Autorka predlohy oscarovej snímky: Ľutujem, že som ju napísala

Skrotená hora
03.01.2015ZaujímavostiAmerická spisovateľka Annie Proulx ľutuje, že napísala poviedku Skrotená hora, ktorá sa stala predlohou rovnomennej oscarovej snímky z roku 2005. Ako pre literárny časopis The Paris Review povedala 79-ročná literátka, po uvedení filmu do kín čelila mnohým sporom a problémom.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Veľa ľudí nepochopilo príbeh. Myslím, že pre čitateľov je dôležité nechať voľné miesta, aby ich zaplnili podľa vlastných skúseností, no žiaľ Skrotená hora zasiahla predovšetkým publikum, ktoré má silnú predstavivosť. Veľa ľudí sa rozhodlo, že príbeh musí mať šťastný koniec. Nemôžu zniesť, ako to končí, nevedia to strpieť. A tak prepisujú príbeh, pridávajúc rôzne typy priateľov a nových milencov po tom, čo Jacka zabijú. A ja z toho zúrim," priznala autorka.


Mohlo by vás zaujať: Extrémna premena Princa z Perzie: Kvôli novému filmu sa týral!


"Nevedia pochopiť, že príbeh nie je o Jackovi a Ennisovi. Je o homofóbii, o sociálnej situácii. Je o mieste a určitom postoji a morálke. Nechápu to," dodala. "Neviem povedať, koľkokrát mi písali, akoby očakávali, že poviem, 'Dobre, kiež by som mala cit napísať to tak'. A všetci začínajú rovnako: 'Nie som gej, ale...' Implikujú tým to, že ako muži vedia lepšie, ako sa títo ľudia budú správať. A možno vedia. Ale to nie je príbeh, ktorý som napísala. Oni nie sú ich postavy. Podľa zákona patria mne," pokračovala Proulx.

Poviedka Skrotená hora vyšla po prvý raz v roku 1997 v časopise The New Yorker. Neskôr sa stala súčasťou zbierky Close Range: Wyoming Stories (1999). Filmovú adaptáciu nakrútil Ang Lee podľa scenára Diany Ossana a Larryho McMurtryho. V hlavných úlohách sa predstavili Jake Gyllenhaal a Heath Ledger. Snímka si vyslúžila tri Oscary, štyri Zlaté glóbusy a tri ceny BAFTA, pričom jednu z cien Britskej akadémie filmových a televíznych umení získal Jake Gyllenhaal. 


Mohlo by vás zaujať: Drogy, lieky a alkohol: Týchto slávnych hercov zabila chémia!


Edna Annie Proulx okrem spomínanej poviedky napísala aj román The Shipping News (v češtine vyšiel pod názvom Ostrovní zprávy, pozn.), za ktorý jej udelili Pulitzerovu cenu za fikciu a taktiež podľa neho vznikol film Pobrežné správy (2001). Známe sú aj jej tituly Postcards, Accordion Crimes či That Old Ace in the Hole (v češtine vyšiel pod názvom Drsná země, pozn.). Okrem toho autorka vydala aj niekoľko zbierok poviedok. 

Zdroj: SITA 

Foto: internet

Tagy: Skrotená hora Jake Gyllenhaal

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov