Prepadáky roku 2014: 10 najhorších filmov aj so slovami kritikov

Koláž
08.01.2015ZaujímavostiAmerický šoubiznisový magazín Vulture zverejnil zoznam najhorších hollywoodskych filmov uplynulého roka. Rebríček vznikol na základe zoznamov filmových kritikov. Týchto desať sa v nich objavilo najčastejšie.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

1. Ninja korytnačky (Teenage Mutant Ninja Turtles)

Najnovší korytnačí počin z dielne režiséra Jonathana Liebesmana sa ani zďaleka nepodobá na príbehy korytnačích bratov z osemdesiatych rokov. Leonardo, Raphael, Michelangelo a Donatello vo filme za 125 miliónov dolárov síce opäť zachraňujú New York pred bezcharakterným Shredderom, no tentoraz sú oveľa väčší, mohutnejší a divokejší. Navyše im v tom pomáha Megan Fox v úlohe odvážnej reportérky April O'Neil, ktorej herecký výkon neuverili, ako sa zdá, ani americkí filmoví kritici.

2. Sin City: Ženská, pre ktorú by som vraždil (Sin City: A Dame to Kill For)

Komentár Davida Edelsteina (kritik magazínu Vulture) na adresu filmu hovorí za všetko: „Režisér prepadákov Robert Rodriguez a grafický umelec s temnou dušou Frank Miller sa oddali najdrsnejšiemu spôsobu nihilizmu, ale vytvorili aj pekné zábery. Tento čierno-biely film, s občasným využitím farieb, je tým najprvoplánovejším obrazom pomsty aký si viete predstaviť.“
V neprospech tejto adaptácie známej knihy napokon hovorí aj pomer výdavkov a zárobku. Film zarobil necelých 40 miliónov dolárov, no producentov stál o 25 miliónov viac. Snímku teda nezachránili ani mená ako Bruce Willis, Eva Green, Joseph Gordon-Levitt, Jessica Alba či Mickey Rourke.

3. Left Behind

Oscarový herec Nicolas Cage, ktorý si vo filme zahral hlavnú úlohu, zrejme za umiestnenie v tomto rebríčku nebude veľmi rád. 110 minútový apokalyptický triler režírovaný Vicom Armstrongom obsadil v nelichotivom zozname tretie miesto. Ako vtipne hovorí jeden z mnohých komentárov k filmu, jedinú hviezdičku si zaslúžil akurát parádny kabriolet, ale keďže ho aj tak v priebehu pár minút nechajú vybuchnúť a zhorieť, nedostane nič! Napokon, za málo peňazí veľa muziky nečakajte. Filmári pracovali s viac než obmedzeným rozpočtom 16 miliónov amerických dolárov.


Najlepšie v roku 2014: Tieto filmy sa oplatí vidieť!

 


4. Herkules: Zrod legendy (The Legend of Hercules)
 
Neporaziteľný Hercules bol podľa filmových kritikov v boji proti tyranskému nevlastnému otcovi tentokrát taký zlý, že ešte aj v tomto zozname obsadil len štvrtú priečku. Nuž, ani Hercules (podobne ako Ninja korytnačky) už nie je to, čo býval. A keď ho má stvárniť bývalý upír Kellan Lutz, len ťažko mu uveríte.

Susan Wloszczyna, kritička z RogerEbert.com, označila film za zmes mečových a sandálkových klišé, ktoré si tvorcovia požičali od Snyderovej adaptácie vojnovej Tristovky.
 


5. Transcendencia (Transcendence)

Čínska produkčná spoločnosť DMG Entertainment, ktorá film distribuovala, vstúpila do partnerstva so spoločnosťou Alcon Entertainment vraj kvôli tomu, aby mohla Transcendenciu financovať. To ale zjavne filmových kritikov nezaujíma a film označila za jeden z desiatich najhorších v minulom roku. Scifi snímka Wallyho Pfistera so zaujímavou myšlienkou sa oproti ostatným podobným filmom podľa nich neposunula nikam. Snaha vedca Willa Castera (Johnny Depp) vytvoriť stroj obdarený umelou inteligenciou a schopnosťou vnímať emócie, ktorý by dokázal sústrediť ľudské poznanie, opäť narazí na odporcov umelej inteligencie.

Joshua Rothkopf pre Time Out New York napísal, že množstvo peňazí využitých na nepresvedčivé digitálne efekty a otravnú hudbu, nijako neukazujú záujem o skúmanie potenciálnych výhod počítačom rozšírenej inteligencie.

6. Ja, Frankenstein (I, Frankenstein)

Už samotný názov filmu kritici označili za stupídny a zvyšok filmu, v ktorom Aaron Eckhart vyzlečie svoju košeľu a bojuje s démonmi vedľa chrličov a anjelov, nie je podľa nich o nič menej absurdný. Už spomínaný David Edelstein sa na adresu Frankensteina od Stuarta Beattieho vyjadril takto: „Vďaka spomaleným Eckhartovým pohybom celý film vyznel dosť tupo. Bolo to neprirodzené. Chcelo sa mi kričať.“


Najočakávanejšie filmy roka: Tieto snímky nesmiete minúť


7. Muži, ženy a deti (Men, Women, & Children)

Najnovšia komédia Jasona Reitmana sa u amerických kritikov nestretla s pochopením ani podporou. Ťažko povedať, čo im na tejto sonde do sexuálnych frustrácii dospievajúcich a dospelých ľudí prekáža najviac. Paradoxne českí a slovenskí fanúšikovia ho na webových stránkach hodnotia kladne. Mike D'Angelo film zhodnotil takto: „Mnoho dejových liniek vyznie až smiešne melodramaticky. Z emocionálnej stránky ide o kumulovanie všetkého, čo prekračuje hranicu absurdity.“

8. Zimný príbeh (Winter's Tale)

V prípade Zimného príbehu kritici nezhltli tvorcom filmu miestami až absurdný námet a nakoniec ani Willa Smitha v úlohe Lucifera. Peter Travers pre časopis Rolling Stone označil film za prvotriednu blbosť, absurdnú táraninu a divákom odporučil pozerať ho len s osobou, ktorú nemajú radi.

9. Transformers: Zánik (Transformers: Age of Extinction)

Film Tranformers: Zánik je v poradí štvrtým príbehom o rozprávajúcich strojoch ochraňujúcich ľudstvo. Americkí kritici ho označili za zmesku steroidových mašín, ktoré sa tentoraz snažia podobať na dinosaurov. Podľa nich môžete opäť zabudnúť na to, že zistíte, ktorý z nich v súboji práve vyhráva, pretože pri tejto snahe sa akurát môže stať, že váš mozog sa „transformuje na kašu“. Takže film bez zľutovania umiestnili na deviatu priečku. Skalných fanúšikov úspešnej série Transformerov toto umiestnenie nijako nerozhodilo a štedrou náplasťou pre tvorcov filmu môže byť zárobok, ktorý predstavuje viac ako miliardu dolárov!

 

10. Všetky cesty vedú do hrobu (A Million Ways to Die in the West)

Veľmi nelichotivo sa David Edelstein z magazínu Vulture vyjadruje aj na adresu posledného umiestneného v zozname desiatich „najlepších z najhorších“. V jeho článku odzneli slová ako hnoj, vagína Sarah Silvermanovej, herci oblečení ako západné archetypy a podobne. Nuž, Sethovi MacFarlaneovi to bude asi jedno. Film si totiž napísal, zrežíroval, produkoval, zahral si v ňom a ešte na ňom aj zarobil slušných 86 miliónov dolárov.

Zdroj: internet 

Tagy: zahraničné filmy najhoršie filmy kritika

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov