, extrémnu pravicu, extrémnu ľavicu a všetky generácie,“ myslí si novinár Bertrand Dicale, fanúšik komika a autor slovníka, ktorému je Funès zasvätený. Film Veľký flám, ktorý sa so 17-imi miliónmi návštevníkov stal vo francúzskych kinách kasovým trhákom, k televíznym obrazovkám v nedávnej popoludňajšej repríze prilákal päť miliónov divákov.

Televízna stanica France 2 následne do programu zaradila snímku Rabín Jákob a mieni vysielať aj filmy Rozmary mocných a Hibernatus. Komerčná televízie M6 v snahe nezaostať ponúkla najznámejšiu Funèsovu postavu, žandára Ludovica Cruchota. Televízia Canal + na apríl sľubuje "maratón smiechu" prostredníctvom svojej digitálnej videotéky Cine + de Funes, ktorá ponúka francúzskym divákom okolo tridsiatky Funésove filmy.

Jednoznačné antidepresívum

Programová skladba, ktorá len odráža dopyt v izolácii? Ale kdeže, uviedlo francúzske múzeum venované kinematografii La Cinematheque française. Parížska inštitúcia plánovala prvý aprílový deň otvoriť expozíciu venovanú komikovi, kvôli súčasnej situácii ju však zatiaľ odložila. Napriek tomu je Louis de Funès „jednoznačné antidepresívum“, domnieva sa Jean-Christophe Mikhailoff z múzea.

„Jeho filmografia zodpovedá zlatej ére francúzskej histórie, takzvanej zlatej tridsiatke (1945-1975). Tieto roky sú spájané so šťastným Francúzskom, vysokou zamestnanosťou, kedy sme mali dôveru v pokrok, veď Funèsove filmy sú plné futuristických vynálezov, ako lietajúci Citroen DS vo Fantomasovi,“ vysvetľuje filmový nadšenec Mikhailoff.

Francúzska obdoba Chaplina

Nadčasový úspech de Funèsa možno pripísať jeho grimasám a mimike, vďaka ktorým sa v 60. a 70. rokoch aj napriek nepriazni filmových kritikov stal miláčikom publika. Hoci o ňom teraz renomovaná parížska inštitúcia chystá expozíciu a vlani sa návštevníkom otvorilo blízko Saint-Tropez múzeum zasvätené komikovi, získal iba jednu cenu César. Prestížne francúzske filmové ocenenie mu bolo udelené za celoživotné dielo v roku 1980. Iba tri roky pred smrťou.

„Je mim, trochu ako francúzska obdoba Charlieho Chaplina,“ hovorí o hercovi Mikhailoff. „Vypnete zvuk a na obrazovke sa začnú diať veci,“ dodáva. Betranda Dicaleho fascinuje telo herca, ktorý „má neustále zaradenú najvyššiu rýchlosť“ a na obrazovke niekedy tancuje. „Je to dieťa v tele starčeka, čoho si deti hneď všimnú. Je jedným z nich,“ hovorí majiteľ účtu JustdeFunes.

Vždy rovnaká postava

Funès vo svojich filmoch, či už ide o Ludovica Cruchota alebo Victora Piverta, hrá vždy rovnakú postavu. Tá je zároveň popudlivá, zbabelá, egoistická, úslužná a niekedy aj rasistická, ako je to napríklad v Rabinovi Jákobovi. „Je to archetyp ako Pulcinella, teda postava so zlými úmyslami, ktorej zlomyseľnosti vždy niekto zabráni. Funès predstavuje človeka, ktorému sa nedarí, čo nás dojíma,“ analyzuje hercove role Dicale.

Takáto univerzálnosť ničí teórie o tom, že sa Funès chová ako typický "žabožrút". „Každý z nás má v okolí nejakého Louise de Funèsa alebo sa v ňom sám spoznáva,“ uzatvára Mikhailoff a pripomína veľký úspech hercových filmov aj za francúzskymi hranicami, od Nemecka cez krajiny bývalého Sovietskeho zväzu až po frankofónne africké štáty.

Zdroj: ČTK 

Foto: Youtube, Video: Youtube

Tagy: Louis de Funès depresie koronavírus

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov