Z módneho návrhára filmový mág: Batman bol omyl! Oscarový McConaughey mu vďačí za kariéru

26.06.2020ZaujímavostiPred pár dňami sa do hollywoodskeho neba odobral svetoznámy režisér Joel Schumacher. Na konte má niekoľko naozaj vynikajúcich filmov a tí, ktorí s ním spolupracovali, o ňom hovoria len v dobrom. Oscarový herec Matthew MacConaughey sa dokonca vyjadril, že mu vďačí za kariéru. Pôvodne chcel byť módnym návrhárom, no život mu určil inú cestu.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Svet filmu prišiel o ďalšiu legendu. Režisér, scenárista a producent Joel Schumacher zomrel vo veku 80 rokov na rakovinu. Po roku liečby chorobe podľahol. Informoval o tom jeho mediálny zástupca. Zanechal za sebou silný filmový odkaz a za svoju kariéru mu vďačia mnohí herci. Okrem iného je známy snímkami o Batmanovi, aj keď paradoxne práve tie zožali najväčšiu kritiku. 

Chcel byť módnym návrhárom

Schumacher sa narodil v New Yorku do rodiny škandinávskych emigrantov. Otec zomrel, keď mal štyri roky, vyrastal tak len s matkou na Long Islade. Nie vždy však inklinoval k filmu. Schumacher chcel byť módnym návrhárom a vyštudoval prestížnu Parsonsovu školu dizajnu a Inštitút módnych technológií (FIT). Pracoval aj v špecializovanej predajni Henri Bendel a naplno sa venoval aj návrhárstvu. Po čase však prišlo niekoľko neúspechov za sebou, osobných i pracovných. 

... potom prišiel Woody Allen

A tak si pri práci u Bendela uvedomil, že vyskúša niečo iné. Odjakživa ho to okrem módy ťahalo aj k filmu. Presťahoval sa do Los Angeles, centra filmového priemyslu. Zo začiatku sa mu veľmi nedarilo, no potom prišiel Woody Allen, ktorý mu ponúkol, aby mu vytvoril kostýmy pre film Spáč a Interiéry. Práve tu sa zdokonaľovali jeho televízne zručnosti, učil sa a popri tom študoval na univerzite v L A. 

Koncom 80. rokov sa snažil uplatniť ako scenárista vo filmoch Sparkle, Autoumývareň či Čarodejník. Filmy sa však nestrestli s väčším ohlasom. Réžie sa prvýkrát ujal v televíznom filme z roku 1974 Príbeh Virginie Hillovej, ktorý bol divácky prijatý s pomerne slušnou odozvou. Neskôr režíroval snímky Neuveriteľne sa zmenšujúca žena, Taxikári či Eliášov oheň, no ani tie nestretli s väčším ohlasom. 

Skutočný úspech 

V roku 1987 však Schumacher natočil upírsky horor Stratení chlapci, kde si hlavné úlohy zahrali Jason Patrick a Kiefer Sutherland. Skutočný zlom v jeho kariére prišiel až so snímkou Hráči so smrťou z roku 1990, v ktorom si zahrali v tej dobe ešte málo známi Kiefer Sutherland, Julia Roberts a Kevin Bacon. Film vychádzal z populárnych kníh amerického spisovateľa a psychológa Raymonda Moodyho, v ktorých autor hľadá dôkazy posmrtného života.

O rok neskôr obsadil Juliu Roberts aj do filmu Zomrieť mladý. Svoju relatívne nestabilnú pozíciu si po úspechoch aj neúspechoch definítivne upevnil psychologickým thrillerom Voľný pád (1993), v ktorom si hlavnú úlohu zahral Michael Douglas. Spoluprácu so Schumacherom si naozaj chválil a jeho herecká kariéra dostala silný oporný bod.

Predloha autora právnych románov Johna Grishama sa stala základom jeho ďalšieho úspešného filmu Nebezpečný klient. Grisham si ho neskôr vyžiadal, aby natočil film podľa ďalšieho jeho románu Čas zabiť, v ktorom si zahral Matthew McConaughey, Sandra Bullock a Samuel L. Jackson. 

Dva najväčšie omyly kariéry

Batman prinesie režisérom väčšinou slávu, to však nebol prípad Joela Schumachera. Po kultových batmanovkách Tima Burtona nakrútil Schumacher komixovky Batman navždy a Batman a Robin. Dostal sa však do nezávideniahodnej situácie. Kritici ho odsúdili, fanúšikovia pôvodných filmov ho preklínali a obyčajní diváci boli rozpačití. Filmy nezachránili ani skvelí herci ako Val Kilmer či George Clooney ako Batmani. 

Clooney dokonca považoval účasť v Batmanovi a Robinovi za najväčší omyl svojej filmovej kariéry. Zapísali ho na odpadkovú listinu režisérov. No vrátil sa. Práve kritika jeho batmanoviek istým spôsobom zadefinovala jeho kariéru. 

Kritici ho milovali, alebo nenávideli

Režisér sa riadil nepísaným pravidlom „čím menší rozpočet, tým lepší film“. Práve svoje najlepšie film totiž natočil za minimálne rozpočty. Kritici ho vynášajú do nebies, ale hádžu ho aj do pekla. Diváci ho oslavujú ako istý kult, no zároveň ho nenávidia. Zo Schumachera sa stal muž plný paradoxov. Dokázal natočiť skvelé snímky, potom braky a potom sa opäť s veľkou pompou vrátiť. Taký bol. Dopredu sa od neho nedalo nič čakať. 

Paradox Joela Schumachera

Po neúspechu batmanoviek sa vrátil na scénu s drsným thrillerom 8 MM z roku 1998. Vo filme podľa scenára Andrewa Kevina Walkera s Nicolasom Cageom a Joaquinom Phoenixom zaviedol divákov priamo do stoky ľudskej existencie, ktorou pretekalo odporné a sadistické porno. Po tomto filme len potvrdil nepriamu úmeru jeho filmov, ktorá začala pri prepadákoch o Batmanovi. Nasledovali nízkorozpočtovky Tábor tigrov a mierne hitchcockovsky ladený thriller Telefónna búdka. 

Následne sa opäť pošmykol pri Českej spojke z roku 2002, to by predsa nebol Joel Schumacher. Nasledoval thriller o zastrelenej novinárke Veronice Guerinovej, ktorá sa venovala mafii v Írsku a v roku 2004 sfilmoval muzikál Andrewa Lloyda Webbera Fantóm opery. Film získal tri nominácie na Zlaté glóbusy. Schumacher sa podieľal spoločne s ďalšími režisérmi aj na oceňovanom seriáli Dom z kariet. Ďalším skvelým psychologickým thrillerom z jeho dielne je jednoznačne film 23 v hlavnej úlohe s Jimmom Carreym. Jeho posledným filmom sa stal Teror s Nicolasom Cageom a Nicole Kidman v hlavných úlohách. Nikdy sa netajil tým, že je homosexuál a otvorene to presadzoval aj v niektorých svojich filmoch. 

Matthew McConaughey mu vďačí za kariéru

Mnohí herci si chválili spoluprácu so Schumacherom. Opisovali ho ako najmilšieho človeka, s ktorým kedy spolupracovali. Mnohým vtedy začínajúcim hercom otvoril dvere do sveta filmu. Patrili k nim Julia Roberts, Kiefer Sutherland, Kevin Bacon a dokonca aj Michael Douglas. Za svoju kariéru mu však skutočne vďačí dnes už oscarový a uznávaný herec Matthew McConaughey. Povedal to v rozhovore pre Variety v reakcii na jeho úmrtie. 

McConaughey bol v 90. rokoch relatívne neznámym hercom, ktorý sa objavil len v menších úlohách menej úspešných filmov. Skutočná brána do Hollywoodu sa mu otvorila po tom, čo ho Schumacher obsadil do hlavnej úlohy vo filme Čas zabiť. „Nielenže mi dal šancu, on za mňa bojoval. Vedel, že štúdio mu možno nepovolí obsadiť relatívne neznámeho herca ako som bol vtedy ja do hlavnej úlohy vo filme Čas zabiť,“ povedl McConaughey s tým, že Schumacher napriek tomu dohodol kamerové skúšky v malom neznámom štúdiu. 

„Neviem, ako by sa moja kariéra vyvíjala, ak by vo mňa Joel Schumacher vo mňa neveril.“ Schumacherov prístup ocenil aj George Clooney. „Jeho kariéra absolútne začala tým, že Joel za neho bojoval vo filme Čas zabiť. Štúdio chcelo hviezdu, Joel chcel jeho,“ dodal Clooney.

Zdroj: ČTK 

Autor: © Zoznam/AMaj

Foto: SITA/AP/Matt Sayles, Video: YouTube/Filmy YouTube, Warner Bros., Movieclips Classic Trailers

Tagy: Matthew McConaughey Michael Douglas Voľný pád Joel Schumacher

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov