Najzárobkovejšie filmy: Ktoré snímky plnili vrecká tvorcov najviac?

Najzárobkovejšie filmy
25.01.2015ZaujímavostiIba šesť týždňov od premiéry stačilo snímke Avatar režiséra Jamesa Camerona na to, aby sa 26. januára 2010 stala najvýnosnejším filmom všetkých čias.
Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Toto ambiciózne sci-fi malo v tú chvíľu na konte tržby vyše 1,8 miliardy dolárov a na druhé miesto odsunulo iný Cameronov trhák, Titanic. Za romantický veľkofilm z roku 1997 nechali diváci v kinách po celom svete vyše 1,8 miliardy dolárov, Avatar celkom utŕžil ešte o približne 900 miliónov viac.


Mohlo by vás zaujať: Najhorší šéfovia Hollywoodu: Cameron či Disney ako ich nepoznáte


Takmer miliardový náskok Avatara ale nemusí byť úplne neprekonateľný. V minulosti držala väčšina snímok primát najzárobkovejšieho filmu tiež len pár rokov, Titanic vedúci medzi rokmi 1998 až 2010 patrí k výnimkám, podobne ako Spielbergov ET - Mimozemšťan.

Tento návštevník z inej planéty, túžiaci sa dostať domov, bol na čele desať rokov, než ho v roku 1993 prekonal Jurský park. Ten potreboval k rekordným tržbám (vtedy 700 miliónov dolárov) štyri mesiace od premiéry.


Mohlo by vás zaujať: 10 najdrahších filmov všetkých čias a čo ste o nich nevedeli


Tabuľka porovnávajúca tržby z kín ale vyzerá trochu inak, ak sa vezme do úvahy inflácia. Podľa rešpektovaného serveru boxofficemojo.com nechali ľudia po započítaní vývoja cien lístkov v kinách najviac peňazí za ságu z americkej občianskej vojny Juh proti severu z roku 1939, ktorá kraľovala rebríčku najlepšie zarábajúcich filmov cez štvrť storočia.

Na druhom mieste je prvý diel pôvodných Hviezdnych vojen (dnes Star Wars: Epizóda IV - Nová nádej) a inak rekordnému Avataru patrí až 14. priečka.

Zdroj: ČTK 

Foto: telkac.sk

Tagy: Avatar James Cameron

Zdieľaj na FacebookuPošli e-mailomDiskutuj

Viac podobných článkov