Vianočné české klasiky pohladia srdce aj pobavia: Videli ste všetky?

České vianočné klasiky
17.12.2014ZaujímavostiVianoce, sviatky radosti a pokoja, sú tu už presne o tyždeň. Celé obdobie nás už roky na televíznych obrazovkách sprevádzajú obľúbené rozprávky z českej, resp. československej dielne. Čarovná atmosféra, všadeprítomný humor a láskavé zakončenie, to si môžete vychutnať už v najbližšom období!
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tři oříšky pro Popelku (1973)

Čo by to boli za Vianoce bez legendárnej rozprávky s Libušou Šafrankovou a Pavlom Trávničkom v hlavných úlohách? V nádhernej atmosfére je tak prerozprávaný známy príbeh o sirote Popoluške, ktorú macocha po smrti otca vyhostila medzi služobníctvo, pričom ona samotná netúži po ničom inom, len aby jej dcéra Dora očarila mladému a krásnemu princovi. Osud však milej a dobrej Popoluške ponúka pomoc v podobe troch zázračných orieškov, v ktorých nájde vždy to, čo potrebuje na svojej ceste za šťastím.


Štedrý večer si na Markíze môžete užiť aj s Tromi orieškami pre Popolušku


Byl jednou jeden král (1954)

Pod názvom Byl jednou jeden král sa skrýva populárne spracovanie Soli nad zlato. Po tom, ako kráľ "Já, prvý" vyhnal zo zámku svoju najmladšiu dcéru Marušku, pretože lásku k nemu prirovnala k soli, ju rozkázal všetku zničiť. Čoskoro však zistil, že soľ a pravá láska sú skutočne nad všetky poklady zeme. Vo filme sa vo svojom živle predstavila komická dvojica Jan Werich a Vlasta Burian, a, samozrejme, aj nádherná Milena Dvorská ako Maruška.


Byl jednou jeden král vám na Nove spríjemní Štedrý večer


Pyšná princezná (1952)

Dielo režiséra Bořivoja Zemana ukazuje ďalší príbeh, ktorý vo vianočnom období zahreje na srdci. Pyšná a nafúkaná princezná Krasomila odmieta ruku ušľachtilého kráľa Miroslava, ktorý sa ale nevzdáva. V prestrojení záhradníka získava jej lásku a vďaka nej zbavuje spupnú dievčinu všetkých jej rozmarov a zlých vlastností. Na záver tejto rozprávky naozaj zazvoní zvonec a divák sa dočká štastného konca.


Nezabudnite, Pyšná princezná už 21.12. na Prime


Princezna se zlatou hvězdou (1959)

Čo by mala mať správna rozprávka, to všetko obsahuje aj Princezna se zlatou hvězdou. O ruku krásnej princeznej Lady sa bije zlý kráľ Kazisvet a dobrý princ Radovan. Nechýba ani múdra pestúnka s užitočnými radami či dobrý, no povoľný otec kráľ. A ako čerešnička na torte je kúzelný myšací kožúšok, ktorý pomáha princeznej uniknúť pred Kazisvetom. Vďaka nemu sa dostáva na hrad, kde sa zamiluje do svojho osudového muža, princa Radovana.


Klasická rozprávka Princezná se zlatou hvězdou už 23.12. na Markíze


S tebou mě baví svět (1982)

Vo vianočnom období nesmie chýbať ani rodinná komédia Márie Poledňákovej s trojicou hlavných hrdinov v podaní nezabudnuteľného Júliusa Satinského, Václava Postráneckého a Pavla Nového. Pôvodne plánovaná pánska jazda sa chtiac-nechtiac mení na opatrovanie detí na chate. Postupom času sa ukazuje, že svojské výchovné metódy tria chlapov môžu byť v niektorých situáciách lepšie než tie ženské, v iných zas vyvolajú úsmevné momenty.


Vychutnajte si komédiu S tebou mě baví svět 22.12. na Markíze


Šíleně smutná princezna (1968)

Hudobnými vložkami prešpikovaná rozprávka Šíleně smutná princezna s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckařom ukazuje, prečo je potrebné nechať láske voľné krídla. Princ nesúhlasí s pripravovaným zväzkom, ktorý by jeho život zviazal naveky s neznámou princeznou zo spriateleného kráľovstva. Pri úteku sa zoznámi s dievčinou, zhodou okolností práve princeznou, a zamiluje sa do nej. Skončí však vo väzení a naštartuje tak sled udalostí, ktoré vedú až k zákazu smiechu v celej krajine, a to iba kvôli šialene smutnej princeznej...


Rozprávka Šíleně smutná princezna počas Štedrého dňa na ČT1


Císařův pekař - Pekařův císař (1951)

Nezabudnuteľná dvojdielna historická veselohra o starnúcom cisárovi Rudolfovi II. (fantastický Jan Verich), ktorý sa namiesto plnenia vladárskych povinností snaží odhaliť tajomstvo umelej energie, ktorá by dokázala oživiť legendárneho Golema. Zložitú situáciu na dvore skomplikuje pekár Matej. Ten sa totiž podobá na cisára a po úteku z väzenia je považovaný za omladnutého panovníka. To vedie k rade komických situácií a zároveň aj intríg, ktoré spriada komorník Lang a Rudolfov brat Matyáš.


24.12. vás na Markíze obšťastní aj Císařův pekař a pekařův císař


Zdroj: telkac.sk 

Foto: telkac.sk

Tagy: Tri oriešky pre Popolušku S tebou ma baví svet Július Satinský Libuše Šafranková

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov