Varovanie pre rodičov: Rozprávky sú brutálnejšie než horory

Tom & Jerry
02.01.2015ZaujímavostiZabudnite na slávnu scénu v sprche z filmu Psycho. Ak chcete naozaj hororový zážitok, pozrite sa na prvých päť minút kresleného filmu Hľadá sa Nemo. Myslíte si, že Tarantino je násilný?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

A čo Snehulienkina macocha, ktorú, ako podotýkajú britskí vedci, "zasiahol blesk, spadla dole z útesu a rozdrvil ju veľký balvan, kým ju prenasledovalo sedem pomstychtivých trpaslíkov", napísal britský denník The Times. Štúdia v časopise British Medical Journal zistila, že zásadné postavy oveľa častejšie umierajú - a často dosť škaredým spôsobom - viac v kreslených rozprávkach určených pre deti ako vo filmoch pre dospelých.


Mohlo by vás zaujať: Návrat na dno oceánu: Rozprávka o Nemovi bude mať pokračovanie


Tím Londýnskej univerzity porovnal 45 najlepšie zarábajúcich animovaných filmov v dejinách vždy s najvýnosnejším filmom pre dospelých z daného roku a dospel k záveru, že kreslené filmy sú "prešpikované smrťou a skazou".

Nájdu sa tu úmrtia spôsobené strelnou zbraňou (Bambi, Peter Pan, Pocahontas), ubodanie (Snehulienka, Malá morská víla) či osirotenie kvôli žravosti barakudy (Hľadá sa Nemo). A kľúčovým postavám v kreslených rozprávkach hrozí dvakrát častejšie smrť ako vo filmoch pre dospelých.


Mohlo by vás zaujať: Obľúbení Simpsonovci oslavujú: Toto sme s nimi prežili


"Detské animované filmy nie sú nevinnými alternatívami krvavých scén a masakrov typických pre americké dospelé snímky. V skutočnosti sú semeniskom vrážd a zmaru," napísali autori štúdie, ktorí naznačili, že to môže mať škodlivé následky.

Deti vo veku od dvoch do piatich rokov týždenne prijímajú odhadom 32 hodín vizuálnych médií vrátane filmov. Ako dosvedčí množstvo rodičov, deti sa rady na rovnaký film pozerajú opakovane, a teda aj úmrtia v nich vidia mnohokrát. Podobné vystavenie smrti a vraždám na obrazovke alebo filmovom plátne môže mať na deti, a predovšetkým tie malé, dlhotrvajúce následky.


Detské bezpečné surfovanie nájdete na www.rexik.sk


"Nedávne dôkazy naznačujú, že mediálne vystavenie skutočným traumám - napríklad teroristickým útokom - môže u detí spustiť príznaky posttraumatických stresových porúch. A zatiaľ čo u starších detí je pravdepodobnejšie, že ich vydesí spravodajstvo o skutočných udalostiach, deti mladšie ako sedem rokov môžu s rovnakou pravdepodobnosťou vystrašiť aj nerealistické a dokonca aj nemožné udalosti, ktoré sledujú na plátne," napísali autori štúdie.

A čo potom, keď sa budú pozerať na kresleného Tarzana, kde jeho rodičov zabije leopard. Alebo na Levieho kráľa - keď je zvrhnutý kráľov brat Scar, zožerie ho za zradu jeho armáda hyen a zrejme ho tiež (kamera hanblivo uhne stranou), spália plamene.


Mohlo by vás zaujať: Nominácie na Annie Awards: Animovaným filmom vládnu Škatuliaci


Preto autori odporúčajú, aby sa rodičia na filmy pozerali so svojimi deťmi - a v prípade potreby im poskytli citovú podporu.

Zdroj: ČTK 

Foto: psychology.com

Tagy: Hľadá sa Nemo animované filmy rozprávky

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov