Slovenský film Správa opäť v popredí záujmu: Snímka o úteku z Osvienčimu sa bude premietať v USA

26.01.2021ZaujímavostiPremiéra filmu Správa, ktorý rozpráva o úteku z Osvienčimu, sa kvôli pandémii odkladá na zatiaľ bližšie neurčený termín tento rok na jar.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tvorcovia plánovali koprodukčnú snímku Petra Bebjak uviesť 28. januára pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, ktorý sa pripomína o deň skôr. Film Správa sa ale bude 27. januára, v deň oslobodenia najväčšieho nacistického koncentračného tábora v Osvienčime, premietať v USA prostredníctvom medzinárodnej židovskej organizácie pre ľudské práva Centrum Simona Wiesenthala so sídlom v Los Angeles.

Za tvorcu o tom informovala Martina Reková. Po premietaní bude nasledovať on-line debata s režisérom Bebjakom a predstaviteľom hlavnej úlohy Noelom Czuczorom moderovaná držiteľom Oscara Richardom Trankom.

Slovensko-česko-nemecká snímka Správa, aktuálne slovenský kandidát na Oscara, bola nedávno tiež vybraná medzi distribučné tituly renomovanej americkej spoločnosti Samuel Goldwyn Films. Tá okrem Bebjakovej Správy zakúpila z čisto európskych snímok práva ešte na nedávneho víťaza Európskej filmovej ceny, dánsky film Chľast režiséra Thomasa Vinterberga. Vyhlásenie nominácií Americkej filmovej akadémie v kategórii najlepší medzinárodný film, pri ktorej sa bude hlasovať o Správe, bude 9. februára.

Film o jednom z najvýraznejších zápisov československých občanov o holokauste 

Dobrodružný filmový príbeh úteku mladých židovských väzňov Alfréda Wetzlera a Rudolfa Vrbu z prísne stráženého koncentračného tábora Osvienčim zachytáva skutočné udalosti. Dvomi mladíkmi následne vyhotovená detailná správa o fungovaní továrne na smrť sa v júni 1944 dostala aj do rúk W. Churchilla a FD Roosevelta, po vojne bola využitá v norimberskom procese. 

Podľa odborníkov išlo o jeden z najvýraznejších zápisov československých občanov do svetovej histórie. S Rudolfom Vrbom, jedným z hlavných hrdinov príbehu Správy, bol v kontakte aj režisér Steven Spielberg, keď pripravoval slávnu snímku Schindlerov zoznam.

Po boku hlavných hereckých predstaviteľov Noela Czuczora a Petra Ondrejičku zo Slovenska sa v úlohe spoluväzňa predstaví český herec Jan Nedbal, aktuálne známy z minisérií Božena a Herec, v menšej úlohe sa objaví Ondřej Malý. Z Čiech je tiež architekt snímky Petr Synek. Kameramanom snímky Správa je Martin Žiaran a kostýmovou výtvarníčkou Katarína Štrbová Bieliková.

Režisér Správy Peter Bebjak si za svoj film Čiara o pašovaní cigariet cez slovensko-ukrajinskú hranicu a natočený v slovenskej koprodukcii odniesol z festivalu Karlovy Vary cenu za réžiu. Jeho trojdielna miniséria Herec je aktuálne nominovaná na Cenu filmovej kritiky aj Českého leva.

Zdroj: ČTK 

Foto: Sprava.sk/D.N.A., s.r.o.

Tagy: Peter Bebjak Správa

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov