Odvážny dokument Českej televízie: Natočila cyklus o sexuálnej revolúcii

18.11.2020ZaujímavostiNa sexuálnu revolúciu, ktorou prešla česká spoločnosť od 19. storočia, upozorňuje nový trojdielny dokument vyrobený v brnenskom štúdiu Českej televízie. Program Tajná história - Sexuálne dejiny českých krajín ľudia si môžete pozrieť prvýkrát v stredu večer na ČT2. Cyklus o histórii českej sexuality dokazuje, k akej otvorenosti ľudia za 200 rokov v oblasti sexu dospeli, uviedol v tlačovej správe kreatívny producent Dušan Mulíček.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Podľa tvorcov postupom rokov padalo tabu a sex sa stal prípustnou témou vo verejnom priestore, napriek tomu dokumentaristi túto tému zanedbávali. Prvý diel cyklu sa zameria na neslobodné postavenie žien v 19. storočí, na cenzúru aj na mužský svet založený na pretvárke a dostupnej prostitúcii. 

"Sex patrí do súkromnej sféry našich životov, napriek tomu sú jeho dejiny rovnako dôležité ako história vojen, umenia či vedeckých objavov. Na zbere folklóru a rozličných literárnych dielach ukážeme, čo spoločnosť vytláča. Príbeh 19. storočia je dobrodružstvom nastupujúcej emancipácie, dobou, v ktorej stáročné tradície blednú vo svetle vedy," uviedol dramaturg Ivo Cicvárek. Režisér Pavel Šimák divákov láka napríklad na prejavy sexuality na vidieku alebo v čase národného obrodenia.

Druhý diel je venovaný 20. storočiu, kedy postupne nastáva sexuálna emancipácia a erotika je bežnou súčasťou umenia. Tvorcovia pripomínajú intímny život za prvej republiky, nacizmu i socializmu. Podľa dokumentaristov zamatová revolúcia otvorila hranice a nielen politickú, ale aj sexuálnu slobodu. 

V treťom diele dostávajú priestor osobné príbehy rôznorodých hrdinov, ako sú pornoherci, telesne handikepovaní, prostitútky či transsexuáli. Trendy v ľudskej intimite, zoznamovanie a iné veci komentujú sociológovia, psychológovia a sexuológovia.

Zdroj: ČTK 

Foto: Česká televize

Tagy: Tajná história - Sexuálne dejiny ČT2

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov