Herci a ich dvojníci: Kto zaskakuje za hviezdy pri náročných scénach?

Rupert Grint a jeho dvojník a kaskadér Anthony Knight
21.01.2015ZaujímavostiPríliš sa o nich nehovorí, ale sú to práve oni, ktorí dodávajú filmom punc akčnosti. Reč je o kaskadéroch, ktorí zastupujú hercov pri náročných scénach, v ktorých by netrénovanej osobe hrozil úraz. Kto sú títo ľudia a čomu musia čeliť?
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Herecký chlebíček nechutí vždy najlepšie, herectvo je totiž profesia, ktorá nezriedka bolí. Jackie Chan, Bruce Lee, ale aj mnohí ďalší známi herci túto bolesť dôverne poznajú. Dnes pri nejednej akčnej scéne so zatajeným dychom sledujeme hollywoodske hviezdy ako zdolávajú prekážky, ktorých prekonanie sa bežnému smrteľníkovi môže zdať byť ako „Mission Impossible“. Viac než umenie týchto mágov však sledujeme „iba“ ich dablérov, kaskadérov, ktorí namiesto nich riskujú svoje životy. Kto sú však títo ľudia?

Krutou pravdou zostáva, že o dabléroch hviezd hereckého neba sa príliš často nepíše. Žijú v tieni Oscarmi ovenčených celebrít a väčšinou bývajú označovaní len za „stunt double“, teda vo voľnom preklade dvojník-kaskadér. Nezriedka ich prínos býva marginalizovaný, pravdou však je, že bez nich by filmy v podobe, ako ich poznáme, azda ani nemohli vzniknúť. Nezastupujú hercov len pri nebezpečných scénach, ale vo všeobecnosti pri všetkom, čo by „originálni“ herci nezvládli alebo v čom majú zakázané účinkovať. Vzájomná podobnosť nie je až tak dôležitá, skôr to, čo všetko dokážu.

Kto sú teda známi dvojníci-kaskadéri a koho zastupovali, respektíve zastupujú?

Alicia Vela–Baileyová

Pôvodom havajskú krásku Aliciu Velu-Baileyovú ste pravdepodobne už videli vo viacerých filmoch, hoci o tom takmer s určitosťou ani neviete. Vôbec prvýkrát sa mihla v prepadáku s Millou Jovovichovou pod názvom Ultraviolet a práve tento film jej pomohol naštartovať jej kariéru. O pár rokov na to zaskakovala v Avatarovi za Zoe Saldanovú, neskôr za Shailene Woodleyovú v Divergencií a naposledy si zahrala dvojníčku Anne Hathawayovej v mega-úspešnom Interstellari.

„Jedna z mylných predstáv hovorí, že herci nedokážu zahrať náročné scény (…) Hoci oni chcú tieto scény robiť, veľakrát im to z dôvodu bezpečnosti nedovolia. Viacerí z nich by to chceli spraviť všetko vo vlastnej réžií, ale musíme myslieť na bezpečnosť a preto prídeme my a pomôžeme im,“ priblížila Alicia svoju prácu pre web latina.com.

Anthony Knight: Dvojník Ruperta Grinta

Keď sa v roku 2004 nakrúcal Harry Potter a väzeň z Azkabanu, produkcia hľadala vhodného dvojníka pre Ruperta Grinta, predstaviteľa Rona Weasleyho. Našli ho napokon v podobe Anthonyho Knighta, ktorý nielenže mal rovnakú farbu vlasov ako Ron, ale bol len o tri centimetre nižší, takže na plátne boli skoro na nerozoznanie. V prípade Knighta a Grinta je zaujímavé to, že sa vďaka filmu stali veľmi dobrými kamarátmi a produkcia s jeho prácou bola natoľko spokojná, že ho obsadili do ďalších piatich častí. Takže pamätajte, nie je Ron ako Ron.

Sarah Laneová: Dvojníčka Natalie Portmanovej v Čiernej Labuti

Čierna labuť Darrena Aronofského svojho času vyniesla Natalie Portmanovej Oscara za Najlepšiu herečku v hlavnej úlohe. K získaniu jej však výrazne napomohla sólistka prestížneho American Ballet Theatre Sarah Laneová, ktorá za Portmanovú zaskakovala v prípade niektorých tanečných sekvencií. Nedlho po udelení Oscarov (kedy v ďakovnej reči pri preberaní sošky Portmanová Laneovej ani len nepoďakovala) sa rozhorel spor o tom, aký veľký tento záskok v skutočnosti bol. Darren Aronofsky trval na tom, že 80% „tanečných“ záberov patrilo Natalie. Sarah Laneová tvrdila presný opak, keď vyhlásila, že z 95% tancovala iba ona.

„Poprosili ma, aby som nedávala žiadne rozhovory až do udelenia Oscarov, pretože by to bolo zlé pre Nataliin imidž. Snažili sa vytvoriť obrázok o tom, že Natalie dokázala niečo mimoriadne. Niečo, čo je vlastne takmer nemožné … stať sa profesionálnou balerínou za rok a pol. Akokoľvek tvrdo by pracovala, trvalo by to oveľa dlhšie. Trvá dvadsaťdva až tridsať rokov, kým sa niekto stane balerínou,“ poodhalila Laneová zákulisie filmu pre magazín Glamour.

Kimberly Shannon Murphyová: Dvojníčka Cameron Diazovej

Spoločným menovateľom väčšiny špičkových dablérov spomedzi žien je to, že v detstve sa venovali gymnastike. Inak tomu nebolo ani v prípade Kimberly Shannon Murphyovej, ktorá sa do dnešných dní objavila v bezmála sedemdesiatich filmoch a robila dablérku pri náročných scénach takým herečkám ako sú Emily Van Campová, Tea Leoniová, Cameron Diazová alebo Uma Thurmanová. Možno si ešte spomeniete na „naháňačkovú“ scénu na motorkách v sympatickej akčnej komédií Zatiaľ spolu, zatiaľ nažive, v ktorej práve Murphyová zaskakovala za Cameron Diazovú. Keď sa jej raz opýtali, či už niekedy odmietla robiť nejakú scénu pretože bola príliš nebezpečná, odpovedala nasledovne:

„Nebezpečenstvo je relatívne slovo, pretože jednotlivé veci veľakrát skúšame. Samozrejme, nebezpečenstvo je vždy prítomné, ale snažíme sa o to, aby všetko bolo čo najbezpečnejšie. Nikdy som nebola požiadaná, aby som robila niečo, čo bolo nad moje schopnosti.“ Mimochodom, o tom, čo kto bude v prípade filmov robiť, rozhoduje kaskadérsky koordinátor. On má posledné slovo, keď napríklad herec prejaví záujem zahrať si nejakú scénu sám, bez použitia svojho kaskadérskeho dvojníka.

Zoë Bellová: Beatrix Kiddo v Kill Billovi

Novozélandská umelkyňa Zoë Bellová patrí medzi jedny z najväčších kaskadérskych legiend a je jednou z mála žien v tejto profesií, ktoré to dotiahli na „skutočné“ herečky. Objavila sa napríklad v Cruisových Nevedomých, v Billy Eliottovi a pred pár rokmi si zahrala hlavnú úlohu v oceňovanom horore Raze. Dodnes je však predovšetkým vnímaná ako „tarantinovská“ dablérka, za čo môže jej účinkovanie v kultovom Kill Billovi, kde „zaskakovala“ za Umu Thurmanovú (neskôr si zahrala i členku Ku Klux Klanu v Divokom Djangovi). Mohlo by sa zdať, že práca dabléra je obyčajná, ale Zoë Bellová to uvádza na správnu mieru.

„...Veľká časť mojej práce ako dvojníka nespočíva v tom, aby som vyzerala tak dobre ako tá druhá osoba, ale v tom, aby som ju podporovala. Moja práca je zaistiť, aby sa cítila bezpečne, aby mohla byť výbušná, emocionálne otvorená, tak veľmi ako sa to len dá,“ povedala v rozhovore pre Collider.

Zdroj: Boris 

Tagy: Rupert Grint Natalie Portmanová Cameron Diazová Uma Thurmanová Anne Hathawayová

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj