Nezvyčajné udeľovanie Oscarov: Nastanú zmeny! Toto sa stalo naposledy pred 50-timi rokmi

24.04.2021ZaujímavostiV noci z nedele na pondelok stredoeurópskeho letného času (SELČ) začne v Los Angeles 93. ročník udeľovania cien americkej Akadémie filmového umenia, takzvaných Oscarov. Kvôli pandémii koronavírusu sa tohtoročný ceremoniál koná takmer o dva mesiace neskôr, ako bolo pôvodne plánované. Koronavírus tiež poznamenal slávnostné udeľovanie, ktoré bude prvýkrát na dvoch miestach naraz.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Tohtoročný ročník je však podľa médií význačný tiež rôznorodosťou nominovaných filmárov, v najprestížnejších kategóriách totiž patrí medzi favoritov v rekordných počtoch ženy a tvorcovia tmavej pleti či ázijského pôvodu.

Najviac nominácií má tento rok snímka Mank, ktorá sa uchádza o desať zlatých sošiek vrátane tej za najlepší film. Sedem nominácií má film Chicagský tribunál. Ďalšími uchádzačmi o cenu za najlepší film sú Nádejná mladá žena, Minari, Judas and the Black Mesiah, The Father, Sound of Metal a Krajina Nomádov.

Práve posledná menovaná snímka je pritom podľa väčšiny kritikov favoritom na zisk zlatej sošky za najlepší film, prevládol totiž na cenách BAFTA, na Zlatých glóbusoch a odniesol si hlavnú cenu tiež od Združenia amerických producentov (PGA).

Získa Oscara Netflix?

Ak by Krajina Nomádov v najsledovanejšej kategórii zvíťazila, znamenalo by to, že Oscar za najlepší film opäť utiekol streamovacej a producentskej spoločnosti Netflix, z ktorej produkcie pochádza napríklad Mank či Chicagský tribunál. Jej snímky pritom majú už druhý rok v rade najvyšší celkový počet nominácií, tento rok ich nazbierali 35.

Naposledy sa to stalo pred 50-timi rokmi

Tohtoročný ročník priniesol uchádzačov o ocenenie s najviac rôznorodým pôvodom v histórii Oscarov. Deväť z dvadsiatich hercov a herečiek nominovaných za najlepší výkon vo vedľajšej a hlavnej úlohe pripadlo zástupcom etnických menšín. O cenu za najlepšiu herečku sa uchádzajú dve černošky, čo sa stalo naposledy pred 50-timi rokmi. O najlepšieho herca sa prvýkrát uchádzajú dvaja muži ázijského pôvodu. A dve ženy tiež bojujú o zisk sošky za najlepšiu réžiu. Režisérka Krajiny Nomádov Chloé Zhao je navyše prvou nebiele ženou, ktorá nomináciu v prestížnej kategórii získala. Rad médií ju dokonca považuje za favoritku.

Ako bude vyzerať ceremoniál?

Pomerne nejasné zatiaľ zostáva, ako bude za koronavírusových reštrikcií vyzerať sám ceremoniál. Jeho producenti už skôr uviedli, že chcú zachovať zdanie honosného galavečera, hoci sa akcie nezúčastní toľko ľudí, ako býva obvyklé. Všetkým hosťom však vopred oznámili, že na galavečere nebude možné hovoriť diaľkovo cez aplikáciu Zoom. Práve problémy pri vstupoch na diaľku sprevádzali napríklad udeľovanie Zlatých glóbusov a spôsobili nemálo rozpačitých okamihov.

Galavečer už tretí ročník v rade nebude mať hlavného moderátora, jednotlivé kategórie namiesto toho uvedú rôzne skupiny celebrít. Celá šou pritom podľa producentov bude priamo pracovať s pandémiou a jej ničivými dopadmi na filmový priemysel. Výrazným motívom údajne budú rúška. Ceremoniál sa bude prvýkrát odohrávať na dvoch miestach, a to klasicky v hollywoodskej sále Dolby Theatre, a potom tiež v budove losangeleskej stanice Union Station.

Očakáva sa rekordne nízka sledovanosť

Médiá napriek úsiliu producentov očakávajú, že tento ročník bude sprevádzať rekordne nízka sledovanosť, s ktorou sa potýkali aj iné filmové ceny tohtoročnej sezóny. Na Oscary sa skôr pozeralo 35 až 45 miliónov divákov a v sledovanosti sa tak nachádzali hneď za Super Bowlom, teda finále zámorskej ligy amerického futbalu (NFL), ktorý je tradične najväčšia americká televízna udalosť.

Vlani však sledovanosť Oscarov spadla medziročne o 20 percent, čo bolo ešte pred začiatkom pandémie. Sledovanosť tohtoročných Zlatých glóbusov, ktoré sa konali v novom formáte vyhovujúcom koronavírusovým reštrikciám, bola o 64 percent nižšia ako rok predtým. Podobný prepad zaznamenali tiež hudobné ceny Grammy, tie tento rok mali doteraz najnižšiu sledovanosť, medziročne klesla o 51 percent.

Prenos zo slávnostného odovzdávania Oscarov začína na televíziu ABC a vybraných streamovacích platformách v pondelok v 02:00 SELČ.

Zdroj: ČTK 

Foto: TASR/Photo by Chris Pizzello/Invision/AP, File; Video: YouTube/ Netflix, SearchlightPictures

Tagy: Oscar

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov