Prestížny filmový festival aj so Slovákmi: Na ONLINE Berlinale máme veľké zastúpenie!

01.03.2021ZaujímavostiPandémia rozdelila 71. medzinárodný filmový festival v Berlíne na dve časti. V pondelok sa začína marcové online podujatie určené pre filmových profesionálov, v júni premietnu vybrané filmy v open-air kinách aj pre verejnosť. Súbežne s festivalom štartuje aj online Európsky filmový trh, na ktorom sa predstavia slovenskí tvorcovia s novými projektmi.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Pripravený je aj virtuálny pavilón o slovenskej kinematografii," informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka Slovenského filmového ústavu (SFÚ). Podujatie potrvá do 5. marca.

Premietnu Krajinu ve stínu

V oficiálnom programe festivalu slovenská kinematografia tento rok nemá zastúpenie, na trhovej projekcii však premietnu koprodukčnú česko-slovenskú snímku Krajina ve stínu (2020) režiséra Bohdana Slámu, ktorá na nedávnom udeľovaní Cien českej filmovej kritiky zvíťazila v kategóriách najlepší film a najlepšia herečka a s 15 nomináciami je aktuálne horúcim kandidátom na Českého leva.

Slovenské filmy majú bohaté zastúpenie

Slovenská kinematografia má bohaté zastúpenie predovšetkým v sprievodnom programe berlínskeho festivalu a filmového trhu. Po piaty raz sa počas Berlinale koná stretnutie účastníkov vzdelávacieho projektu Emerging Producers pre talentovaných európskych producentov so zameraním na dokumentárne filmy. Slovensko v programe zastupuje producentka, dramaturgička, expertka na kultúrnu politiku a kreatívny priemysel Zora Jaurová. Z jej pripravovaných producentských projektov je najočakávanejšia dráma Moc, ktorú nakrúca režisér a producent Mátyás Prikler.

V tréningovom programe pre skúsených scenáristov zo strednej a východnej Európy ScripTeast reprezentuje Slovensko na Berlinale mladý scenárista a režisér Teodor Kuhn, ktorý má za sebou úspešný debut Ostrým nožom (2019). "Na programe sa zúčastní s pripravovaným projektom Zlatokopka o mladom dievčati vyrastajúcom v zložitom rodinnom prostredí, ktoré sa aj za cenu bolestnej skúsenosti a straty svojich snov rozhodne dať svojej rodine druhú šancu," priblížila Nôtová.

Priestor aj pre mladé talenty

Počas Berlinale sa uskutoční aj networkingová platforma Berlinale Talents pre mladých filmárov z celého sveta. Na sérii prednášok, panelových diskusií, workshopov a prípadových štúdií na rôzne témy týkajúce sa tvorby filmového diela sa tento rok zúčastnia dvaja slovenskí zástupcovia - dokumentaristka Barbora Berezňáková a režisér a producent Matúš Krajňák.

Pravidelnou súčasťou Berlinale je prezentačný stánok slovenskej kinematografie Central European Cinema, ktorý každoročne zabezpečuje SFÚ spolu s Českom a Slovinskom. Nôtová potvrdila, že tento rok je stánok v online priestore a okrem iného predstavuje nový koncept katalógov slovenských filmov Slovak Films 2020 a New & Upcoming Slovak Films 2021 určených pre filmových profesionálov.

Zdroj: TASR 

Foto: Bontonfilm, Video: YouTube/Totalfilm.cz

Tagy: Berlinale Krajina ve stínu

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov