Obľúbení Simpsonovci oslavujú: Toto sme s nimi prežili

Simpsonovci
17.12.2014ZaujímavostiTelevízna zábava ponúkla počas uplynulého štvrťstoročia rad noviniek. Vlnu slávy zažili reality show, vedomostné a talentové súťaže alebo seriály zaoberajúce sa modernými spôsobmi vyšetrovania zločinov. Zároveň ale divákom ostáva jedna istota, ktorú neovplyvnili ani prudko sa striedajúce novinky. Je ňou animovaný seriál Simpsonovci, ktorého prvý diel sa na obrazovkách objavil 17. decembra 1989 a ktorému aj po 25 rokoch patrí miesto v najlepšom televíznom čase.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Premiérové diely sa totiž vo USA vysielajú v nedeľu od ôsmej hodiny večer a v súčasnosti beží za oceánom už 26. séria. Kreslení hrdinovia, ktorým dal tvorca Matt Groening (60) do vienka žltú pleť a vyvalené oči, sú najdlhšie vysielaným animovaným programom v histórii a čo do výdrže sa im nemôže rovnať ani žiadny ďalší komediálny seriál. Zo Simpsonovcov, ktorí pôvodne vznikli v roku 1987 pre sériu krátkych skečov v dnes zabudnutej The Tracey Ullman Show, sa stal celosvetový fenomén.


Simpsonovci: Príprava je nuda, no výsledok stojí za to


Po skoro 50 krátkych skečoch sa prvý zhruba dvadsaťminútový diel v éteri objavil pred Vianocami 1989 - avšak v záverečných titulkoch má Skladačka 1990 - a o mesiac neskôr začalo pravidelné vysielanie. Tučný tatko Homer, starostlivá mamka Marge, známy uličník Bart, šprtka Líza a najmladšia Maggie zažili počas rokov mnohé a zmenil sa aj ich vzhľad (ako veľmi, o tom sa mohli diváci presvedčiť vo štvrtej epizóde najnovšej série, tradičným špeciálom k Halloweenu), jedno ale zostáva rovnaké. Simpsonovci si vedia robiť srandu takmer z čohokoľvek - vrátane vlastnej dlhovekosti - a neboja sa ani politicky nekorektných vtipov.

Seriál si uťahuje z radov inštitúcií: vláda, polícia, školstvo i náboženstva. Napriek tomu sa ale odborníci zhodujú na tom, že Simpsonovci sú vlastne celkom normálnou rodinou, kde sa všetci majú radi a jeden bez druhého nedá ani ranu. Čo iného im ale tiež zostáva v meste, kde je starosta odplatný, polícia v lepšom prípade neschopná a za veľa nestojí ani televízia.


Seriály, ktoré vždy rozosmejú: Pozrite sa na 10 najlepších sitkomov


"Neúcta k autoritám" stojí za popularitou žltej rodinky, na druhej strane ale občas prinesie aj problémy. Je pravda, že tatko Homer, známy náklonnosťou k šiškám a Duffovému pivu, asi nie je vzorom ideálneho rodiča a jeho prístup k práci v jadrovej elektrárni nie je práve najsvedomitejší. Ale aj vďaka podobným kontroverziám patria Simpsonovci k najúspešnejším reláciám televízie Fox. Na svojom konte majú množstvo ocenení, vrátane viac ako troch desiatok cien Emmy, a poznajú ich diváci po celom svete.

Seriál o Simpsonovcoch je aj veľmi dobrý obchodný artikel. Nikto asi - okrem managementu štúdia - nevie, koľko presne Fox vďaka nim zarobil, odhady sa ale pohybujú v miliardách amerických dolárov. Len celovečerný film z roku 2006 utŕžil v pokladniach kín cez 500 miliónov dolárov, veľké príjmy plynú z predaja tričiek, figúrok a od nedávna aj stavebníc Lego s obľúbenými hrdinami. Niet divu, že si herci, ktorí nahovárajú originálne znenie, prídu na 400.000 dolárov za epizódu.


Animované trháky tohto roka: Cestovanie v čase aj supertajná misia


Okrem nich ale v seriáli počas takmer 20 rokov prehovorila kopa populárnych osobností, účinkovanie v Simpsonovcoch sa stalo jedným z dôkazov popularity hudobníkov, hercov i politikov. Líza sa napríklad dala viesť k budhizmu Richardom Gerom a Barta učil jazdiť na skateboarde slávny Tony Hawk. V Springfielde si tiež zahrali (a svoje postavičky nahovorili) Red Hot Chili Peppers, Aerosmith alebo Elton John - a tiež česká speváčka Markéta Irglová (ona a jej partner Glen Hansard v roku 2009 stvárnili írskej spevákmi).

Zdroj: ČTK 

Foto: internet, FB

Tagy: Simpsonovci Matt Groening

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov