Hviezdy na Slovensku: Pozrite si hollywoodske filmy natočené u nás

20.01.2015ZaujímavostiNie je žiadnym tajomstvom, že filmové interiéry a špeciálne exteriéry bývajú v skutočnosti celkom inými miestami, než sa na obrazovke zdá. Napríklad taký stredoveký film s nedobytnými hradbami by sa v USA natáčal len veľmi ťažko...
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Hollywoodski tvorcovia na svojich cestách za tými pravými miestami, ktoré sa do ich snímok hodia najviac, pritom niekoľkokrát „zablúdili“ aj k nám. Slovenská príroda a najmä česká metropola sa už stala dejiskom (nielen) amerických filmových scénok niekoľkokrát. Vďaka tomu srdce Európy navštívili aj také mená ako sú George Clooney, Nicole Kidman, Owen Wilson, Heath Ledger, či Tom Cruise.

Merlin

Na Slovensku to všetko odštartoval fantazijný film o čarodejníkovi z roku 1993.  Tvorcom filmu sa do deja hodila najmä naša prekrásna príroda, a tak sa scény okolo Kamelotu odohrávali najmä v oblasti Slovenského krasu, konkrétne v jaskyni Domica. Okrem toho sa Richard Lynch, ktorý sa objavil aj v seriáloch Starsky & Hutch či Star Trek, prechádzal neďaleko Malaciek, Lozorna a Bratislavy. Nejde pritom o najlepšie spracovanie legendárneho príbehu o Artušovi, Guinevere a Merlinovi, no je to údajne prvý americký film natáčaný u nás, preto sa právom objavuje v tomto zozname.

Adrenalín: Predbehni smrť

Už tri roky po Merlinovi (teda v roku 1996) sa americký štáb znovu presunul na Slovensko, aby v okolí Bratislavy, Modry či hradu Červený kameň natočili ďalší svoj veľkolepý počin. Teda, pravdupovediac, ani nie tak veľkolepý, ale to mu s radosťou odpustíme, keďže pôvodný plán natáčať v Prahe si tvorcovia rozmysleli v prospech slovenských filmových exteriérov. Hlavnú úlohu si v ňom zahral Christopher Lambert.

Dračie srdce

V tom istom roku (1996) sa ale Slovensku natáčal aj oveľa úspešnejší film z dielne režiséra Roba Cohena. Scény odohrávajúce sa v okolí Čachtického a Spišského hradu, v Slovenskom raji a v štúdiách na Kolibe v kombinácii s fantastickými vizuálnymi efektmi priniesli filmu nomináciu na Oscara v kategórii Najlepšie vizuálne efekty. Sošku síce nevyhrala, ale Slováci si film obľúbili nielen vďaka hereckým výkonom Dennisa Quaida a Seana Conneryho, ktorý prepožičal svoj charizmatický hlas Dracovi, ale aj vďaka patričnej hrdosti, ktorú právom cítia, keďže sa tento fantastický film spája s ich krajinou.

Mierotvorca

V roku 1997 slovenské hlavné mesto bez problémov nahradilo v akčnom trileri hneď tri mestá, a to Sarajevo, Viedeň a New York! A tak sa podplukovník špeciálnej americkej armádnej jednotky George Clooney a expertka na jadrovú fyziku Nicole Kidman pokúšali „zachrániť svet“ z bratislavskej Incheby namiesto americkej základne Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA) alebo Bieleho domu.

Kull dobyvateľ

Kevin Sorbo, nám známy najmä ako Herkules, v roku 1997 navštívil Slovensko, tentoraz však ako dobyvateľ Kull. Názory kritiky na tento film boli najmä negatívne, no hrady Devín, Červený Kameň či Spišský hrad a Dunaj, kde sa scény tohto fantazijného filmu odohrávali, za to určite nemôžu.


Rukojemník v kinách: Česko-slovenská dráma s Lasicom a Šafránkovou


Za nepriateľskou líniou

Rok 2001 bol z pohľadu zahraničnej produkcie na slovenskom území veľmi úspešný. Natáčali sa tu až tri filmy, jedným z nich je práve akčný vojnový film Za nepriateľskou líniou. K americkým hereckým hviezdam Owenovi Wilsonovi a Geneovi Hackmanovi sa tvorcovia rozhodli pridať aj tie slovenské – Marka Igondu, Kamila Kollárika (a srbských vojakov si zahrali príslušníci vojenského útvaru v Martine), a tak vo Veľkej Fatre vznikol tento úspešný film. Americkí filmári dokonca na svoje náklady opravili niektoré príjazdové cesty, aby mohli na miesto nakrúcania dopraviť potrebnú techniku.

Príbeh rytiera

Druhým filmom nakrúteným v roku 2001 (aj) na Slovensku je Príbeh rytiera v hlavnej úlohe s fantastickým Heathom Ledgerom. Väčšina sa však natáčala v pražských ateliéroch na Barrandove a českej dedinke Otročiněves v Stredočeskom kraji.

Povstanie

Posledným americkým počinom roku 2001 natočeným u nás (konkrétne v Bratislave) je vojnová dráma Povstanie. Dej sa odohráva v roku 1943 vo varšavskom gete, kde sa uväznení poľskí Židia vzbúria proti nacistickej armáde. Ide síce o televízny film, no napriek tomu si môžeme povedať, že u nás natáčali hviezdne hollywoodske mená ako Jon Voight, Leelee Sobieski či predstaviteľ Rossa z Priateľov, David Schwimmer.

Eragon

Údajne veľmi nepodarené spracovanie rovnomennej knižnej predlohy od Christophera Paoliniho sa v roku 2006 natáčalo v oblasti Vysokých Tatier a Slovenského raja. Mimochodom, herci Jeremy Irons a John Malkovich, ktorí si v ňom zahrali, už predtým (v roku 1998) stvárnili mušketierov v dobrodružnom filme Muž so železnou maskou, kde si zahrali aj Gérard Depardieu a Leonardo DiCaprio.

Posledná légia

Máme to my šťastie na kvalitné herecké mená. Teda, vďaka našim krásnym hradom a nádhernej prírode sa tentokrát Spišský hrad a Červený Kameň stali dejiskom natáčania dobrodružného fantazijného filmu Posledná légia. A tak sa do zoznamu hollywoodskych pánov hercov pripísali v roku 2007 aj Angličania Colin Firth a Ben Kingsley.

Tagy: Hollywoodske filmy Slovensko

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov