Kontroverzné a kvalitné: Tieto škandinávske filmy dorazia na Slovensko

Boj snežného pluhu s mafiou
04.01.2015ZaujímavostiV banskobystrickej Záhrade - Centre nezávislej kultúry (CNK) sa od 20. do 22. januára uskutoční prehliadka toho najzaujímavejšieho, čo vzniklo v škandinávskej kinematografii za minulý rok.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

"Návštevníci prehliadky Scandi 2015 sa presvedčia o tom, že legendárny Bergman a kontroverzný von Trier sú iba útržkom zo škály tamojšej produkcie," uviedol Slavo Sochor, spolupracovník Záhrady - CNK.


Slovenská dokumentaristika nespí: Tieto zábery musíte vidieť


Prehliadku najlepších severských filmov s podtitulom Severská filmová lekcia otvorí švédsky film Holub sedel na konári a rozmýšľal o živote, ktorý na poslednom MFF v Benátkach získal najvyššie možné ocenenie – Zlatého leva. Takisto ďalší program trojdňovej prehliadky ponúkne najmä tituly, ktoré zarezonovali na prestížnych európskych festivaloch.

"Pre severský film je veľmi dôležitým aspektom svojrázny humor. Ten bude okrem otváracieho filmu zastúpený aj vo filme Boj snežného pluhu s mafiou. V ňom sa obľúbený Stellan Skarsgard spolu so svojím veľkým technologickým pomocníkom v nórskych závejoch snaží pomstiť smrť svojho syna. Veľmi svojsky pôsobí aj islandská snímka O koňoch a ľuďoch, údajne prvý skutočný film o koňoch, v ktorom sa dostanú na pretras aj náročné vzťahové peripetie medzi koňmi a ľudským pokolením," poznamenal Sochor.


Kirchhoff sa kontroverzných tém nebojí: Toto chystá v novom filme


Rasovú neznášanlivosť ako jeden z problémov modernej spoločnosti akcentuje fínsky film Levie srdce. "Tvorcovia tu atypicky stavili na súboj myšlienkového radikalizmu s ľudským citom, čím sa im podarilo náročnú tému citlivo odľahčiť. O psychológii ľudských vzťahov hovorí tiež film Vyššia moc, ktorý skúma tradičné postavenie muža a ženy v rodine a existenciálnu drámu stavia netradične do krajiny ohrozenej mohutnou lavínou," priblížil.


Filmové plagáty, pri ktorých to prehnali: Nechutné, zvrhlé aj sexi


Podľa organizátorov Severania každoročne produkujú vyše stovky filmov, ktoré sa dokážu nielen komerčne predať, ale zároveň vyhrať aj "staré" Benátky. Prehliadka Scandi 2015 má celoslovenský charakter, koná sa aj v iných mestách a v Česku.

Zdroj: TASR 

Foto: internet

Tagy: O koňoch a ľuďoch Boj snežného pluhu s mafiou Scandi 2015

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov